Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa developer10 » 02 Aug 2021 10:52

Ahojte papierníci!

Aj na základe Vášho odporúčania z poslednej reportovanej stavby Tatry 623 Narex som si poliakov ešte na malú chvíľku odložil a zastrihol som do predchodcu legendárnej V3S-ky, rýchlokvasný model kopřivnickej 128čky, ako inak v hasičskej úprave. Opäť som si vybral niečo neokukané, pri čom som jednak precvičil nové techniky čo musím dobehnúť po návrate ku papieru, a jednak aj niečo nové zistiť o našej staršej technike a pozadí i popredí ich krátkych životov.

Obrázok



Ku predlohe sa nebudem moc vyjadrovať, keďže nemám k nej žiadne bližšie info a na nejakom fóre sa strhla kritika, že je to len prefarbený už vydaný model. Neviem, neriešim, mne sa táto nosatá Tatrovka páči, striekačku k nej som vzal ako výzvu a hlavne som si po dvadsiatich rokoch strihol do modelu od PK Graphiky, ktoré som vtedy považoval za megaťažké a snažil sa ich zjednodušovať ako správny mladý lajdáčisko... Ešte nejaké archívne kúsky mám tak snáď sa synátor niekedy k modelovaniu dostane a ostanú mu :haha: Naspäť k predlohe, ide ako som spomínal vyššie o "rýchlokvasnú" maloprodukciu kopřivnickej továrne, ktorá nastúpila na miesto nedovyvinutých prototypov stredného nákladného vozu vojska Škoda V3T, bola navrhnutá za jednu noc a prototyp 128ky vyšiel z továrne po neuveriteľných 72 dňoch. Vývojovo je to skrátená 111-ka, ale vďaka tomuto vývojárskemu hendikepu trpela genetickými vadami a celkovo sa z nej vyrobilo len niečo cez 4000 kusov. Viac zaujímavostí a technickú špecifikáciu nájdete buď tu na wiki alebo v reportáži garážistov.

Po prelistovaní modelu ma prekvapilo, koľko dielikov je nutné si "vyrobiť" pomimo, popri materiáli sú načrtnuté iba ich priemery a dĺžky, ale je ich do bludu :jawbone: Textový návod je opäť len stručný, ale sú tam upozornenia, ktoré sa zdajú byť dôležité, tak budem sledovať jedným očkom. Teším sa na môj prvý detailný motor a viac práce s drôtmi. Tiež si vyskúšam ako náhradu za neohybné špajle použiť tyčky z tyčiniek do uší, uvidíme čo to spraví, s kopou dielikov lepených natupo to je celkom slušná výzva. Taktiež podliepania je tam dosť, čiže len predprípravy mi pri aktuálnych možnostiach zabrali skoro týždeň :D Holt horúco a malé deti nie sú zrovna veľký priateľ modelovania, ale v rámci psychohygieny sú niekedy aj dve spracované kvapky lepidla dostačujúce. Pri písaní tohto reportu mám za sebou prípravu a prvých 40 dielikov aj s opravou po nehode, ubehli štyri týždne od začiatku stavby (ak rátam aj práce na sparing-modely Japonského rebríka z Canonu) tak mám pred sebou v tomto tempe pár mesiacov...

Držte prsty a buďte zdraví! Zdar§
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 - 1:32 (Petr Knotek - PK Graphica)

Príspevokod užívateľa developer10 » 02 Aug 2021 15:45

Ahojte papierníci, ostalo mi trochu času na nahodenie prvého reportu zo stavby, tak nech sa páči:

Report
Začiatky bývajú ťažké

Začal som na toto fórum úplne nezvykle - podľa návodu podvozkom... Niežeby som chcel porušiť veľmi dobrú tradíciu kolesového štartu, ale čakám ešte na dezény :bad smile:
Je to moja prvá skúsenosť s takýmto podvozkom a celkovo s prácou lepenia "natupo", a skoro bola aj posledná :D Totiž ako som si tak skladal pekne trubôčky do seba večer, nasledujúci deň som si nedal bacha a manželka to preložila na vysoko "reaktívne" miesto, v preklade - priamo pod ruky malému synátorovi. Našťastie snaží sa k modelom správať s úctou a jemne, ako som ho naučil, ale bez dozoru sa pri hre oňho jemne oprel a hlavná rúra dostala zopár ostrých hrán.
Obrázok
Našťastie to geometrii ani pevnosti neublížilo, spoje sa opravili a spevnili a na hranatú rúru sa natiahol obal z dielu, ktorý som si oskenoval z druhého výtlačku. Zastrihnutiu do neho zatiaľ úspešne odolávam :) Farebný rozdiel mi nevadí, dokonca sa mi ešte viac pozdáva, keďže podobný som na fotke podvozku pri prieskume všimol. Takže sa tvárim že sa nič nedeje, ideme ďalej, lepíme rúry, nádrže a úchyty, všetko krásne sedí, jediný zádrhel je na hornom dieli prevodovky (prevod ku navijáku), kde je stredová plocha jemne dlhšia a pre správnu polohu ju stačí iba skrátiť na úroveň bočných strán kasne, aby to sedelo s 1:1 nákresom. Ten je samo o sebe obrovská pomôcka pre pochopenie uloženia dielov, naozaj to nie je štandardná konštrukcia rám-nápravy ako u všetkých neskorších tatrovkách.


Popravde som si myslel, že to bude trochu väčší model, zdá sa mi to dosť prťavé, ale to je možno tým, že na mierku 1:32 ešte nie som zvyknutý, zatiaľ to boli všetko modely 1:43 alebo 1:24 a predloha veľkostne tiež nelámala rekordy... Ale naspäť na vážnu tému. Pri osadzovaní jednotlivých dielov už v tomto štádiu je nutné dávať veľký pozor na geometriu podvozku, obzvlášť mýlia osky kolies, ktoré (aj keď to nevidieť) sú lomené a lepené v uhle k sebe, čo opticky láka ku nesúmernému a krivému osadeniu dielov. Ja som si to všimol hneď na začiatku, dávajte si pritom pozor aj vy ak sa do toho pustíte. Od rúry som si po oprave chýb potreboval trochu oddýchnuť, tak som sa pustil do rámu nadstavby. Nepresnosti sú spôsobené mojou nepozornosťou pri používaní niektorých pakšamentov, napríklad hladkého pravítka pri orezoch a jeho pohybe pri rezaní. Detaily nie je možno vidieť voľným okom, ale keď vidím na prvej fotke, čo všetko foťák zachytí, je lepšie sa priznať teraz ako potom :D Naozaj som prekvapený, ako sa to dobre lepí a ako to sedí. Jediný zádrhel som mal pri centrovaní zadných držiakov na nárazník, sedelo to až na druhý pokus.


Stavbu podvozku som pre tentokrát dokončil osadením pružinových listov a nosníkov nadstavbového rámu na podvozok. Zatiaľ je to prichytené nasucho, spájať to budem až po stavbe kabíny tak, aby to presne lícovalo. Doplnil som do rámu aj naviják, ktorý (ak ste si čítali aj históriu modelu v úvodnom príspevku) bol nenahraditeľným upgrade-om modelu pre jeho funkčné využitie, aby jeho túžba zabárať sa nebola likvidačná. spojenie s kardanom a prevodovkou príde na rad tiež až pri nasadzovaní rámu.


Toľko z úvodu zatiaľ, rozoskladaný už mám motor a korbu, tak s ďalším reportom čoskoro ;) Ďržte sa a veľa zdaru!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Aug 2021 10:02

Na tie tyčky do uší pozor. Niektorí výrobcovia ich už robia z nejakého lisovaného papiera alebo čoho .. a mne sa moc neosvedčili.
Použiteľnejšie mi stále prídu tie klasické, plastové. Z nich sa navyše dajú spraviť aj tenšie za pomoci sviečky alebo zapaľovača. Ale kto vie, tebe možno tie papierové budú vyhovovať do čistostavby viac.
:big smile:

Sem tam do týchto "autičkárskych" tém nazriem a musím povedať, že som milo prekvapený tvojim progresom. Je naozaj vidieť, že ti to ide čoraz lepšie.
Zo všetkého najviac sa mi ale páči tvoje zanietenie, ktoré sa dnes len tak nevidí.
Ak na jeseň bude súťaž v Nitre, určite príď. Rád ťa spoznám, ale hlavne je to obrovsky motivujúce vidieť perfektné modely na vlastné oči.
Nech ti to vydrží!
:big smile:

Jo a .. prihováram sa za väčšie fotky. Na týchto malinkých skoro nič nevidieť ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa developer10 » 05 Aug 2021 08:44

Oliver napísal:Na tie tyčky do uší pozor. Niektorí výrobcovia ich už robia z nejakého lisovaného papiera alebo čoho .. a mne sa moc neosvedčili.
Použiteľnejšie mi stále prídu tie klasické, plastové. Z nich sa navyše dajú spraviť aj tenšie za pomoci sviečky alebo zapaľovača. Ale kto vie, tebe možno tie papierové budú vyhovovať do čistostavby viac.


Ahoj Oliver! Ďakujem za postreh, už som ho stihol zistiť tiež a s manželkou máme oddelené tyčinky :D Ono v podstate v žiadnom prípade to neberiem ako plnohodnotnú náhradu plastu alebo špajlí, majú svoje výhody aj nevýhody vzhľadom na svoj materiál, mne sa osvedčili na malé diely, krátke spojky, kde by sa s plastom tažšie pracovalo a aj adhézia lepidla a farby je úplne iná. Skúšam, majstrujem, ide to. Plasty som si odskúšal na Bizónovi ktorý som tu akosi stále ešte nezavesil, lebo nie je nejak čas sa k nemu vrátiť, ale tak bola to pekná stavba, možno nejakú pauzu v práci využijem :beaten:

Oliver napísal:Sem tam do týchto "autičkárskych" tém nazriem a musím povedať, že som milo prekvapený tvojim progresom. Je naozaj vidieť, že ti to ide čoraz lepšie.
Zo všetkého najviac sa mi ale páči tvoje zanietenie, ktoré sa dnes len tak nevidí.
Ak na jeseň bude súťaž v Nitre, určite príď. Rád ťa spoznám, ale hlavne je to obrovsky motivujúce vidieť perfektné modely na vlastné oči.
Nech ti to vydrží!


Heh ďakujem, ozaj si to vážim od takých profíkov ako ste tu na fóre, fakt veľa inšpirácie ťahám odtiaľto, i keď by bodlo aby sa tiež niekto zapojil so svojim reportom do hasičskej témy tiež, lebo poslednú dobu ju akosi okupujem :boss: Uvidíme aká bude situácia s tou Nitrou, po posledných javoch v slovenskej spoločnosti som skôr skeptický, ale určite rád by som spoznal čo najviac z vás tu všetkých. Škoda aj tej hvezdárne, že tento rok z nej z mojej strany nič, verím, že to tak skoro Tina neopustí a na rok sa vidíme na jubilejnej trinástke, a tiež táto zábavka nie je niečo, čo by sa dalo z mojej strany tak rýchlo zabaliť, lebo ako hovoríš, baví ma to a hlavne neskutočne čistí hlavu. Aj keď viem že na výstavnú kvalitu to ešte dlho nebude, tak rád by som tam bola zistil ako je to s motiváciou mladých k modelovaniu, lebo jednak aj mne rastie dorast a keď som bol mladý ja, tak u nás takýto krúžok alebo klub nebol, iba astronomický, na ktorý papierové modelárstvo pretlačila v malej miere učiteľka, ktorá mala chuť sa nám venovať...

Oliver napísal:Jo a .. prihováram sa za väčšie fotky. Na týchto malinkých skoro nič nevidieť ..


Skúšal som väčšie, nie vždy ma stránka pustila to natiahnuť :D Ale ešte je jedna väčšia malá veľkosť tak ju nabudúce nasadím, netušil som že sú malé, mne to ukazuje v pohode... Poriešim ;)
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa developer10 » 05 Aug 2021 09:10

Ahojte papierníci!

Mám tu ďalší malý postup v stavbe 128-ky, tak von s ním!
Report
Keďže dezény ešte stále nedošli, pokračoval som ďalej piplačkami na motore. Opäť hodinárska práca s mnohými malými dielikmi rôznych rozmerov a materiálov a veľkým množstvom farebných odtieňov ktoré bol celkom kumšt retušovať... :beat plaster: Tvorba takýchto miniatúrnych doplnkov je s mojimi pritlstlými prstami celkom výzva, nad čím musím pouvažovať je vyrezávanie a dotvarovávanie drobných oblých dielov, na rozdiel od reálu na fotkách dosť vidieť ich hranaté zaoblenie :-( Neskutočne rád som z tých malinkatých jemnunkých rozvodových remeňov, ktoré vyšli na prvú šupu a vrátili trošku sebavedomia pre pokračovanie po náročnom prvom motore v živote.



Keďže dezény stále nedošli, tak včera som dolúskal korbu. Tu som sa prvýkraát stretol s dosť výraznou chybou tohto modelu, keď na podlahu bočnice nedosadli presne k sebe, medzera asi jeden milimeter sa mi zdá celkom dosť, našťastie dalo sa to jednoducho zamaskovať zbytkovými dielikmi z nosných stĺpikov bočníc a nemusel som zasahovať do šírky podlahy, ktorá sa mi svojím profilom veľmi páči a bola by toho asi škoda.... Inak, tá retuš na tomto modeli je fakt náročná... Malinký nedostatok sa našiel aj na zadnom nárazníku, na ktorý som si vybral tri pokusy a aj tak som musel nakoniec odrezať asi pol milimetra z neviditeľného miesta, aby sadol presne. Keďže ostalo ešte trochu času pred spaním, dobúchal som to najdôležitejšie z celého modelu - sud s pivom!!! Z pohľadu autenticity neviem čo tam robí ale je to dobrý "predajný artikel", tak tam musí byť!!!



Tak vidíme sa opäť nabudúce, snáď už dôjdu dezény, keď nie, pustím sa do striekačky a od kamióna si dáme trochu oddych.

Držte sa a veľa zdaru!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa Fito » 05 Aug 2021 13:13

Oné, dobré to máš, ale tiež som za väčšie fotky, lebo vidím že nič nevidím.
díky.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa developer10 » 09 Aug 2021 09:40

Ahojte papierníci!

Posnažil som sa trochu popracovať aj na veľkosti fotiek a nastaviť procesy tak, aby mi ich sem aj vložilo, tak snáď to oddnes bude zase o niečo lepšie.

Report
Striekačka DS16

Keďže dezény ešte stále nedošli, pustil som sa nachvíľku do striekačky. V mierke 1:32 je to celkom prcek, všetky diely vošli na polku A4. Čo ma ale prekvapilo, že na rozdiel od kamiónu je tu mierne odfláknuté rubovanie dielov - niektoré diely je nutné podlepovať a zadnú stranu farbiť, hoci by možno stačilo iba zarubovať dielik k sebe a podlepovanie vynechať... Tak je tu na môj vkus až príliš veľa farebnej retuše, ale bez nej by ostali podbehy blatníkov a niektoré hrany nosného rámu až ukrutne biele.... :angry:

Konštrukcia striekačky je jednoduchý vidlicový rám, pri ktorom je nutné si dať pozor na rozloženie profilu, kde ide do I a kde do C, najlepšie skúšobným nalapením na body vopred. V návode ani v kresbe to nie je dobre vidieť. Naň ide skriňa motora, ktorá je taká peknučká chutnučká oblučká skladačka zo štyroch rebier a opláštenia, tu sú naopak návodné kresby a postup veľmi presné a detailné. Zaoblenie je nutné doskúšať a doladiť, ale veľmi pekne a presne pasuje. Jednoduchá rýchla práca, ale naozaj to netreba veľmi uspiechať a všetko si naskúšať.



To boli posledné veľké dieliky na striekačke, ostatné je fakt miniatúra, kamoška pinzeta sa potešila. Mnoho dielikov je opäť raz ponechaných na samovýtvor modelárovi, takže bolo nutné nachystať si paličky a drôty všetkých rozmerov, navinúť valčeky a narezať špajle. Materiál a rozmery sú vo výpočte dielikov uvedené, farba už ale absentuje... Ako každá drobotina, aj toto si vyžiadalo oveľa viac času na prípravu, takže jeden večer som v podstate jeden súvislý dielik prakticky ani nezlepil, také tie šetrné dvojkvapkové večery, kde veľa lepidla neminiete :wink: Dávanie dokopy bolo ale o to výživnejšie, moje tlsté prsty odmietali poslušnosť a nechceli sa aj napriek svojej objemovej indispozícii vtrepať do tak malých priestorov... Čo už, musel som sa zahrať na nožnicovorukého Edwarda a s pomocou troch pinziet sa to nejak podarilo natlačiť.



Včerajší večer som si nechal na drôtarinu, chcel som doklepať už komplet striekačku, teda dohodiť nápravy, kolesá, drôty na držiaky hadíc a manévrovanie. Zasekol som sa na bode 1 :D Už dávno som nerobil nejaký dielik natrikrát, teraz si to odniesli úchyty osky, ktoré boli dvakrát krátke... Na druhej strane sú ale listové pružiny dostatočne impregnované sekunďákom, aspoň sa nebudú časom rozchádzať :beaten: :haha: :bad smile:



Plán je jasný, a snáď už dôjdu aj tie dezény :D Ďakujem za pozornosť, trimce paľce daľej, držte sa a veľa zdaru!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa developer10 » 12 Aug 2021 08:52

Zdar pacienti!

Ja sa tých dezénov asi nedočkám :D Nevadí, ešte stále to nie je krytické, stavba ma stále baví, ku sparingu v podobe Canoňackej požiarnej plošiny sa asi tak skoro nedostanem... Tak poďme na to:

Report
Len teraz to nepobabrať...

Pomaly ale isto sa blížim k tomu, že to konečne bude aj vyzerať! Predtým ako začnem jednotlivé súbory kompletovať k sebe a na rám, musím ešte dokončiť aspoň základ kabíny, ktorý sa preplieta s motorom, a teda ak chcem, aby to sedelo, musím to mať aj nasucho odskúšané. A dobre som spravil... Už pri prieskume som naďabil pri stavbe vojenskej 128-ky na problém s priestorom pre motor, prevodovku a potrubie, tak som vedel, že tam budem musieť vyrezávať. Čo ma ale prekvapilo, bola dosť veľká nepresnosť pri lícovaní dielov podlahy. Ešte že som sa rozhodol pre odskúšanie pred zalepením! Darmo, staré ľudové múdrosti neobabreš :jawbone: Samozrejme, že po zisťovaní príčin bola na vine moja blbosť a neskúsenosť, keďže spodný podlepovaný diel sa ohýba vrchom, a teda som si mal ohyb šikmo vyrezať šikmými rezmi z rubu. Pozor na to. Teraz to budem musieť opravovať :beaten: Pripravil som si ešte lavicu sedačky, ktorá je samostojná a nelepí sa k zadnej stene kabíny, iba ku podlahe. Všetky hotové balíčky som zo zvedavosti nasucho nahodil na seba a konečne mám prehľad o veľkosti modelu :D Ešte sa vojde do police, ale akútnosť výroby závesnej vitríny pre modely naberá na dôležitosti :victory:



Keďže ešte ostalo trochu drahocenného času, pustil som sa do drobotín na nábojoch náprav a prťavých brzdových valcoch, z ktorých je samotný valec potrebné vyrobiť podľa makety a nákresov. Na kryte nábojov je miesto pre matice, ale je tam tak málo miesta, že ešte pouvažujem, či sa s tým budem babrať, uvidíme keď budem dávať dokopy kolesá. Matice nie sú súčasťou stavby, ale prečo by som ich tam nevyrobil, keď už pakšament nato mám :D



Snáď tie dezény dnes dôjdu... Už sa neviem dočkať až to postavím na kolesá! Drýte prsty, recipročne sa revanšujem rovnako :D Zdar!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa developer10 » 16 Aug 2021 11:08

Ahojte papierníci!

Keďže dovolenknujeme, našiel som si čas dokončiť ešte report zo štvrtka a piatka s potešujúcou správou: dezény došli!!! Moje prvé dezény, ktoré nemusím rezať sám ako na pragovke!!! Takže poďme na to, čo som postíhal:

Report
KOLESÁ

Porušenie tuto obľúbenej tradície "...stavbu som samozrejme začal kolesami..." som sa snažil okamžite napraviť. Príprava dezénov paráda, skúsil som to technikou hrubšieho podlepenia pásov obručí, bombírovanie bočníc veľkých kolies paráda, matice jedna báseň, a potom to prišlo... Kolesá na prívesnej striekačke obsahujú malú nepresnosť v šírke vnútornej obruče disku o rozsahu asi 1 mm, ktorú som sa snažil zamaskovať väčším ohnutím a zabombírovaním už beztak miniatúrnych bočníc. Prvé koleso bolo mojim pokusom odsúdené na to, aby z neho bola rezerva na zadok striekačky :beat plaster: :haha: Druhé a tretie už dopadli lepšie, ale ak budete mať to šťastie stavať túto nosatú chmúratú tatrovečku, vnútornú obruč si radšej dorobte, ja som to teraz vypustil a zamaskoval, uvidíme ako dlho mi toto presvedčenie vydrží :bad smile:



Doklepal som náboje na nápravy a hneď kolesá aj nasucho vyskúšal, či mi sedia uhly a sklony. Juj jak sa mi to páči :) Doklepal som ešte nejaké samovýrobné detaily na zadku rámu, ktoré slúžia ako úchyt bokov nárazníka a bohvie ešte načo, keďže prítomnosť malých šedočiernych krúžkov si neviem vysvetliť :shocked:



Už neostalo viac času na kabínu, aby som mohol všetko pomaly dávať dokopy, ale to ostane už po dofči, tak zatiaľ sa tatrovka "samozbalila" a bude čakať na mňa doma.



Užívajte leto, veľa zdaru a držte sa!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Tatra 128 a motorová striekačka DS16 / Petr Knotek - PK Graphica / 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 20 Aug 2021 20:59

Pekne ti to rastie a veľmi kvalitný report zatiaľ.;) Som zvedavý čo z toho nakoniec výjde a ako to bude vyzerať ako celok.:)

Tip: Bacha na orientáciu kolies pri lepení na rám:) Mne sa osvedčilo spoj dezénu smerovať dole :victory: :wink:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní