Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 04 Jan 2021 17:17

Ahoj vospolok :victory:
Trošku trvalo rozhodnúť sa čo bude ďalšie. Voľba nakoniec padla na GTCčku.

Predloha: Tatra kolem světa byla expedice Tatry 815 GTC (Grand Tourist Caravan) kolem světa, která na své cestě propagovala Tatru a československé výrobky. Výprava vyrazila 18. března 1987 z tehdejší ČSSR a vrátila se za 37 měsíců v dubnu 1990 do ČSFR. Nástavbu vozu postavili v tehdejší Vagónce Studénka. Dnes se s ním můžete setkat v Technickém muzeu v Kopřivnici.

Iniciátorem výpravy byl kameraman Jiří Stöhr, účastník studentské Expedice Lambaréné s Tatrou 138, který ve spolupráci s vedením Tatry Kopřivnice připravoval výpravu celé tři roky. Dalšími členy výpravy se stali jaderný fyzik Stanislav Synek (tlumočník výpravy, zvukař), publicista Petr Bárta (propagace, klapka), geolog Dr. František Jeniš (pilot motorového rogala), technik Dalibor Petr (řidič, kuchař) a mistr zkušebny motorů podniku Tatra Karel Valchař (druhý řidič). V Číně se k výpravě připojil i Ing. Aleš Novák, v té době vedoucí zkušebny motorů Tatra.

Výprava vyrazila 18. března 1987 a vrátila se za 37 měsíců v dubnu 1990. Expedice vedla přes šest kontinentů a měřila 139 860 km. V Guatemale byla celá posádka uvězněna, propuštěni byli až po několika dnech, z vozu byla zabavena část nashromážděného materiálu. V roce 1989 při sjíždění řeky Hunza v Pákistánu tragicky zahynul František Jeniš, poté co se s ním a A. Novákem převrátil člun.

Výprava se domů vrátila brzy po sametové revoluci a o její výsledky nebyl tehdy velký zájem. Navázané obchodní kontakty ztratily smysl a členové byli i doma některými podezříváni z vyzvědačství. Výsledky cesty nebyly uveřejněny v plánovaném rozsahu. Sešlo ze sestavení 56 dílného seriálu z natočeného materiálu a k divákům se nedostal ani dvoudílný celovečerní dokument. Zájemci tak mohou čerpat pouze z otištěného seriálu reportáží v tehdejším "armádním" čtrnáctideníku Zápisník a vydané knižní podoby.

Úpravou valníkového podvozku TATRA 815 VE 25 208 6X6.1 a montáží speciální víceúčelové nástavby k. p. Vagónka Studénka, vznikl nový typ nákladního obytného vozidla TATRA 815 GTC pro expedici "TATRA KOLEM SVĚTA".
Jedná se o třínápravové vozidlo s páteřovým rámem a centrální nosnou rourou s nezávislým zavěšením kol na výkyvných polonápravách, desetiválcovým vznětovým motorem o výkonu 208 kW s automatickou regulací chlazení. Vhodně voleným rozsahem převodových stupňů, systémem převodu točivého momentu a posilovými prvky umožňujícími dosáhnout potřebných jízdních vlastností je dosaženo snadného ovládání vozidla i v těch nejobtížnějších terénních podmínkách.
Čtyřmístná sklopná trambusová kabina řidiče s lůžkem je vybavena klimatizací, která v kombinaci s vytápěcím systémem kabiny zabezpečí potřebné teplotní klima.

Report
A teraz k samotnému modelu. Jedná sa o model, ktorý vydal Ripper Works v mierke 1:32. Model je rozsiahli a rozložený na 14 stranách. Diely kabíny a nadstavby sú tlačené striebornou farbou. Po (snaď úspešnom) dokončení bude mať model úctyhodných 313 mm.


Stavbu som začal nárazníkom. Nárazník je rovnaký ako na ostatných 815tkach so 4 svetlami. Uvažoval som, ako upraviť svetlomety. Paraboly boli samozrejmosťou, no kolegovci ( Dody a Paly) ma vyprovokovali, aby som skúsil vytvarovať aj zasklenie do oblúka. Hmmm bol som trochu skeptický a aj som, keďže som to robil prvý krát a príliš sa mi to podľa mňa nepodarilo.. Postup bol taký, že narýhovanú fóliu som po zahriatí natiahol na tvarovku a následne vyrazil kruhový rozmer pomocou vybíjaku. Vo finále to teda znamená, že mám vypuklé svetlá..


Nasledoval základ rámu a prilepenie nárazníku.


Pokračovať budem podvozkom. Uvažoval som, že vzduchové mechy nahradím gumovými tesneniami. Bohužial nemám potrebný rozmer a teraz toho veľa nenakúpim, tak ešte uvidím...
Naposledy upravil/-a martin1807 v 08 Máj 2021 02:50, upravené celkom 1 krát.
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa LuPa » 06 Jan 2021 23:03

Velmi pekny detail, púomoze to modelu...preco si nespokojny?

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 07 Jan 2021 17:31

LuPa napísal:Velmi pekny detail, púomoze to modelu...preco si nespokojny?


Možno to na fotkách nie je vidno, ale niesu všetky rovnaké. :beat plaster: No ale asi to tam už tak nechám

Report
Mám tu prvý výraznejší postup. Najprv som išiel podľa návodu a pokračoval podvozkom. Dorobil som nápravy, diely rúry, rozvodovku a nosníky náprav. Dokončil som teda diely po skupinu 7. Stále rozmýšľam o tých mechoch a preto som zatiaľ vynechal odpruženia náprav.

Následne som podvozok dal dohromady na rám.

Včera som uvažoval, či pokračovať podľa návodu a nakoniec som sa rozmyslel, že skúsim prelisy na plášti nástavby. Zobral som si teda zadné čelo a mal som na asi 5 hodín čo robiť. :haha: :haha: Táto časť je pomerne jednoduchšia tá pravá zábava začne na bokoch. Tam sú prelisy o dosť dlhšie a hlavne farebnejšie...


Tak odo mňa zatiaľ toľko.:) Pri tých prelisoch som chytil dá sa povedať druhý dych a stavba ma začala zasa baviť. Po nárazníku sa mi do toho veľmi nechcelo. :still dreaming:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa tom » 07 Jan 2021 21:31

ahoj, svetla si pekne upravil na ďalších to skusim aj ja :big smile: , a stavba ide pekne a rýchlo. Držím palce :victory:

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 19 Jan 2021 23:28

Ahoj chlapi

Report
Už niekoľko dní mám dokončený motor no nejak som nestíhal to sem nahrať. Výfukové potrubie som vymenil za realistickejšie. Použil som na to cín lepený gélovým sekunďakom a natrený striebornou revellkou. Na vrchu motora som na kryty pridal nity.
Tu sú fotky:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa LuPa » 21 Jan 2021 20:56

Nebude ten cin tazky?
Inac dobry napad :wink:

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 31 Jan 2021 16:46

LuPa napísal:Nebude ten cin tazky?
Inac dobry napad :wink:

Myslím si, že zase tak veľa ho tam nie je aby to váhovo vadilo. :P Navyše sa s tým jednoducho pracuje a deliť sa dá aj skalpelom.:)

Report
Ako ďalší postup som pokračoval dokončovaním detailov na ráme. Ako prvé som dorobil zadné pruženie. Podarilo sa mi zohnať nejaké O-krúžky no nie ideálneho rozmeru. Preto som vždy medzi dva krúžky vlepil 1 mm kartónový diel. Nie je to najideálnejšie ako by bolo pri hrubších krúžkoch, ale celkom sa to dá. :victory: Okrem vzduchových mechov som dorobil aj tlmiče.
Na predný nárazník som pridal nity.
Ďalej nasledovalo vlepiť do rámu motor a dorobenie ďalších vecí. Nádrže, bateriové skrinky, výfukové potrubie aj s výfukom a skriňa na rogalo. :P Na podvozku je to zatiaľ všetko, pokračovať budem kabínou.
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa LuPa » 31 Jan 2021 23:03

Pekne, pekne :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 05 Feb 2021 15:38

LuPa napísal:Pekne, pekne :big smile:


Ďakujem.;)

Report
Tak tu mám ďalší pokrok. Začal som robiť kabínu. Tu sa začína tá pravá sranda. Ani nie tak z hľadiska konštrukcie, ale z hľadiska retuše. Na každom diele je hneď niekoľko odtieňov farieb. Ešte zaujímavejšie to bude na nadstavbe. :P :P
Najprv interiér.. Tie svetlé sedadlá budú pekne vidieť cez okná. Pri iných tatrách tam nie je taký kontrast a zanikajú :P

Ďalej skelet kabíny. Myslím si, že sa ako tak podaril. Uvidíme, keď do neho vložím interier :P


Pokračovať budem dokončením kabíny, a dorobím na podvozok veci, ktoré nadväzujú na kabínu. Blatníky a vzduchový filter a potom by som chcel celok postaviť na kolesá. Tak uvidíme :still dreaming:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Tatra 815 GTC/ Ripper Works/ 1:32

Príspevokod užívateľa tom » 06 Feb 2021 20:28

pekné to máš. Retuš je level maximal na tejto Tatre. Ale ty to určite zvládneš :victory:

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní