Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43 - HOTOVO

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 17 Okt 2021 15:24

Ahojte papierníci,

mám tu ďalší miniatúrny pokrok, a teda prototyp kolesa. Práca fajnová, psychohygiena maximálna, len keby mi decká dopriali viac času na sústredenie… (egoist come-out)

Report
Prvý prototyp kolesa je na svete!

Popri rozjímaní nad modelom po včerajšej ťažkej lesníckej makačke s následkom trasúcich rúk som na stránkach v prvom príspevku tohto vlákna našiel celkom pekný nákres príslušenstva OT-64ky, z ktorého budem pri práci na doplnkoch čerpať.



Takéto zdroje sú fakt na nezaplatenie rovnako ako vynález rezacieho kružítka, ktoré som tu už spomínal asi, ale tento nástroj a táto práca je o tom :) Náboje som zafixoval na vhodnej pozícii a plášť zarovnal čierny krúžkom, keďze v tomto mieste bolo bombírovanie až príliš oblúkové a smerom k disku by malo byť plochšie. Tak isto aj na oblúk disku šiel ešte tenký biely krúžok kvôli plasticite disku a zakrytiu nerovností. S tým som našťastie počital už pri návrhu a už len rozloženie mojej pracovnej dosky je v tomto smere dosť “časovo náročné”, takže predpokladám, že ostatné kolesá mi zaberú ďalší týždeň kvalitného odreagovávania. :boss: :surrender:


Na takto upevnený disk som začal nahadzovať matice, na vonkajší okruh z dupľovaného papiera priemer 1,25 mm, na vnútorný 0,8mm. Po osadení stredového náboja sa mi to zdalo oproti predlohe veľmi ploché, tak som náboj zdvojil a na väčšie matice som nahodil tie menšie a som spokojnejší. :big smile:



Týmto krokom sa mi počet dielikov na jedno koleso vyšplhal na 96 vrátane matíc, čo je celkom masaker, ale aspoň si zaslúžim členskú kartu ku niektorým pacientom-masakristom na tomto či na iných fórach a hrdo sa budem k tomu hlásiť, aj keď na kvalite musím ešte stále dosť popracovať :haha:

Keďže v tejto várke viac času na kolesá neostalo (aj tento report píšem na tróne aby ma nikto nerušil), vidíme sa pri tomto reporte až budú hotové všetky.

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 19 Okt 2021 13:12

Priatelia papierníci, prosím o pomoc! :too sad: :eyes bleed: :bad smelly:

Na tento kúsok som krátky - výfuk, presnejšie tá sivá bandaska tlmiča....



Preto hádžem do pléna otázku, nemáte niekto na svojich modeloch podobný? predpokladám že na tankoch alebo iných obrnených vozidlách by mohol byť... Ak viete na ktorom modeli by som ho našiel budem veľmi povďačný, ak ho budete mať ešte aj neposkladaný a podelíte sa o jeho sken budem vďačnejší ešte viac!

Koniec hlásenia!
Naposledy upravil/-a developer10 v 20 Okt 2021 07:34, upravené celkom 1 krát.
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa Fito » 19 Okt 2021 13:58

Akože potrebuješ to nakresliť?
Alebo to nevieš zlepiť ?

Daj nejaké okometrické rozmery skutočného sivého oného..
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 19 Okt 2021 14:13

Fito napísal:Akože potrebuješ to nakresliť?
Alebo to nevieš zlepiť ?

Daj nejaké okometrické rozmery skutočného sivého oného..


No zlepiť to snáď budem vedieť, ale zatiaľ nemám čo, originál šmikajda tam má taký obdlžníkový padielik ktorý po zväčšení vyzerá rovnako na(toto) ako v originál minimierke, formovať z vrstveného kartónu sa mi to tiež nechce lebo na to je to zasa veľmi malá mierka tak ma napadlo, či sa takýto výfuk nenachádza na inom modeli pekný foremný, z ktorého by som to vedel vytiahnuť. Veľkosť si prispôsobím podľa osadenia, celé to má v novej mierke cca. 1x3,5cm, ale ten tvar neviem nijak svojpomocne vytvarovať, chce to niečo podobné nájsť aj keď vo väčšej mierke...
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 20 Okt 2021 08:30

Fito napísal:Akože potrebuješ to nakresliť?
....


Som zle čítal, hej áno presne, keby sa to na inom modeli nenašlo a niekto mi to pomohol načrtnúť tak aj taká možnosť by stála za prísľub pifka aj dvoch nech nežerem :haha:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa iconmaster » 20 Okt 2021 23:47

Načmáral som ti niečo podľa tých rozmerov - teda 35x10 mm, na hrúbku som rátal okolo 5,5 mm. Sú tam dve verzie rozloženia tých zaoblených rohov - tie cípiky sú trochu väčšie, možno ich bude treba trochu ustrihnúť podľa potreby. Ak treba upraviť, daj vedieť :wink:
OT-64A_vyfuk.pdf
tlmič výfuku (35x10x5,5 mm) v1.0
(19.09 KiB) 95 stiahnutí

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 21 Okt 2021 08:25

Mnohokrát veľká vďaka Peťo! To pozvanie na pifko platí, teda na dva piva, bo dva verzie :victory:
Dám vedieť v ďalšom reporte ako to sadlo! Ešte raz veľká vďaka!

Report
Kostra
Nemám malé matice, s ktorých veľkou spotrebou som pri ich vybíjaní nepočítal a pri spiacich deckách sa to veľmi nedá, tak kým príde víkend, pustil som sa do kasne. Keďže ide o nie celkom malý model, ale na domnelej Maťovej mierke jednoduchosti by sa umiestnil niekde v dolnej škále, vybral som si pre lepšiu pevnosť a menej ohybov spôsob podlepenia celej konštrukcie. Musím pochváliť Matúšov pivný kartón, práca s ním je naozaj oveľa jednoduchšia ako s obyčajným kartónom, až tak príliš sa nekruší a rezanie je úplne maslové. Podlepovanie a pevnosť ako u bežného kartónu. Aby som mal mierku, najprv som si na rubovú stranu nalepil ďalší výtlačok potrebných dielov a podľa potreby ich vyrezal tak, aby mi hrany nekolidovali a sedeli. Pri tomto treba počítať s tým, že nie všetky hrany modelu sú kolmé a sú na ňom aj ostré uhly, takže pre deskriptívnych neznabohov ako som ja je ten pivný kartón ideálny, lebo drobným opravám som sa nevyhol. Tiež som si začal vyrezávať jednotlivé detaily na úpravu. Výhodou tejto obojživelnej konštrukcie je, že je len málo dielov, ktoré idú skrz povrch, žiadne výduchy, diery ani iné vstupy do kasne. Všetky doplnky až na predné svetlá sa budú len vsrtviť na terajšiu konštrukciu.



Dlho som premýšľal, čo vyvediem podvozku, či si spravím nejakú konštrukciu na synchrónne otáčanie predných kolies... Tentokrát to ale nechám tak, ale nechal som si priestor na to, aby som to v budúcnosti mohol zmeniť, a podlepenie podvozku som oddelil od priestoru pre osky kolies. Až budem rozmýšľať nad úpravou podvozku, môžem spodok jednoducho odrezať a nahodiť naňho celú novú konštrukciu. Druhou alternatívou je také malé modelkovské pózerstvo, že môžem umiestniť kolesá na malé polosky a tie teraz jednoducho nastajlovať tak, aby to narýchlo a pro forma vyzeralo ako otočná náprava :dhh: :boss:



Idem sa pustiť do doplnkov tak držte prsty a aj vy - trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 23 Okt 2021 00:59

Ahojte papierníci,

Nevydržal som to a tie výfuky som musel dať dohromady mimo plánovaný postup. Peťo mnohokrát veľká vďaka, rozmerovo pomermi strán to sedí presne! Ja som už bol nepresnejší v odčítaní rozmerov, preto rada: nikdy neodčítajte rozmery z displeja aj keď na ňom svieti 100% veľkosť zobrazenia (v mojej mierke majú totiž sotva 2cm..). Takže po správnom vytlačení som mohol ísť do ďalšieho postupu:

Report
Výfuky

Pre stavbu výfukov som si kvôli menším rozmerom spravil zo zbytkov pivného kartóna spravil pomocné kopytko aby všetky mali správne rozmery a tvar, zaoblenie som doladil modelovacími guličkami. Po výbere krajšej strany som lepil tie miniprelisy a naberalo to ten správny tvar.



Ku tlmiču som si ešte pripravil koncovku výfuku. Tá má taký čudesný falusovitý tvar zakončený šikmým rezom s prepážkou, ktorá má v mojej mierke veľkosť 1,5x2 mm. Nemusela by tam byť, ale keď som dal tie oveľa užšie prelisy, dal som aj toto a na vernosti to pridalo.



Pri stavbe tohto dielika podobne ako pri pneumatikách som si dával otázku, či ešte stále je to čistostavba, alebo som už niekde na hrane… No a čo :haha:


Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Okt 2021 01:07

Som rád, že sa z toho podarilo niečo vykúzliť :wink: Pivo si dáme potom na Hvezdárni 2022!

developer10 napísal:Pri stavbe tohto dielika podobne ako pri pneumatikách som si dával otázku, či ešte stále je to čistostavba, alebo som už niekde na hrane… No a čo

Ešte zopár podobných projektov a srdečne Ťa uvítame v klube prefarbovačov :P

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa petopato » 23 Okt 2021 06:20

Prudko pozerateľné! :wink:

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných