Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Moderátor: iconmaster

VOX POPULI finále - dajte pocitovú kvačku jednej z CASiek (fotky na str.10)

Hlasovanie ukončené 08 Okt 2023 10:53

1:25 - PMHT
7
21%
1:32 - Ripper Works
13
39%
1:32 - ABC (Vyškovský)
8
24%
1:50 - PMHT
3
9%
1:100 - LBS System
0
Žiadne hlasovania
1:87 - FDS
2
6%
1:250 - PTF
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 33
Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 26 Feb 2023 02:06

Dík Tome, ono to je vidieť a nech to vidia všetci! Hehehe

25-ka má konštrukciu rovnakú, akurát tam už budem robiť na jednej strane už aj príslušenstvo, tak dúfam, že to nedopadne až tak zle ako pri malej mierke, aj keď skôr sa bojím, že to nevydrží ten mäkký papier, na ktorom je tá 25-ka tlačená… No, uvidíme, rebrá sú už podlepené a schnú, snáď ochvíľu prídu na rad.

A úplne som zabudol na to vyhodnotiť tretie kolo našej vox popapuli, tak tu je:

Úprimne sa teším, že tentokrát sa vás zapojilo 12 kúskov a poradie skoro korešponduje aj s mojimi preferenciami po stavbe kabín :)

Ďakujem všetkým, čo sa zapojili, dúfam, že onedlho spustím posledné kolo ankety s nadstavbami. Držte prsty, nech sa nám dobre stavia a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 16 Mar 2023 14:00

Ahojte papierníci,

odmlka od reportovania tohto projektu bola trošku dlhšia, v rámci autocenzúry som sa radšej slušne odcenzúroval kompletne, aby som nedostal ban, upozornenie, pokarhanie, dištanc, výmaz, odňatie občianky či svojprávnosti, ale to už pochopíte z reportu. Takže ospravedlňujem sa a poďme na to:

Report
Prekvapenie čaká za rohom - sezóna 4 diel 5 a.k.a. skoro som to vzdal tesne pred cieľom...

Skoro... chýbalo málo a bolo by v tomto multiprojekte o model menej. Ale toľko radosti by som Traktorovi nedoprial :P :bad smile: Našťastie existuje kopa vecí, ktoré sebadôveru vrátia, napríklad minimodelíky, to je taká veľmi vďačná záležitosť, výhod veľa, miesta vo vitríne tiež nepotrebujú. Ale naspäť k tejto ohyzdnej krave obrovskej...

Po osobnej skúsenosti s prvou edíciou tejto verzie nadstavby som opäť v rámci záujmu verejného zdravia a nešírenia poplašnej správy porušil svoju zásadu držať sa ultimatívne pôvodného návodu a nerobiť úpravy. Dôvod? Podľa mňa je táto verzia podľa pôvodného návodu pre obyčajného modelára (nie pre expertov lepičov) podľa tohto technického riešenia nezlepiteľný do pozerateľnej podoby, aby sa za to staviteľ nemusel hanbiť. Popravde, zo zlepených modelov som túto verziu nevidel bez úprav zlepenú vôbec (bavíme sa o verzii 1:25, nie menšej mierky).

Jeden z hlavných dôvodov môjho skalopevného presvedčenia je použitý papier. Neviem, aké malo vydavateľstvo skúsenosti s touto najväčšou chybou modelu predtým, ale nič horšie som v rukách nemal, ak budem expresívny, tak štvorvrstvový toaleťák z Lidlu má lepšiu pevnosť ako toto... Sorry všetkým za toto spojenie, ale skúste si to osobne a pochopíte. Papier je na zvolenú mierku maslový, je mäkký tak, že keď som sa zakukal na seriál, čo moja polovička čape v telke, sa mi rozplynul medzi prstami a ostala normálne vypuklina taká, že Oliverova polguľa na hlavni toho tanku s malým pipíkom je šuvix... Skrátka strašné, nepochopiteľné zlyhanie a pri ďalších 25-kách čo mám odložené na dôchodok si pri rovnakom papieri model radšej prekopčím na poriadnu 240g a viac kvalitný colorcopy papier. Ďalší problém tohto papiera je, že nevie fungovať s disperzným lepidlom ako je žltý Herkules alebo pritt na papier. Každý jeden rovný spoj zalepený takýmito lepidlami je rozleptaný akokeby navlhol, skrátka v rámci bezpečnosti a psychického zdravia som nasadil ťažší kaliber - červený Herkules, ale aj s tým to nebolo nič extra, ale aspoň sa s tým papierom ako tak dalo pracovať. Dosť môjho jemného prejavu o živote chrobáka, poďme ku problému č. dva.

Ten je podobný, ako u prvej edície, ktorú som resizol do mierky 1:43, a tým je konštrukcia nadstavby zložená z troch blokov. To má výhodu, že dokáže lepšie kopírovať tvarovú rôznorodosť blokov a skutočnú stavbu, ale z modelárskeho hľadiska je to najväčší zádrhel tohto riešenia (ak na ten nešťastný papier zabudnem). Jednak tieto bloky ku sebe vzájomne nelícujú, a teda sú tam presahy v rámci blatníkov a hore v rámci sekčných blokov strechy, a teda ani nosné spoje na seba nenadväzujú a pevnostne by sa to rozsypalo skôr, ako by som model dokončil. Preto som sa rozhodol, že nebudem nič riskovať a priečne rebrové diely podlepím jednotkou kartónom. S tým súvisela aj úprava niektorých dielov, napríklad dĺžky interiéru v zadnom module, alebo úprava osadenia interiéru v prednom module tak, aby do boxu vošiel. Podlepil som aj zadnú, hornú a spodnú stranu tohto interiéru, keďže už počas lepenia sa to krútilo ako môj syn keď niečo vyvedie... Takže týmto sa oficiálne ospravedlňujem, že som spreneveril svoj pôvodný plán, a keďže je toto podstatný problém v modelárskom živote chrobáka, v rámci hodnotenia dávam tomuto modelu diskvalifikáciu. Je mi to ľúto, ale bežným riešením táto stavba nie je postaviteľná. Bohužiaľ.

Tretím problémom je banálna nepresnosť modelu. Diely interiéru vzájomne kolidujú, výseky nesedia s reálnym dielom, problém na problém, prúser na prúser. Neviem, asi autor nepočítal s tým, že to niekto bude stavať ako čistostavbu, inak si to neviem vysvetliť. Tentokrát to podporím obrázkami.



Štvrtým problémom je odfláknutá detailnosť, ktorú som naznačil už pri kabíne, a úplne alibistická odbočka lenivosti autora pri tvorbe detailov odkazom na hasičské vybavenie od Ripper-works, ktoré je už dlhodobo nedostatkové/vypredané a ktoré je ešte k tomu v mierke 1:32!!!. Bez jednotlivých komponentov je táto stavebnica až žalostne holá, smutná, nepekná. Ešte šťastie že som zvolil už pri stavbe FDS alternatívu polovične uzatvoreného interiéru nadstavby, kde na jednej strane budú rolety zatvorené. Pohľad na prázdne police je fakt žalostný. Aby som bol korektný a presný, autor ponúka stavbu kanistrov na palivo/chémiu. Je ich asi 10 kusov, päť bielych/sivých, päť modrých. Neviem, ale pripadá mi to ako nevydarený žart, z ľútosti ku ostatnému "nevybaveniu" som si dovolil rešpektovať vôľu autora a úprimne povedané som sa na ich stavbu vysral... Na hanbu celé...

No a finále - keďže model je diskvalifikovaný, môžem úprimne povedať, že to bola asi najhoršia moja stavba doteraz, trvala trikrát dlhšie ako bežné moje procesy, za večer som toho postavil citeľne menej ako bežne. Na výsledku to veľmi nevidieť na fotkách, naživo už tie chyby sú patrnejšie a môžem povedať, že aj tie chyby sú len výsledkom blbej konštrukcie, keďže som si musel v jednotlivých procesoch vyberať, či to bude krivé ako sviňa, alebo tam bude malá medzierka. Skrátka, musel som radšej maskovať, aby som si do budúcna nespravil hanbu ja ako modelár, pretože to, čo tomu hrozilo pri normálnej stavbe, to by bol nezverejniteľný prúser, adept na svetový rekord v disciplíne hod do krbu. A to sú modely PMHT brané skôr ako jednoduchšia alternatíva, sám mám v blízkom poradí v pláne postaviť 1:53-ky 815-7čky, ktoré majú dobré referencie, preto ma táto situácia mimoriadne zaskočila aj napriek tomu, že som si podobné problémy naštudoval a snažil sa na nich čo najlepšie pripraviť. Tak tu sú štylizované fotky:



Tááák, svoju frustráciu som si dostatočne vyčerpal, ale predtým, ako pristúpim ku pokračovaniu na poslednej chýbajúcej nadstavbe si ešte odskočím do kategóriue minimodelov a dokončím ešte jeden rest v sekcii poletúch. Ďakujem, že ste to somnou ešte stále nevzdali a držte palce naďalej. Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa martin1807 » 17 Mar 2023 10:46

Nuž.
Veľký obdiv ti dávam za to, že si to ešte nevzdal, hlavne teda po tom čo si mi písal počas stavby tohto konkrétneho kúsku.

Podľa mňa tento model naráža na to, že je navrhnutý pre mierku 1:32 a iba zväčšený do 25tky. Neodpovedá tomu detailnosť a neskutočným spôsobom trpí presnosť. Presne z tohoto dôvodu nie som zástanca tohoto typu vydávania "noviniek", kde okrem zmeny mierky nedojde k žiadnej korektúre a potom to takto dopadá. Modely navrhnuté v 32ke zväčšené do 25tky sú vo väčšine prípadov neskladné krabice... Ale keď sa to vydavateľovi oplatí a nevadí mu čo vypustí medzi ľudí ta prečo nie...

Držím palce do finishu, už to nejako dokopeš.;-)
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 22 Apr 2023 23:22

Ahojte… Takže takto…cca 2m… Ja to opravím…



Prišiel čas sa po krátkom odbočení ku minibetám vrátiť aj ku tomuto projektu, dal mi zjavne najavo, že už by sa patrilo… Takže čoskoro sa uvidíme naspäť tu. Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 26 Apr 2023 00:52

…a keďže vôbec nie som poberčivý, tak som ten pád krabice bral ako znamenie a počas čakačky na opravené diely na minibete som si strihol do RW kasne tak dôkaz že všetky diely (aj keď niektoré s poškodenim), sú preživšie a vôľa dokončit aj napriek čertom pekelným záškodníckym je veľká. Zatiaľ ešte iba malý pokrok, ale ide to krásne. Trimce še!

...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa Fito » 26 Apr 2023 07:40

Musím sa priznať že nepozorný čitateľ ako ja sa občas v tvojich vláknach stráca, všetko sa mi javí také, rovnaké..
červenobiele?

Ale loďku od Liazky Tatrovky ešte rozoznám, takže je to v poriadku.

Pekne ti to ide.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa martin1807 » 26 Apr 2023 08:05

developer10 napísal:…a keďže vôbec nie som poberčivý, tak som ten pád krabice bral ako znamenie a počas čakačky na opravené diely na minibete som si strihol do RW kasne tak dôkaz že všetky diely (aj keď niektoré s poškodenim), sú preživšie a vôľa dokončit aj napriek čertom pekelným záškodníckym je veľká. Zatiaľ ešte iba malý pokrok, ale ide to krásne. Trimce še!



To bolo znamenie, že to máš dokončiť. Nič iné za tým nehľadaj. :P . A dobre ti to ide aj s touto poslednou búdou :victory:

Fito napísal:Ale loďku od Liazky Tatrovky ešte rozoznám, takže je to v poriadku.


Už aj tatru od V3Sky by si mohol ne? :haha: :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 15 Máj 2023 10:52

Fito napísal:Musím sa priznať že nepozorný čitateľ ako ja sa občas v tvojich vláknach stráca, všetko sa mi javí také, rovnaké..
červenobiele?
Ale loďku od Liazky Tatrovky ešte rozoznám, takže je to v poriadku.
Pekne ti to ide.


Žeby Ti tej červenej nebolo málo, zo služobky v Taliansku som malému doniesol čosi takéto, pre potešenie Tvojho oka :P



Takže modelársky rozbeh po nekonečnej dvojtýždňovej pauze máme za sebou, report zo stavby dávať nebudem bo toto je fejk ne oridžo, a môžete sa tešiť na pokračovanie v tomto multikulti supertutti papierovom vlákne!

Sí ju sún! Trimce še
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 31 Máj 2023 13:58

Ahojte papierníci!

Žeby sa nepovedalo, že sa flákam, tak ako sa hovorí, na zlatý klinec programu si treba počkať! Práce na nadstavbe idú pekne, všetko na chlp sedí a skladá sa to dobre, len je to taká trošku manufaktúra na detailnosti a na každý večer mi vyjde jeden, maximálne dva číslované diely. Ale koniec je blízko, postupne sa tým prekuskávam ;) Veď aha:


Takže onedlho posledný report pred stavbou podložky, ktorú verím spoločne vydumáme na hvezdárni, aby bola ťip-ťop. A bude aj anketka posledná ;) Držte prsty aj naďalej a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 13 Jún 2023 23:44

Ahojte, len sa sťažujem že toľko roboty je že veľmi to nestiham (výhovorka na to, že sa mi nechce do tých hadíc a toho príslušenstva na rozdiel od predošlej nedovybavenej nadstavby je tu habadej - som si to privolal…)

Takže príslušenstvá zatiaľ takto:


Dúfam, že nabudúce už naozaj s finálkou tejto nadstavby… Držte prsty a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní