Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Moderátor: iconmaster

VOX POPULI finále - dajte pocitovú kvačku jednej z CASiek (fotky na str.10)

Hlasovanie ukončené 08 Okt 2023 10:53

1:25 - PMHT
7
21%
1:32 - Ripper Works
13
39%
1:32 - ABC (Vyškovský)
8
24%
1:50 - PMHT
3
9%
1:100 - LBS System
0
Žiadne hlasovania
1:87 - FDS
2
6%
1:250 - PTF
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 33
Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 17 Mar 2022 14:28

Ahojte papierníci!

Ste mi písali, či dačo robím, že či netreba po mne vyhlásiť pátranie :D Hej robím, ako som spomínal pokračujem v tomto super projekte, a keďže reporty ku jednotlivým stavbám 1:32 pmht a Ripperov tu už boli od iných lepších autorov, tam sa nie je čím navyše rozpísať, tak priebežne hlásim pokrok v ostatných vydavateľoch v druhej fáze - podvozkov:

Report
Podvozky - príprava

Začal som pekne od najmenšieho - miniboxom od LBS, na ktorom v podstate nie je čo pokaziť, ak zmeráte správne. Hlavne si treba dať pozor na rozmery špajle a dier. Nič ťažké, ale aj tak pri tej mierke si treba dať veľký pozor na presnosť.
Nasledovalo zopár nocí pri miniboxe FDS. Ten je naozaj na svoju mierku nebezpečne detailný, ale aj presný. Trochu dosť mi tam chýba písaný návod, ale čo sa nedá vylúštiť z nákresu, na to autor ochotne odpovie. Naozaj všetko je aj technicky aj logicky vyladené a teším sa na ďalšie časti pri tomto vydavateľovi.
To sa ale nedá povedať o mojej chuti pracovať na modeloch PMHT. Oba mám v laserovej tlači, menší som si skenoval a tlačil a následne prelakovával sám, a teda aj tlač aj papier sú overené používaním v mojej réžii a výhrady sú iba ku konštrukcii, ktorú som si skomplikoval sám resizom na 1:43. Tomu som upravil aj podmienky spracovania, nepočítal som s tým, že budem potrebovať vnútorné spevnenie špajlou po celej dĺžke podvozku, takže to vypadlo úplne, a taktiež vypadli výhybné nápravy, keďže v takej malej mierke a pri hrúbke papiera by to technicky nebolo možné. Teda konštrukčne to bolo zjednodušené, ale stavba celkovo má veľkú tendenciu sa lámať a krútiť. Ešteže to zachráni kilo lepidla...
Oveľa horšie to je s mojim subjektívnym postojom ku produkčnej tlači modelu 1:25. Celý ten laser je úplne zlý, ono to nedrží ani pri ľahkých ohyboch beztak jemného a príliš vzdušného papiera, na ktorom to je vytlačené. Fakt sa to lepilo dosť zle a s ofsetmi sa to vôbec nedá porovnať. Určite viem, že karosériu budem musieť prelakovať viac, ako moju resize 1:43, pretože tam impregnácia chýba úplne, aj keď na druhej strane farebné tonery chytajú lepšie ako ČB, tak uvidíme no. Skrátka dosť ma tá kvalita prevedenia šokla. Druhá vec je rozdiel obidvoch modelov pmht, kedy (ako som spomínal už pri kolesách) naozaj chýba viac detailnosti mierke 1:25, ale zase je to len pretlač zväčšeného 1:32 z 2015 (dík mato1807 za korekciu) a už ten pokrok oproti staršej verzii, ktorú som zmenšoval, je jemne vidieť. V tomto prípade boli niektoré detaily doladené, niektoré súčasti pridané, ale aj tak je to podľa mňa málo oproti iným modelom z archlievu a ich detailnosti v tejto mierke. A ďalšia vec, dôkazom "nezväčšenia" je nedotiahnutie niektorých detailov, ako napríklad torzné tyče za prednou nápravou, ktorým chýba viac ako cenťák!! Ľaľa:


A tú su všetky postupne 1.100 LBS, 1:87 FDS, 1:43 PMHT na podložke ešte pred opravou, kde vidieť konštrukčné pokryvenie, potom všetky tri malé pokope, a nakoniec 1:25 PMHT:



Teraz ma čaká ešte dokončiť prednú náprava pruženie a ostáva už len Ripperovka a Vyškovský, ktorý v tejto kategórii bude asi mimo poradie, ale to ešte uvidíme. A aj vy uvidíte na druhom kole porovnávacieho fotenia :)

Držte prsty a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 30 Mar 2022 00:32

Ahojte papierníci, pomaly sa blížim ku koncu druhej etapy tohto projektu, keďže podvozok ripperovky je hotový tiež. Ešte ma čaká vymyslieť čo s porovnaním podvozku z Vyškovského modelu, aby sme mohli modelky vyfotiť, tak predtým malá ochutnávka všetkým snáď dobre známej fajnotky od doktora:


Držte palce aj naďalej a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa tom » 01 Apr 2022 18:15

Pekne ti to ide, obdivujem ťa že si sa pustil do takehoto projektu.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 04 Apr 2022 23:05

Ahojte papierníci,

druhú etapu tohto projektu sme úspešne spoločne zvládli, ďakujem za vašu podporu, ale niečo ešte pošetrite na neskôr, toto bude ešte veeeeľmi dlhý žúr. V prvom rade len pripomeniem, že nové fotky kompletnej série kolies všetkých šiestich veľkostí boli doplnené do prvého hodnotenia na druhej strane tohto reportu. Krásne je už na kolesách vidieť odlišnosť v konštrukcii a prevedení podľa veľkostí a autorov. Ale poďme ku rozboru podvozkov:

Report
2. etapa - PODVOZKY

Odlišnosti jednotlivých spracovaní modelov sa v plnej miere prejavili aj v tejto časti nášho projektu, a to myslím aj doslovne - každý model je iný, dokonca aj tie dva od PMHT sú si v mnohých detailoch menej ako podobné. Stavbu som už v krátkosti okomentoval v jednom z predchádzajúcich reportov, tak len v krátkosti zhrniem. Najmenší minibox od LBS je konštrukčne jednoduchý, ale treba dávať pozor na presnosť, aby sa neskrútil. FDS je zase omnoho konštrukčne zložitejší a oproti ostatným modelom má odlišnú koncepciu stavby, polosy sú uchytené na rúru pomocou malých polorúrových držiakov. Celkom záhul bolo to rozlúštiť, keďže absentujúci písomný návod tomu tiež vôbec nepomáhal. Ale nakoniec to bola fakt super prácička a aj keď sa to možno zdá konštrukčne krehký kúsok, je to celkom pevné. To sa nedá povedať o PMHT 1:32 resizenutom na 1:43. Tam sa to jednoducho láme jedna radosť. Kvôli zmene mierky som do stredu nedával odporúčané nosné špajle a polosi som dal pre istotu na pevno, prvý a druhý diel nosnej rúry sa mi neustále lámal a keď som pozeral fotky po fotení, pozerám, že sa mi zlomil aj počas fotenia... Na porazenie. Ešte pripomeniem zistenie, ktoré aj vysvetlí tú narážku, že modely PMHT nie sú tie isté. Zistil som, že pri 1:32ke sa mi podarilo splašiť prvé vydanie z roku 2007 a 1:25 je už reedícia, kde je niekoľko chýb už odstránených, prípadne je tam snaha o vylepšenie iných dielov. Ale o tom neskôr. Teraz by mal byť na rade Vyškovský, ale keďže jeho konštrukcia nemá samostatný podvozok a krabička je v podstate jednotliata, čo by mi bránilo v ďalšom postupe, bude tento model hodnotený v závere ako stredový priemer ostatných. Takže teraz je na rade Ripperworks, alebo modelárska báseň v papierovom prevedení. Stavba je síce najkomplikovanejšia zo všetkých, ale všetko sedí úplne presne a návod v obrazoch aj texte je úplne dostačujúci. Zatiaľ som svojimi skúsenosťami na model stačil, uvidíme, čo to bude ďalej. Kde som ale musel využiť svoje doterajšie nie veľké skúsenosti naplno (a aj tak to nestačilo) bol model najväčší - PMHT 1:25. Problémy s papierom, tlačou a nepresnosťami, ktoré som zistil pri kolesách, sa tu akoby znásobili. Musel som porušiť pravidlo a nedržať sa návodu - centrálnu rúru a všetky valcové diely boli namiesto jednoduchej konštrukcie s trojuholníkovými chlopničkami nahradené stočeným papierom a lepené natupo na túto hrubú vrstvu papiera. Ten plastelínový papier pri tej konštrukcii by to skrátka nevydržal, na milión percent. Som si istý. Nevydržal to ani môj pevnejší papier pri menšej mierke. Aj keď je to reedícia, konštrukčne sa nič nezmenilo. V tejto mierke som sa aj odvážil ísť do samonosných polosí, nápad aj konštrukčne je to skvelý a odvážny, keby jeho prevedenie nebolo tak nafigu... Zadný list pruženia zničil rádius zadných náprav (mám pocit že nedošlo pri zväčšení mierky ku prepočtu hrúbky kartónu, ktorým sa listy podlepovali), predná náprava dostala dutky chýbajúcim spevnením homokynekĺbov a totálne nefunkčným systémom zatáčania riadenia cez nejakú divnú stredovú tyčku. Vôbec to nefunguje... Ani tak ani tak... Takže ako prepadák to má vyhraté, ale dám mu ešte šancu v ďalších dieloch.

Tak po zhrnutí si dáme najprv fotečky:



Teraz krásavice otočené na brušku, teda strana, ktorú bude vidieť:



A nakopniec jedna spoločná, spravte sýýýýýýýr:



V každej skupinovej fotke sa nájde nejaké dilino čo ju svojim úškrnom pokazí, tak tu to bol minibox, ktorý si dal vohoz. A na PMHT 1:43 pekne vidieť tú potrebu opätovnej návštevy ortopéda kvôli skolióze...

Takže na záver hodnotenie za druhé kolo:
1. 1:32 Ripper Works - najťažšie, ale zato najpresnejšie
2. 1:87 FDS resize - mínus bod za chýbajúci textový návod
3. 1:100 LBS - nevyčnieva, ale ani neprekvapí
3. 1:32 Vyškovský - čestné umiestnenie
4. 1:43 PMHT - slabá konštrukcia mu zlomila krk
5. 1:25 PMHT - ak by niečo sedelo, bolo by to šokantné


Po malej oddychovej pauze budeme pokračovať motormi, ostaňte pri mne aspoň myšlienkami, je to ťažké, ale nevzdám to, takú radosť Jurajovi nespravím :victory: :haha: :P

Ďakujem za pozornosť. Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 05 Apr 2022 08:32

Ešte som v noci zabudol dať jednu spoločnú s kolieskami, ako si pekne išli pobubkať nachvíľku:



Tak teda nabudúce! Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Apr 2022 17:16

No zatiaľ to dávaš slušne, snáď ten elán vydrží aj naďalej! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Dody | 34
Príspevky: 1285
Meno: Dominik
Bydlisko: Borský Mikuláš / Ružomberok
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa Dody » 05 Apr 2022 20:57

Zatacanie na PMHT odpoveda realite, takto to je na Tatrach robene. Mne sa nepaci, že Ripper pri svojej detailnosti modelov tento konstrukcny prvok opomina. Aby to fungovalo, skus prehodit tie diely, ktore sa otacaju tak, aby to "oko" na tyc riadenia bolo dopredu, budes ale potom musieť vyrobit nove spojovacky a mozno tam budu zavadzat aj priecniky.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 06 Apr 2022 00:22

Ďakujem chalani! Čo sa týka tej nešťastnej konštrukcie 1:25ky, tam to nie je ani tak o preneseni reality do modelu, ale skôr o funkčnosti daného riešenia v našom papierovom svete. Inak to funguje v reále, kde máš tvrdú oceľ a presné spoje. Tu u nás, kde som sa to aj snažil doladiť na milimeter presne (moju snahu je vidieť na doohýbanom drôte, patlalík som :beat plaster: ) kde to ale nevie potiahnuť potom už ten spojový medzikus a ohýba sa. To je vec výberu papiera, ktorý je fakt ukrutne mäkký aj keď je dupľovaný… Dody ďakujem aj za typ na opravu, ale už mám nápravy zafixované a bojím sa, že rozoberanie by ten papier nevydržal už nadobro, tak snáď to vydrží aspoň kým to postavím.

Prikladám aj fotky pre predstavu. Na tých druhých sú aj riešenia RW a prvej edície PMHt, ktorá má štandardnú priečnu spojovaciu tyč riadenia priamo na nábojoch.



Dík ešte raz, dávam podvozky pekne zas bubkať, kým neprejdem na kabíny. Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa tom » 10 Apr 2022 14:29

ahoj ukážem ti ako robím na riperkach zatáčanie ja. Taký mechanizmus je cca ako v skutočnosti.
V prvom rade ako píše Dody musíš prehodiť náboje kolies aby si mal oká pred poloosami. Lebo teraz sa ti tam bijú sily. A daj kľudne hrubší drôt nech to vyzerá silno :P


Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 10 Apr 2022 22:07

Wow, tak toto vyzerá naozaj skvelo a verne, určite to v budúcnosti pri tatrovkách využijem! Tento projekt sa snažím robiť pre adekvátne porovnanie podľa možností v súlade s návodmi a návrhmi autorov, aby to bolo čo najobjektívnejšie, ale toto fakt využijem, je to mimoriadne inšipratívne! Používaš drôt alebo profil? Ďakujem ešte raz, fakt pecka!

Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný