Arrows FA1 / ABC / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 29
Meno: Marcel

Arrows FA1 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 22 Dec 2020 16:43

Ahojte,

opäť som tu s novým retro kúskom, starším modelom od Michala Antonického, ktorý vyšiel v ABC na špeciálnom papieri. Tento model pred cca dvomi rokmi postavil aj YakoMiG tak snáď sa môj výtvor na neho bude podobať.....

Najprv niečo o predlohe
Asi neexistuje auto bez nejakej zaujímavej historky, ani tento Arrows nie je výnimka. Toto auto je totiž Shadow DN9! Shadowa pre ročník 1978 v predsezónnom období navrhol dizajnér Tony Southgate, v tom čase pracoval v Shadowe ako externý konzultant. Tonyho následne zemestnala novovznikajúca stajňa Arrows ako šefdizajnéra. Tony si myslel, že na dizajn DN9 vlastní intelektuálne práva a tak dizajn dá sa povedať absolútne skopíroval a Arrows mal behom pár dní vlastné auto označené ako FA1.
Schválne, pozrite si nasledovné fotografie. Podobnosť čisto náhodná? (vľavo Arrows, vpravo Shadow)

Samozrejme, keď sa začala sezóna a Shadow zistil, čo sa sa stalo, podal na súd žalobu. Arrows tak trochu tušil, že tu zrejme nebudú mať šancu na úspech (samozrejme prehrali), tak počas niekoľých týždňov postavil už skutočne svoje auto - Arrows A1, ktorý FA1 nahradil po 10 závodných víkendoch, ale to už je iný príbeh.

A ako sa FA1 darilo? Na prekvapneie celkom dobre, dvojicu jazdcov tvorili Talian Richardo Patrese a Nemec Rolf Stommelen. Patresemu sa podarilo 3 - krát bodovať, potešili dve šieste miesta v Monaku a Long Beach a vo Švédsku sa mu podarilo dokonca ukoristiť druhé miesto.

Poďme sa pozrieť na samotnú stavebnicu
Ako som už povedal, model je na špeciálnom, mastnom papieri, myslel som si, že všetky diely sa nachádzajú na jednej dvojstránke, ale nakoniec som zistil, že asi 5 dielov sa nachádza na ďalšiej strane, ktorú nemám. Našťastie sú to váčšinou pomocné diely a diely zadnej nápravy. Budem improvizovať. Ďalšou zaujímavosťou je to, že autor doporučuje každý diel označený červeným čislom podlepiť, čo mi príde trochu prehnané, takto označený je totiž takmer každý diel.

Ale poďme už na samotnú stavbu
Začal som tradične kolesami.

Musím povedať, že diel 2 mi dal celkom zabrať. Kým som pochopil, že je nutné boky narezať až sem (1) a nie len po bod 2, ako som si pôvodne myslel, chvíľu mi to trvalo :)
Naposledy upravil/-a marcello v 17 Jan 2021 20:41, upravené celkom 1 krát.

LuPa | 45
Meno: Lubo

Re: Arrows FA1 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 22 Dec 2020 17:52

Som zvedavy na tento pekny model,este ho mam nezlepeny :big smile:
Bielu ciaru ohybu bocnic kolies zatri, bude to este krajsie

marcello | 29

Príspevokod užívateľa marcello » 27 Dec 2020 16:10

Jasné LuPa na také veci nezabúdam, spravím to, keď už kolesá budem mať na čo nasadiť.

Model rastie, ale nedá sa povedť, že by to išlo úplne po masle.

Medzičasom som nalepil už aj motor (ak sa taká jednoduchá krabička za motor dá označiť). Zaujímavé je to, že aj keď som nič nepodlepoval, na dĺžku mi to veľmi nevychádza. Základný diel 1 je kratší ako by mal byť.

marcello | 29

Príspevokod užívateľa marcello » 01 Jan 2021 15:50

Máme tu nový rok a ja tu mám aj novú postup, ale s výsledkom nie som spokojný.

Prechod boky - komín - predok mi vôbec nevyšiel. Chvíľu som aj uvažoval nad tým, že s tým modelom seknem, ale nakoniec som sa rozhodol ho dokončiť. Len ho zrejme nebudem nikde vystavovať a odložím do poličky niekde vysoko, kde ho veľmi vidieť nebude.

LuPa | 45

Príspevokod užívateľa LuPa » 02 Jan 2021 20:56

Sice som este nelepil presne tento Arrows ale obcas v minulosti som pri tychto rucne kreslenych modeloch mal presne tento problem...Musel som to vseliako strihat, prisposobovat... :confuse:

marcello | 29

Príspevokod užívateľa marcello » 17 Jan 2021 20:40

Som späť, model mám medzičasom hotový. Zostávajúci postup som už nefotil, nejak veľmi nebolo čo, ostali mi na dokončenie už len malé celky a detaily. Ako som vravel, nie som veľmi spokojný so svojou stavbou, hlavne prostredná časť (tá najviditeľnešia) monopostu sa nevydarila. Čo už, nech prehovoria fotky.

LuPa | 45

Príspevokod užívateľa LuPa » 17 Jan 2021 21:26

Ono tie chyby nemusia byt nutne Tvojou vinou, mozu byt aj v konstrukcii, tazko povedat.Sand tak porovnat foto inych kusov.Ale inac velmi podarene.A paci sa mi,ze si trafil presne ten neisty zlato hnedy odtien retuse. :wink:

stano | 43
Meno: Stano

Príspevokod užívateľa stano » 17 Jan 2021 21:46

Pekné, ešte dopiluješ bombírung a bude to eňo-ňuňo :big smile:

marcello | 29

Príspevokod užívateľa marcello » 19 Jan 2021 22:51

Ďakujem páni za reakcie. K tej retuši, to bolo hlavne tým, že v mojich vodovkách bol dokonale presný odtieň tejto "zlatej" farby, netrebalo nič miešať. Pohodová prácička. Áno, som si toho vedomý, že tieto modely skrývajú v sebe aj nepresnosti, holt to je riziko stavby 30 a viac ročných modelov. Ale mňa to proste baví, teda aspoň väčšinou :). Ale starých stavieb z ABC už nebude mnoho, v archíve sa mi míňajú.

LuPa | 45

Príspevokod užívateľa LuPa » 31 Jan 2021 23:10

Je to tak, tiez obcas pri starych kuskoch zabudnem, ze neboli na PC konstruovane...Ale su paradne, tiez ich mam este niekolko :wink:

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní