Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 23 Dec 2022 12:32

Ahojte.

Je tomu už presne rok čo som naposledy strihol do modelu, no konečne som sa opäť rozhýbal. Vybral som si notoricky známy model Minardi zo špeciálu ABC.

Stručne o predlohe

Minardi je dobre známy backmarker (outsider jazdiaci zvyčajne na posledných miestach) z prelomu tisícročí. Minardi predstavilo v roku 2002 svoje PS02, ktoré trpelo klasickými problémami malých tímov s večnými finančnými problémami. Auto bolo pomalé a navyše nespoľahlivé. Za tím jazdila až trojica, nováčik z Austrálie Mark Webber, ďalší mladík, Malajčan Alex Yoong a tiež Anthony Davidson z Británie. Yoong mal tak zlé výsledky, že sa v tíme rozhodli nahradiť ho pri dvoch VC Davidsonom, ale veľmi to nepomohlo. V priehrští nedokončených VC a umiestnení v druhej desiatke predsa len nájdeme jedno pozitívum, hneď v úvodnej VC Austrálie sa podarilo Webberovi obdivuhodné 5. miesto, čiže body! Nielen toto umiestnenie, ale aj ďalšie obstojné výkony v PS02jke pomohli Webberovi, aby sa postupne dostal k lukratívnejším ponukám, ale to už je iný príbeh.

Tak to asi bude vyzerať moj výsledok


A poďme už k samotnému modelu.
Keďže zatiaľ stále čakám na náradie z Vianočnej objednávky, tak som nezačal tradične kolesami, ale inými celkami.
Najprv som sa pustil do zadného krídla. I keď sa mi celková geometria vydarila, naopak som mal problém s tvarovaním jednotlivých elementov. Papier, na ktorom je model vytlačený je totižto o niečo hrubší ako tradičná 120tka. Je to skôr 140 ak nie 160tka, čo je fajn na väčšie plochy, ale pri ohýbaní môže robiť problémy.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 27 Dec 2022 16:35

K zadnému krídlu som prirobil krídlo predné. Zatiaľ to je pohodová stavba bez nepresností zo strany modelu, klasický Špinler.


No predsa len som našiel niekoľko nezrovnalostí - v stavebnici sa nachádzajú dva diely číslo 65, ale sú ľahko rozlíšiteľné - jeden je hlavná "doska" predného krídla a druhý je jedna z minianténok, ktoré sa pridávajú na diel 1.Taktiež sú diely 68 a 72 osovo (pravo/ľavo) vymenené, ale to sú iba detaily.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 07 Jan 2023 15:04

A pokračujeme, už som sa pustil aj do hlavného celku, do trupu monopostu. Vyzerá to byť celkom súmerné.

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 07 Jan 2023 15:35

Ahoj
Pekne ti to ide, tento monopost si pamätám veľmi dobre, mam ho aj ja zlepený, lepil sa parádne, všetko pekne sedelo...
Držím palce...

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 21 Jan 2023 14:19

Díki Kuratkoo za povzbudivé slová.

Momentálne veľmi dopredu nepostupujem, lepím hlavne cez víkendy a ani to nie každý...

Takto vyzerá súčasný stav (len rýchla fotka) a neviem presne ako ďalej. Nasledovať by mali bočnice a zadné závesy, podľa návodu majú byť zlepené bočnice ako prvé a k nim treba dopasovať závesy. Čo som narýchlo prešiel ostatné stavby, väčšina to robila rovnako, no mne sa to nepozdáva, podľa mna by bolo lepšie keby sa zadná náprava nalepila ako prvá, lebo potom by to mohlo byť problematické - taká tlačenka s pinzetami..... najprv si pripravím oba celky a uvidím čo bude lepšie.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 07 Feb 2023 20:13

Pomaličky postupujem. Vlastne už som takmer na konci, už mi treba spraviť len prednú nápravu, kolesá a dať to všetko dokopy. Zatiaľ je to pohodová stavba.

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 09 Feb 2023 19:50

Super, len tak dalej

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 12 Mar 2023 17:02

Tak už mám stavbu za sebou, celkom ma bavila a to aj vďaka tomu, že som začal používať kružidlo na vyrezávanie kolies. Ako tu na fóre potvrdí asi každý, je to výborná vecička, ktorá dobre pomáha. Len škoda, že vnútorný polomer kolies je pre kružidlo už primalý.... nevadí. OK, čiže tu sú záverečné fotky, bohužiaľ mi ustrelila geometria na zadnom krídle...

Užívateľov profilový obrázok
Turco | 61
Príspevky: 89
Meno: Štefan
Bydlisko: Humenné

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa Turco » 12 Mar 2023 21:37

Máš to super :wink: . Aké kružidlo máš,lebo ja ich používam tiež. Mám 3,jedno veľké a dve malé. Malé orig. mi na bežné kolesá stačilo. Najmenej to dá priemer niečo okolo 9 mm. Jedno som si upravil zbrúsením na 8 mm.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Minardi PS02 / P.Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 13 Mar 2023 20:25

Ja používam Olfu CMP-1 (https://sklep.orlik-models.pl/tools/cut ... cmp-1.html), tá ma minimum cca 1 cm, čo je už dosť tesné na vnútorné okraje kolies. Snažil som sa sa tým bojovať, ale bolo to už na hranici funkčnosti, tak som to radšej neriskoval.

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní