Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 09 Máj 2020 23:21

Nie je to úplne moja "typická" kategória nákladiakov, ale prečo si nedať niečo na odľahčenie - v tomto prípade doslovne..

Ako som sa k tomu dostal
Niektorí zrejme viete, že pán ex-kvetinár zo Šiah presedlal z dodávky na väčšie auto a rozváža potraviny do Jednoty. Nebol to teda pôvodne vlastný nápad, ale keď mi hovoril, že by to rád zlepil, tak urobil chute aj mne a ponúkol som sa, že to nakreslím. Bolo to však v dobe - rokoch jeho veľkej modelárskej prestávky a aby som ho nejako povzbudil, začal dávať podmienku, že tento model nedostane, kým nedokončí svoje rozrobené modely. Medzičasom mi umožnil ho nafotiť (aj vyskúšať) a tak som už mal aj potrebné podklady.

Kupodivu sa veľmi slušne rozbehol za posledné mesiace a dokončuje jeden model za druhým. Ja som mu však zámerne nechcel prezradiť, že na tom robím, malo to byť prekvapenie na niektoré stretko. Tak som cez víkend zobral so sebou spracované nápravy na našu opekačku a po "premiére" som mu založil vlákno.

Predloha modelu
LF je najnižšia typová rada nákladiakov DAF c celkovou nosnosťou od 7,5 do 19 ton, určená predovšetkým na regionálnu a mestskú dopravu. Sú to teda autá pre rozvážku a distribúciu tovaru, prípadne na mestskú údržbu či ako malé stavebné nákladiaky. Vyrábajú sa v rôznych hmotnostných/veľkostných kategóriach a dajú sa rozlíšiť napr. podľa kolies - od R17,5 (6 skrutiek) cez 19,5 (8 skrutiek) do 22,5" (10 skrutiek). Výrobca dodáva šasi a nadstavbu a ďalšie príslušenstvo (napr. zdvíhacie čelo) už inštalujú ďalšie firmy, na to špecializované.

Aj keď je DAF holandskou firmou, túto radu vyrába závod v Anglicku v meste Leyland - kedysi to bola značka nákladiakov s rovnakým názvom, ale v roku 1993 ich prebral DAF a odvtedy vyrábajú túto typovú radu. Ďalšou zaujímavosťou je kabína, presnejšie základný skelet - ktorú zideľa s konkurentmi - Renaultom rady D (pôvodne Midlum) a Volvom FL/FE.

Konfigurácia zvoleného auta:
Typové označenie: DAF LF 260 FA 16 t (podvozok 4x2)
Motor: Paccar PX-7, Euro 6 s max. výkonom 194 kW/264 k a krútiacim momentom 1000 Nm pri 1000-1700 ot/min.
Úprava výfukových plynov: SCR (pomocou AdBlue) + DPF (filter pevných častíc)
Prevodovka: ZF EcoMid 9S1110 DD - 9-stupňová manuálna
Podvozok: pohon 4x2, vpredu mechanické listové pružiny, vzadu zavesenie Hendrickson s dvomi vzduchovými pružinami a nastaviteľnou výškou
Kolesá: 285/70 R19.5 na ráfikoch 19.5x7.5"
Kabína: denná krátka kabína L2EN3
Rázvor: 5350 mm
Celková dĺžka: cca. 8800 mm
Zadný previs rámu skrátený na 2000 mm
Celková hmotnosť do 16 t

Zvolená farebná kombinácia:
Keďže Petopato by chcel spraviť model svojho 1:1 auta, mňa napadlo, že pre zmenu môžem zvoliť aj inú predlohu, ktorá má rovnakú konfiguráciu podvozku. Dajú sa nájsť celkom pekné predlohy v rôznych firemných farbách. Najviac sa mi páči tento v "kamufláži" Nagel Group:

Chcelo by ale to trošku viac informácií, hlavne ohľadne nadstavby a detailov, pokúsim sa preto kontaktovať toho dopravcu z prvej fotky (Thor Trans), prípadne nadstavbára (Kiesling) tiež z Nemecka.

Konštrukcia modelu
DAF poskytuje výkresy svojich podvozkov na svojom webe, čo je pre nás modelárov asi ten najlepší podklad pre kreslenie modelu. Z toho dôvodu neplánujem robiť komplet 3D model, ako v prípade návesu Benalu, lebo by to bol zbytočný medzikrok. Ale pri niektorých dieloch plánujem využiť aj Rhino pre tie sofistikovanejšie tvary.
Tak zaitaľ iba nejaký náhľad, ako to momentálne vyzerá v CAD-e - zatiaľ sú to iba 4 strany dielov (nápravy, nádrže, držiak bateriek, výfuková jednotka a predné blatníky):

Hore sú aj nejaké tie návodné kresby a šablóny, ale tie chcem doplniť aj o foto-návod, ako to bolo aj v prípade Liebherru.

iconmaster v pôvodnom príspevku napísal:Ako som už avizoval, začal som ďalší projekt, ktorý mám čiastočne rozkreslený od minulého leta.

Avšak pred odhalením si zahrajme tipovačku. Ako budú pribúdať obrázky zo stavby, bude stále väčšia šanca to odhaliť.
Zatiaľ tri asi nie príliš užitočné informácie: je to moderný nákladiak z Európy, môžete sa s ním bežne stretávať aj u nás na cestách a bude to šasi (teda nie ťahač návesov).
Kto uhádne typ auta (značka + typová rada) ako prvý, dostane tento model, ak sa mi ho podarí dotiahnúť do konca :wink:

Samozrejme, ktorým som o tomto projekte už hovoril konkrétnosti, sú z tejto tipovačky diskvalifikovaní :P

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 09 Máj 2020 23:26

Zvyčajne začínam stavbu rámom, ale tu som to odložil na neskôr z dôvodu, že chcem mať skreslené všetky časti podvozku, ktoré sa spájajú s rámom - aby som naň mohol rovno dokresliť miesta spojenia tých komponenov.

Takže som začal prednou nápravou, aj k tej chýbajú ešte nejaké veci, ako stabilizátor a nejaké drobné spojovacie prvky. Na fotkách vidíte jednotlivé časti zavesenia a nápravy samotnej. Na posledných obrázkoch je iba nasucho skúšobne zložená náprava aj s nábojmi, brzdami a spojovačkou (tá len provizórne chytená drôtikom):




Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 10 Máj 2020 11:05

Keďže máš slabosť pre štvornápravové ťahače, tipujem, že to bude nejaká 8x4, žeby Volvo FMX 8x4 sklápač (zháňal si na ňu pred časom podklady, vid. tu)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 10 Máj 2020 11:37

Tatra. Červená.

A rád si pozriem tvoju stavbu.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Máj 2020 12:55

Nie a nie :P

Marmat napísal:Keďže máš slabosť pre štvornápravové ťahače, tipujem, že to bude nejaká 8x4, žeby Volvo FMX 8x4 sklápač (zháňal si na ňu pred časom podklady, vid. tu)

Máš pravdu, na štvornápraváky mám slabosť a aj ten sklápač FMX 8x4 by som rád postavil, ale toto je niečo iné.
Ako som už spomenul, nebude to ťahač, ale podvozok na dostavbu. A bude to mať iba 2 nápravy a pohon 4x2.

Fito napísal:Tatra. Červená.

A rád si pozriem tvoju stavbu.

Viem, že Tatroviek nikdy nie je dosť. Ale z tejto značky sa nevydalo možno ani jeden papierák okrem dakariek.

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa martin1807 » 10 Máj 2020 23:22

Volvo FL 280. Či?
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Máj 2020 23:53

Maťo - nie, ale si na dobrej ceste! Ako som teraz preštudoval, zistil, že predná náprava a náboje Volva FL sú veľmi podobné tomuto autu. Ale kategóriu auta si už odhadol!
A tu je ďalšia pomôcka: jeden dosť významný komponent tohto auta (ktorý zatiaľ nemám nakreslený ani zlepený) zdieľa s Volvom FL od roku 2006! (a to nemyslím kolesá, brzdy, či podobné veci, používané všade skoro tie isté..)

A tu je skrinka riadenia, ktorá ale nepomôže odhaliť, lebo skoro všetci výrobcovia používajú od ZF Lenksysteme (po novom už patrí pod Bosch):

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 11 Máj 2020 05:49

co znamena skratka zf? cez vojnu znamenala zf zahnradfabrik,vyrobca prevodoviek do tankov,polopasov.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 11 Máj 2020 07:18

DAF, ale keď ani toto to nebude, tak nič.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ??? / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa pisho66 » 11 Máj 2020 10:22

ZF znamená aj teraz to isté, len už vyrábajú komponenty do áut.

A keďže som diskvalifikovaný, tak aspoň prezradím na Peťa, že už vyše roka pilne kreslil tieto diely a potajme mi občas ukázal ako je na tom.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Návrat na "Nákladné automobily a ťahače // Lorries & Trucks"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní