Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Apr 2022 15:54

Ono tá cena nie je taká hrozná na 100 gramov, taká zásoba chvíľku vydrží. Oplatí sa viac ako pár kúskov "modelárskych" olovených drôtikov za 2€, a vlastnosťami sú tie pájky porovnateľné..

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa johnny7 » 10 Apr 2022 16:54

iconmaster napísal:Ono tá cena nie je taká hrozná na 100 gramov, taká zásoba chvíľku vydrží. Oplatí sa viac ako pár kúskov "modelárskych" olovených drôtikov za 2€, a vlastnosťami sú tie pájky porovnateľné..


To je jasné. V eshopoch som našiel väčšinou veľké cievky, preto mi to prišlo drahé. Každopádne kuknem odkazy čo tu chalani dali. Ďakujem
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 22 Apr 2022 19:57

Takže..... keď som sa už potrápil s ochrannou mriežkou svetiel, rozhodol som sa zbúchať aj celý nárazník :)

1, ) Najprv som si zlepil jeho torzo. Miesta, kam sa mali nalepiť papierové svetlá som vyrezal a zozadu na ne nalepil pripravené valčeky, jednak kvôli spevneniu, ale aj kvôli ďalšiemu postupu, ktorý spomeniem pri umiestňovaní svetiel nižšie. Miesta, kde sú hmlovky som nechal zatiaľ prázdne a nárazník nezaretušovaný.



2,) Vyrobil som si štvoricu svetlometov, klasicky parabola z papiera polepeného zrkadlovou fóliou, imitácia žiarovky vytiahnutej z fólie spolu s vláknom z drôtika a sklá - naryhované a vypuklé. Zadnú "polguľu", do ktorej som to všetko osadil som použil z kópie prídavných svetlometov LIAZu 1985.



3,) Vyrobil som aj hmlovky, okolo skiel som nalepil tenký, striebornou farbou natretý papierik ako imitáciu rámika na upevnenie skla. Diely som lepil na ešte nevystrihnutý prelis hmloviek, nakoľko po vyrezaní otvorov tam ostal veľmi tenučký pásik papiera a nabetón by sa mi zdeformoval. Až následne som diel vyrezal a zlepil.


4,) Hlavné svetlomety som konštruoval tak, že do valcov nalepených z rubu pasovali veľmi natesno, pri umiestňovaní som ich tam doslova nalisoval a podľa potreby doladil polohu :) . Svetlá som nepatrne zapustil a následne z rubu zalepil lepidlom napevno.


5,) Do nárazníka som vlepil aj hmlovky, zaretušoval som potrebné hrany červenou a pustil som sa do nafarbenia jeho rubu. Tam som si uvedomil, že čierna farba mi môže ľahko presvitať na bielych častiach, prípadne premoknúť do narezaných hrán ohybov a to by bola katastrofa..... Z rubu som teda nárazník najprv natrel čírym matným lakom a až po jeho zaschnutí čiernou farbou.


6,) Ostalo už len umiestniť ochranné mriežky svetiel. Upevnil som ich valčekovými pántmi a na spodnej časti vyrobil vidlicovitý doraz. Inšpiroval som sa samozrejme tým, ako to bolo na ozajstnej Tatre. Mriežky som ponechal pohyblivé, vyklápacie - možno sa mi to hodí pri zaprášení modelu :big smile: . Týmto bol nárazník hotový a s výsledkom som spokojný.... aj pre to, že vidím aspoň malý kúsok toho, ako bude model vyzerať :haha:
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa mimapnd » 22 Apr 2022 20:12

Paly Paly,
:dribble: čítam parádne postupy a potom pozerám fotky a pozerám sa na tie minipipi dieliky a potom si spomeniem na reklamu na čokoládu Milka... "a potom ju svišť zabalil do hliníkovej fólie"... nepýtaj sa ma, sám neviem prečo... ale asi preto, lebo tie výsledné fotky vyzerajú tak jednoducho pre laika. Veľmi pekne si sa s tým pohral a tá čistota.
Tíško závidím.
M. :victory:
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa johnny7 » 23 Apr 2022 21:20

Parádne svetlá. Presne podľa môjho gusta.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 24 Apr 2022 09:20

Prudko pozerateľné. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 04 Júl 2022 17:50

Po dlhej dobe toho neprinášam k modelu veľa, ale tak keď neprší, aspoň kvapká :)

Jednou z vecí, ktorá mi robila vrásky na čele, boli stupačky na predných blatníkoch, ktoré tvorí mriežka. Laserové doplnky sa u Spidu na stupačky v mierke 1:25 nevyrábajú, tak ma napadlo použiť laserové diely k Tatrám od Vintra - no tie zasa nesedeli rozmermi, takže by som ich nemohol použiť a na rad prišla opäť improvizácia.

Najprv som vzal kúsok KOVOVEJ sieťky proti hmyzu. Potrebné diely na výrobu sú k nej názorne priložené.


Tento kúsok sieťky som dotvaroval do obľúbeného tvaru - kosoštvorca :P :haha: . Kríženia drôtikov som poistil mikrokvapkami tekutého sekundového lepidla.


Z takto pripravenej mriežky som nožnicami podľa šablón stupačiek vystrihol potrebné diely /sem-tam sa okrajové drôtiky pri strihaní urvali, ale ľahko sa to napraví vlepením potrebného kúsku drôtika/ a olemoval ich tenkým pásikom z výkresu.


Potom už ostávalo stupačky len natrieť farbou. Výsledok je celkom OK a hlavne o starosť menej, keďže som absolútne nemal tušenia, ako to vyrobiť. Stupačky k blatníkom prilepím až keď sa budú umiestňovať na vozidlo, aby mi to lícovalo s kabínou.


Na rad teda prišli samotné predné blatníky, ktoré som vylepšil doplnením prelisov zvnútra aj zvonku a taktiež plastickými odrazkami. To isté čakalo aj zadné blatníky.


Ešte som si vyrobil nejaké jednoduché krabičkovo-valcové diely ako sú vzduchojemy, schránky zo zadnej časti vozidla, skrinku na akumulátory a vzduchový filter aj s jeho držiakom :)
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 06 Máj 2023 16:12

No nič, skúsim to tu nejako nenápadne, akoby nič, oživiť....ale fakt zatiaľ iba skúsim :haha:

Jedna z vecí, ktorú fakt neznášam, je výroba svetiel, nie to ešte toľkých, ako majú dakarské kamióny :haha: . No pre vzhľad modelu sú dôležité a vyhnúť sa tomu nedá. Postup opisovať netreba, čo je na nich iné je snáď len to, že koncové svetlá som tentokrát skúsil vyrobiť odlišným spôsobom - sú viac číre a preto som do nich vlepil aj "prepážky" oddeľujúce červené brzdové svetlá a oranžové smerové svetlá (v strede). Na fotke rozdiel medzi červenou a oranžovou trocha zanikol, v reále to je o čosi lepšie. Či to bol správny krok uvidím neskôr, ale však premaľovať to nepriehľadnými farbami je najmenej :) .

Hotové svetlá pokope, zhora nadol: prídavné diaľkové svetlomety, 4x smerovka + pozičné červené a modré svetlo na strechu, koncové svetlá, prídavné svetlá spätného chodu, 4x prídavné brzdové svetlo:



Povyrezával som si všetky potrebné písmenká, dokopy 16x kompletný nápis. Prečo kompletný aj na 4 ks pneumatík, ktoré budú umiestnené v korbe, to nie je otázka na mňa, ale na nejakého odborníka :P . Potriedil som si to podľa toho ako sú na bočnici umiestnené - MICHELIN, 14.00 R 20 XS, TYPE (+krúžok znázorňujúci logo a drobné pásiky ako imitácia malého textu popri pätke pneumatiky).

Nič nehovoriaca fotka tu:



Pneumatiky chcem dobojovať, tak som si vyrezal potrebné časti dezénu. Keď som už pri druhej Liazke začal podľa originálu hrany kociek dezénu zaobľovať, tak som to musel spraviť aj tentokrát. Bolo s tým toľko práce a toľko nepríjemnej práce, že sa mi okolo uší začali objavovať šediny :scorn: . Navyše v tom zápale som nevedomky vyrezal dezénu na ďalšie dve kolesá, takže si to pekne odložím na nejakú ďalšiu dakarku...

Dezény prichystané na nalepenie na behúne pneumatík:
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa martin1807 » 07 Máj 2023 15:13

To, že si šaleny čo sa detailov týka to berem, ale zaobľovať každú kocočku dezénu. Nuž :haha: :haha: . K tomu neviem čo povedať. Nám laikom je to veru nepochopitelné. Ale základ je, že ťa to baví, tak len tak ďalej.

Svetlá máš parádne, len už by to chcelo zrobiť daké veľké celky nech to más na čo zavesiť :victory: :wink:

A dúfam, že ďalší pokrok bude skorej jak o rok :haha:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: K. Loprais,TATRA 815 VD 10 300 4x4.1, Paris-Dakar 1988 / Spidamodels / 1:25

Príspevokod užívateľa LuPa » 11 Máj 2023 21:21

Nadhera, paradne detaily aj spracovanie! Celok bude krasa :wink:

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných