Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa developer10 » 06 Apr 2021 21:32

Ďakujem chalani, ide to krok po krôčku, viac asi už začínam špekulovať čo ešte vylepším a čím zaplním interiér nadstavby, lebo ten je dosť strohý a dobových fotiek je málo tak vymýšľam niečo autentické furt :D a popritom nejaké opravy systémových chybičiek, veď uvidíte v ďalšom príspevku...

martin1807 napísal:Tie dvojité okná nejak zlepuješ jedno k druhému, alebo iba tak na voľno? Podobné sú na GTCčke a čoskoro ma to čaká tiež..


Nie, zadné okienko ostáva pevné tak ako to je na originál aute a predné bude pohyblivé, keď dám dokopy kabínu tak mám v pláne vyrezať dvere tak, aby sa otvárali, ale nie na pánty, na to som ešte asi nevyzrel ani zechnicky ani odvahou :D Okrem nich ešte budem otvárať zadné veko v hornej polke a aj to bude zaujímavé čím ten priestor zviditeľním hahha

LuPa: Keby Ti mali moc nervy pilit tie viditelne (pretrcajuce) ciselka na obkladoch interieru obehni to jemno retusou aj ked pri ofsete sa takyto odtien podla mna dost tazko dosahuje kedze su to drobne bodky a nie suvisla farba.


Keďže ešte stále nie som zžitý s farebnou retušou budem sa spoliehať na to, že to tam svietiť veľmi nebude a nikto si to nevšimne, podľa mňa takých miest ešte bude...

Tak idem sa piplať s malými prkotinami, pofotím a zavesím sem, držte prsty
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa developer10 » 06 Apr 2021 23:37

Ahojte papierníci,

keďže priestor nadstavby je pustý a prázdny, rozmýšľal som, čím ho nejako spestriť alebo oživiť. V prvom rade som chcel prekryť ten ohyzdný priestor zadnej nápravy, ktorý som musel beztak schovať, keďže model má problematické modelovanie zadnej nápravy, čo sa mi ukázalo už pri “oddychovom” skladaní blatníkov, kde bol skoro dvojmilimetrový presah, ktorý bolo nutné na oboch stranách opraviť a prispósobiť nápravu aj jemnému náklonu, s ktorým asi autor akosi nepočítal... o ňom neskôr až budem dávať podlahu na nadstavbu. Tu je ten odskok:


Zvnútra nadstavby som si s jedného “náhradného” dieliku inej verzie postavil jednoduchý pult, ktorým zadnú nápravu prekryjem.


Do interiéru stále neviem čo všetko použijem, našiel som si jednu sadu náradia od Ripperákov v mierke 1:32, tak som to naskenoval a pokúsil sa zväčšiť na mojej domácej atramentovej mašinke. To sa mi nepodarilo až tak dokonale, ale aspoň som si pripravil nejaké inštrumenty na podlepenie, nalepil a spolu s minidielikmi dal pekne odležať pod ťažkú váhu bibliotéky... Do interiéru som si ešte pripravil vlastný model lekárničky, čo sa mi spočiatku zdal ako gýč, ale má tam skvelé miesto a nakoniec pasuje...


Keďže miniatúrne inštrumenty ako aj plášť kabíny si pekne tvrdnú pod lisom, pustil som sa do podvozku kabíny a jej interiéru. Tam si dal autor záležať a diely nielen presne pasujú, ale sú aj dobre funkčne zvládnuté a na rozdiel od zadku aj dostatočne blbovzdorné proti ohybom a posunom.


Dnešnú stavbu som doklepal sedadlami, ktoré nahodím až po presnom odskúšaní presnosti kabíny po jej kompletácii.


Pokračovanie detailovaním prístrojovky nabudúce ;) lepeniu nazdar!

PS3 ak máte nejaké typy na vybavenie interiéru dobovými hasiacimi pakšamentami sem s nimi, budem vám povďačný a venujem osobitné poďakovanie v opisoch ;) Len pre doplnenie, sekerky, šperháky a držiaky som vybral z RWčiek, lehaltko ani kreslo mi tam nevojde :(
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa tom » 07 Apr 2021 13:07

zaujímavá predloha, model ktorý je neokukaný. Pekne ti to rastie za chvíľu to máš dokončené :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa developer10 » 09 Apr 2021 23:38

tom napísal:zaujímavá predloha, model ktorý je neokukaný. Pekne ti to rastie za chvíľu to máš dokončené :big smile:

Ďakujem, tak rýchlo to nebude, patlám sa s prkotinami, vymýšľam a špekulujem, niekedy aj na škodu, ale uvidíme čo to bude vo finale. Do toho vbehli sviatky a nakopená práca, takže som musel zvolniť tempo, aj keď mi to veľmi chýbalo. Aspoň podlepky dostatočne preschli :D

Kým to schlo som sa netradične nie na začiatku ale až teraz pobavkal s kolesami, ktoré som naplánoval na malú úpravu vo farebnosti a tiež vyskúšať si bombírovanie s pomocou modelovacích guličiek, ktoré mi došli jupííí. A hneď mi to skvele pomohlo pri pasovaní dezénov, ktoré sa mi na začiatku nezdali dobre namerané, nepasovali ku bočniciam pneu... a tak som skúšal ohýbať a guličkovať všetko čo šlo :D



Farebne som chcel disky doplniť bielym pásikom podľa predlohy, ktorý som vyrezal s dielika modrej alternatívy. Naozaj je super že som si to nemusel nameriavať a vyrezávať sám :D To isté platí aj o krytke náboja, červený za strieborný.


Nakoniec mi ostala chvíľka času, tak som si vyrezal aspoň zväčšené dielk zo sady z RW, ktoré tématicky sedia.


Dřzte palce aj naďalej! Pokračovať tentokrát už naozaj o kabíne a jej minidetailom :)
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa developer10 » 13 Apr 2021 01:06

tom napísal: Pekne ti to rastie za chvíľu to máš dokončené :big smile:


No postupne začína byť moje špekulovanie prekážkou v Tvojej predpovedi rýchleho dokončenia :D Presnejšie povedané, bavkám sa, lebo kvôli sviatkom a prieťahom v práci som moc času nemal a užívam si ho, a tak som sa zašil pri piplačke na detailoch a plasticite interiéru. Rozpracoval som si palubovku a z náhradných dielov z dvoch variant vyrezal knoflíky a budíky, nech to vyzerá lepšie a zložitejšie, aby som nedostal koment od Maťka o jednoduchosti muhehehe.



Problémom je šuplík palubovky, ktorý nemá vôbec dobrý tvar, chýba mu jedna stena (vrch) a celé to lepenie natupo vôbec nie je presné. Vo finále to síce nebude vôbec vidno, ale naserie to keď niečo nesedí no... Ono oné, celý ten interiér nie tak celkom presne sedí s predlohou, čo som našiel na nete tak H-čko má rovnú podlahu a úplne iné rozmiestnenie palubovky, takže robím ako je a som zmierený s tým, že takto je to krajšie ako v origináli :D


Pred zavelením do hajan som ešte stihol vyrezať, obrúsiť a natrieť menšie vnútorné detaily ako volant, späťák, pedále či stierače a pripravil som si držiaky na sekery, aby som nabudúce mohol kompletovať interiér.


Ono sa to nezdá ale aj pri tejto mierke som si jeden večer zapichal pinzetou, tak mentálne zrelaxovaný sa teším na ďalší večer pri tomto peknom modeli, budeme kompletovať interiéry kabíny a nadstavby :) Držte palce!

PS: @Tome je pravda že si vyberám viac neokukané modely, tie si zaslúžia takýto rozbor, popri týchto “ťažších” hlavne kvôli dokumentovaniu si raz za čas spravím aj nejaké rýchlovečky alebo paralelne niečo “okukané” štýlu tatrovečky od PMHTčkárov, ale snáď sa mi už podarí skompletovať aspoň malú časť do vlastnej galérie a budem “veľkáč” na tomto fóre :D :victory: :bad smile:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa developer10 » 13 Apr 2021 23:34

Ahojte papierníci!

Táto stavba ma nesmierne baví!!! Prečo takýto mentálny úlet hneď na začiatok ďalšieho nudného príspevku? Lebo je to vzrušujúce a hneď uvidíte prečo.

Ako som spomínal naposledy, šiel som do kompletácie detailingu kabíny. Dverové spoje mi snáď už dostatočne preschli pod encyklopédiami a zbierkami kníh od Perfektu a mohol som plášť kabíny skompletovať zasklením čela. Neriskoval som, dal som to na obojstranku. Čistá práca, žiaden problém, a to vzrúšo uvedomovať si že máš len jeden jediný pokus :dribble:


Najvyšší čas vyrezať dvere, lebo to je posledný moment, kedy je plášť ešte rovný. A tu to prišlo, ďalšie vzrúšo, po ktorom by mnohí z vás hľadali trajektóriu tohto papierového výtvoru smer kozub alebo kontajner s odpadom (modrý na papier, recyklujeme sakra!). Skrátka po vyrezaní dverí sa vnútorné futro rozbilo, lebo nesedia línie na vonakjšej a vnútornej strane... Vďaka tomu sa vnútorná hrana kabíny na šrot rozbila a keďže som patlal kvalitne, nechcelo to ísť ani opraviť.

Ruky bozkať nemčúrom či rakoušom za myšlienku troch alternatív prevedenia karosérie! Takže ďalší náhradný diel v podobe náhradného tapacírungu pošiel, odpad bude minimálny, Erik Baláž mi dá za dnešnú dvojitú ochranu prírody a recykláciu lajk a pošle ďakovný list :beat plaster: Výsledok je nasledovný:


Nakoniec po ťažkej mentálnej babračke s úžasne vyzerajúcimi dvierkami (a to som ešte nedal retuš) som nahodil palubku. Jasné že ten hajzlík šuplík nesedel, ale už som ho kriváka nechal tak... pribudol štvorramenný volant s bombírovanou krytkou tyče (!!!) a pedálmi a špígeľ.

Pokračovanie nabudúce, držte prsty ;)
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa developer10 » 18 Apr 2021 00:31

Ahojte papierníci,

Máme tu veľký pokrok s malými dielikmi, priam miniatúrnymi :D Skladal som čo sa dalo ako sa dalo, dobovych dielikov je velmi malo a nieco som nasiel na nemeckom fore a dokonca som tam nasiel aj jedneho co skladal rovnaku verziu a aj nejake upravy mame spolocne, ani som o tom nevedel :D Ved posudte: https://www.die-kartonmodellbauer.de/index.php?thread/9199-citroen-h-feuerwehr-schreiber-bogen-im-ma%C3%9Fstab-1-24/ Ale poďme pekne k môjmu výtvoru posledných dní. Veľa kecať nebudem, snáď iba k podliepaniu: pri obojstranných dieloch som úplne zabudol poznačiť si prepichnutím podlepené diely a trošku sa mi to rozbilo, tak bolo čo opravovať... Ale na tú veľkosť výsledok fajn:

Nabudúce ešte nahodím úchytky na nástroje po strnách a budem dávať dokopy kabínu a podlahy, čo bude celkom sranda, tak snáď nebude veľa práce a budechvíľka aje pre túto babranicu pre moju krásavicu. Držte prsty
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa martin1807 » 18 Apr 2021 11:16

Pekné doplnky. :victory: Určite to model výrazne oživilo.

developer10 napísal:pri obojstranných dieloch som úplne zabudol poznačiť si prepichnutím podlepené diely a trošku sa mi to rozbilo, tak bolo čo opravovať...


Nič si z toho nerob. :D To poznám. Snáď sa mi ešte nestalo, že by sa mi "obojstranné diely podarilo zlepiť tak aby obe strany boli dokonalé. :red: :haha: Dôležité je vybrať si tú stranu ktorú bude vidno a tú urobiť kukateľnejšiu :bad smile: :P
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa developer10 » 19 Apr 2021 00:08

Ahojte papierníci!

Dnes som si mimo návod naplánoval finalizáciu kabíny a podláh. Podlahu nadstavby budem robiť ako poslednú, lebo by som si zavrel hlavné styčné plochy pre protitlaky pri prilepení kabíny. Výsledok môjho dlhého špekulovania na začiatku sa napokon vyplatil. Ale poďme postupne.

Pohral som sa s prednými blatníkmi a trošku naoblil guličkami. Fajné hračičky, baví ma to s nimi :)


Začal som modelovanie kabíny. Batníky sedeli prefektne, potom prišla na rad kapota a až tak som to dával na podlahu kabíny. Všetko náramne sedelo, žiaden problém, krivenie ani orezy, nič, super sa to lepilo a šlo to rýchlo.


Dokonca aj ten futrál tapacírungu, čo som po oprave prerábal, to krásne zakrylo, takže konštrukčne je to pevnejšie a na spojoch sa to nijak neprejavilo. Prišlo na rad spojenie kabíny a nadstavby, začal som stredovým tunelom, lebo tam sa nastavuje celková výška a poloha kabíny, a to mi pomohlo, že ppdlaha nadstavby ešte nie je položená - mal som priamy protitlak a dobrý výhľad na všetky línie. Potom som nahodil bočné chlopne a tie za sedadlami nakoniec, a kabína bola za na tri kliky na mieste, úplne presne, pevne, bez ohybov a krovenia. Úplne super práca, keď je model v tomto presný.


Až teraz prišli na rad sedadlá a skoro som zabudol na radiacu páku, čo sa mi váľala v krabičke, koťuha.



Týmto sa interiér uzatvára a posledný diel je strecha, ktorú si nechám na najbližšie. Okrem minidoplnkov exteriéru mi ostávajú ešte nápravy, takže kým sa malá narodí snáď to ešte stíham :)

PS: otázka - ostala mi nejak visieť mapa, ktorú som si síce nachystal, ale nedal do bedne vzadu. Dajte tip kam s ňou, kde ju položiť.


Tak sa držte a držte palce aj vy mne!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Citroën HY - verzia POMPIERS s úpravami / Schreiber-Bogen / 1:24

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 23 Apr 2021 12:09

Ahoj,
Hmmm, pekne sa stým hrajkáš... :wink:
Držím palce aj naďalej...

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný