Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 27 Okt 2020 20:46

Ahojte,

som späť s novým modelom. Bude to skutočne netradičný kúsok - 6 kolesové čudo od Tyrrellu!

Isto Vás hneď napadne otázka, prečo 6 kolies? Trochu som po príbehu toho auta samozrejme pátral a tu je vysvetlenie. V polovici 70-tych rokov pravidlá F1 tvrdili, že predná šírka auta nemôže prekročiť 1,5 m. To by však pri zachovaní bežných proporcií kolies znamenalo, že by kolesá vytŕčali spoza predných krídel. Inžinieri Tyrrellu ale chceli stoj čo stoj prednú nápravu ukryť poza krídlo (v tomto prípade skôr radlicu) a zlepšiť tak aerodynamiku. Riešenie? Použiť veľmi malé kolesá. Pri testovacích jazdách sa ale zistilo, že takéto dve drobné kolieska vpredu nepostačujú na efektívne ovládanie. Preto sa v Tyrrelly rozhodli pre radikálny krok – predné nápravy budú rovno dve! Môže to vyzerať ako šialený krok, ale mal svoje výhody. Auto bolo rýchle hlavne na rovinkách (malé kolesá skryté za krídlom nemuseli rozrážať vzduch tak ako autá konkurencie). Taktiež bolo auto veľmi dobre ovládateľné v dlhých, tiahlych zákrutách. Naopak, autu sa darilo menej na členitých okruhoch plných častých a rýchlych zmien smeru.

A takto sa zrodil Tyrrell P34 pre sezónu 1976. Jazdecké duo tvorili Francúz Patrick Depailler a Juhoafričan Jody Scheckter. Zaujímavé je to, že zatiaľ čo Depaillerovi sa auto páčilo a jazdilo sa mu na ňom dobre (budem stavať práve jeho monopost), tak Scheckter o ňom vyhlásil, že je „piece of junk“ a na konci sezóny tím opustil. Iróniu osudu je fakt, že práve Jody Scheckter zaznamenal jediné víťazstvo tohto stroja na Švédskej GP v Anderstorpe. Zásluhou ďalších deviatich pódiových umiestnení oboch jazdcov sa podarilo Tyrrellu získať tretie miesto v klasifikácii konštruktérov.

V nasledujúcej sezóne (1977) tým pokračoval so 6 kolesovým tátošom. Konštruktéri pripravili zmeny (auto rozšírili) ale namiesto zlepšenia výsledkov prišiel opak. Auto už nemalo taký sľubný potenciál. Mohla za to hlavne výrazná nadváha – auto malo o 86 kg viac, ako bola udávaná minimálna hmotnosť všetkých súperov – 575 kg. V sezóne 1977 preto P34 vo verzii B až tak nezažiaril a preto sa Tyrrell v roku 1978 vrátil k štandardnej 4 kolesovej konštrukcii.

Netreba zabúdať, že po 6 kolesových variantoch pokukovala v tom období aj konkurencia (March, Williams či Ferrari). Tie sa ale nikdy na preteky nedostavili, z kuriózneho dôvodu, žiaden pneumatikársky koncern nemal záujem vyrábať maličké kolesá a navyše v 80-tych rokoch F1 nakázala, že monoposty musia mať maximálne 4 kolesá. Ale to už je iný príbeh.

Takto vyzerá moja predloha.


Začal som tradične kolesami:


A pokračoval som trochu menej tradične motorom. Už som v stavbe trochu ďalej, ale nie každý deň je pekné počasie na fotky:

Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 27 Okt 2020 22:48

Výber chválim a som veľmi zvedavý ako ti to pôjde, je to celkom pekný model, lepil som ho nedávno a tie predné pidi kolieska mi teda dali zabrať :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 28 Okt 2020 20:25

Tak tak, predné kolesá už boli celkom výzva, ale zlepil som ich do pozerateľnej podoby. No bombírovanie som im už nerobil.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 02 Nov 2020 20:28

Ahojte,

motorová časť je už hotová. Len taka malá poznámka bokom. Zrejme to nie je vidieť, ale omylom som jednu priečnu vzperu nalepil na iné miesto ako som mal, tým pádom mi nevyšlo miesto na ďalšiu vzperu. Čiže je tam o jednu menej. Neviem ako sa mi to mohlo stať, veď podobný motor som lepil už viackrát (alebo práve kvôli tomu sa to stalo, nedával som poriadne pozor). Karoséria čaká.

Fotky

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 08 Nov 2020 20:15

Začína prituhovať, tvary auta sa už dajú rozoznať. Zatiaľ je to celkom v pohode, ale to predné krídlo, ktoré bude nasledovať, mi robí vrásky na čele. Uvidíme ako to pôjde.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 14 Nov 2020 20:29

Najhoršie mám asi za sebou, skelet je hotový, teraz sa už len budú nabaľovať detaily. Pri lepeni krídla som použil iný postup ako je spomenutý v návode. Bočné časti, diely 13 a 14, som najprv nalepil na diel 1 a potom všetko spolu na spodok 10. V návode je to naopak, najprv 1 na 10 a potom pridať 13 a 14, čo mi príde trochu ťažkopádne.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 28 Nov 2020 17:46

A už som v cieli, model je hotový. Bola to pomerne pohodová stavba, na modelára nečakajú žiadne záludnosti. Jedine predná časť si vyžaduje špecifickejší prístup. Chyby sa vyskytli jedine pri mojej vlastnej nepozornosti.

Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 28 Nov 2020 20:04

Pekne, gratulujem k dokončeniu :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 30 Nov 2020 20:27

Ďakujem, už pomaly rozmýšľam čo by som zlepil ďalšie. Očakávam, že počas sviatkov bude na lepenie trochu viac času.

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Tyrrell P34 / P. Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 04 Dec 2020 22:09

Pekne, pekne :big smile:

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných