Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Lotus 81 / PKAA / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 31 Dec 2019 15:28

Ahojte,

ako som už spomínal, chytila ma stavebná slina, mám dovolenku a snehu je pomálo. Ideálna kombinácia. Rozhodol som sa strihnúť do tohto asi už notoricky známeho modelu z dielne PKAA.

Niečo o predlohe.

Lotus 81 bol ďalší monopost z pera známeho konštruktéra Colina Chapmana. Auto bolo nasadené v sezóne 1980 a bolo na pomery Lotusu skôr priemerné. Bohužiaľ časy najväčšej slávy zo 60-tych a 70-tych rokov starnúci Chapman už nedokázal vrátiť späť. Dvojica jazdcov Michael Andretti a Elio de Angelis doviedla Lotus na piate miesto v týmovej klasifikácii. Viac sa jednoducho nedalo, hlavne kvôli veľkému počtu odstúpení zo závodov. (15 DNF z 28 možných dojazdov je dosť veľa - toho roku bolo 14 Veľkých Cien). Auto samotné sa držalo vtedajšej módy, bolo poháňané všadeprítomným 3 litrovým DFV V8 od Cosworthu a aerodynamicky využívalo možnosti "ground effectu".

Takto asi bude vyzerať výsledok môjho snaženia.



Zvyčajne v tomto bode už prezentujem čo mám postavené, najčastejšie kolesá (nemám ešte ani tie), no dnes urobím výnimku. Model v základnej konfigurácii umožňuje postaviť auto Elia de Angelisa, pričom do stavebnice je vložený list s alternatívnymi dielmi pre auto Andrettiho. Tieto diely sú vytlačené na nejakom druhu laser tlače. Ten som chcel pôvodne stavať. ALE fixatív, ktorý zvyknem nanášať na každý model na začiatku stavby si vôbec nerozumel s laser tlačou. Takto to dopadlo.



Nie je to dosť vidieť, ale na papieri vystúpili "mapy", ktoré kazia vizuál. Obávam sa, že je to nezvratné. Neostáva mi nič iné ako postaviť základnú verziu de Angelisa, ktorej sa nič nestalo. Nuž, ako hovorí slovenské príslovie - múdri ľudia sa učia na cudzích chybách, hlúpy na vlastných. A ja som v tej druhej skupine.

Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 31 Dec 2019 18:50

Predloha super, budem sledovať a držím palce :wink:

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 06 Jan 2020 14:13

Už mám aj čo prezentovať. Ako tradične som začal kolesami.


A začal som so stavbou monokoku. Zatiaľ sa to na auto veľmi nepodobá.


Našiel som aj, ako to nazvať, technickú chybu. Diely s číslom 8 a 9, spodné strany krytov zavesenia majú príliš dlhú chlopňu. Ak sa neupraví, bude zasahovať do výrezov pre nápravy. Je teda nutné ich trochu zúžiť. Fotky snáď povedia viac ako slová.


Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 16 Jan 2020 21:32

Wau, ale sa to po Novom roku rozbehlo! Pár dní som nebol na fóre a už som si takmer nevedel nájsť svoje vlákno s modelom. Dúfam, že to tak ostane po celý rok, nové modely v každej kategórii potešia! Pridávam fotky z takmer aktuálneho stavu. Momentálne model vyzerá ako niečo zo sci-fi techniky. Začal som robiť už aj na hornej polovici auta, skúsim ho cez víkend prilepiť ku spodku. Držte mi palce, nebude to jednoduchá záležitosť.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 04 Feb 2020 18:27

Nakoniec mi prilepenie vrchnej časti trvalo trochu dlhšie a dostal som sa k nemu až teraz. Základná kostra je teda hotová, začal som robiť na nápravách a krídlach.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 13 Feb 2020 20:55

Práca mi teraz veľmi nejde od ruky, všetko ide pomaly. Na stavbe robím výhradne cez víkendy (a ani to nie každý deň). Aj tie celky sa teraz pripravujú pomaly. Pripraviť diely, podlepiť, nechať jeden, dva dni pod knihami, a opäť zobrať do rok. Ale zatiaľ to nebalím. Zadné krídlo a náprava sa začínajú podobať na svoju reálnu predlohu.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 25 Feb 2020 22:01

HOTOVO. Model mám za sebou. Už to nebudem skrývať, na modely som hneď na samom začiatku spravil jednu chybu - nos sa mi podarilo zlepiť nepresne a je preto krivý, čo špatí celkovú vizáž auta. Chybami sa človek učí. (To už by som mohol byť celkom múdry o takomto čase haha :D ).


Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 25 Feb 2020 22:13

Gratulujem Ti k dokončeniu, model sa Ti podľa mňa podaril veľmi pekne, možno len trochu menej blesku, ten ti vytiahol retuš, inak to máš parádne :)

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa petopato » 26 Feb 2020 15:40

Ja som si ani nevšimol, že by nos bol skrivený, ale všimol som si, že sa ti vystrapkalo predné krídlo v mieste ohybu (asi si to ryhoval skalpelom), to by sa malo dať ešte doladiť, inak super. :victory:

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lotus 81 / PKAA / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 27 Feb 2020 22:12

Páni, ďakujem za reakcie.

stano - Držal som sa hesla, viacej svetla, nech to aspoň vidieť! Je to tak, vyťahalo mi to hrany. Budem sa snažiť fotiť do budúcnosti s lepším pomerom prirodzeného svetla.

petopato - tak ja ten krivý nos budem asi vidieť ešte dlho a áno, krídla som ryhoval skalpelom. Momentálne už nie je roztrapkané, ale priznám sa, že som s ním chvíľu bojoval, kým som ten odstávajúci pásik donútil k spolupráci.

Mimochodom, už mám vybraný model na ďalšiu stavbu, nebude to F1, dokonca nič čo má kolesá. Ale zatiaľ neviem, kedy sa k stavbe dopracujem.

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní