UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Moderátori: iconmaster, braintech

Užívateľov profilový obrázok
vladaZ | --
Príspevky: 116
Meno: vladaZ

UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa vladaZ » 26 Máj 2013 21:33

Pokračování jednoho kostlivce z CZ fóra

Hezký den,

začíná zima, a tak jsem se pustil opět do modelu. Přináším zkrácený report ze stavby pásového lanového rypadla RY 151, vyráběného v letech 1967 - 1969 v Uničovských strojírnách. UNEX se to v té době ještě nenazývalo, ale nazval jsem to tak pro lepší orientaci.

Obrázok

Jelikož se rozměrové a proporční údaje rypadla poměrně liší, rozměry kopírují lépe zmapovaný RY 1.

Započal jsem pásy. Vzorek jednotlivých článků jsem si nakreslil a podlepil kartonem asi 1mm silným. Toto byla asi nejhorší práce, vyřezání článků, a drobných dílků pásů. Spojování proběhlo v přípravku ze dvou lišt, články jsem spojil pouze proužkem papíru a na něj jsem přilepil vodící profily. Kompromis mezi efektem a pracností. Pásy byly nastříkány načerno.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Následovala kola. Vysekávání otvorů nepravidelného tvaru bylo docela pracné, kolo je taky podlepené. Po kompletaci kol byla střínuta plničem pro sjednocení dolepovaných profilů.

Obrázok

Po slepení podvozku bylo vše nabarveno a zkompletováno. Provedena základní lehká patina opotřebování kol, bude dokončena až naposled. Točnice vyrobena ze dvou kusů - ozubenéko kola a horního ložiskového dílu, který bude přilepen k nástavbě. Spojeno systémem viz. UDS 110p - špejle s podložkou, předepnutá pružinkou z propisky. Osvědčilo se.

Obrázok Obrázok Obrázok

Nyní kompletuji otočnou nástavbu - čekají mne zaoblené části nástavby, okna, interier a vnitřek nástavby. Ten nebude věrnou kopií mechanismu, ale bude zde uložen systém navíjení lan. Aby mi ramena pracovala a stále se nemusela ručně navíjet a odmotávat lana, budou osazeny samonavíjecí bubny, kdy by se při pohybu nástavby měla lana sama navíjet a nespadávat z kladek. Toto je ale zatím jen v mé hlavě, nyní teprve sháním podklady k ramenům.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Na posledním obrázku je porovnání s člověkem 180 cm vysokým, rozměry bagru jsou kombinací údajů z několika podkladů, které si bohužel někdy i odporují. Stále si tudíž nejsem 100% jist měřítkovostí bagru, ale bude se to lišit snad minimálně.

Fotil jsem převážně v noci, kvalita fotek není nejlepší. Blesk vytahuje i věci, které ve skutečnosti vidět nejsou. To je dáno i rozdílnou hrubostí povrchu dílů.

Toť zatím vše, další příště.

Dopracování přední části nástavby, dotmeleno, obroušeno

Obrázok

Drátěnné doplňky, dveře

Obrázok Obrázok

Víkendový postup

Obrázok

Nyní ladím konstrukci ramene.

Práce se rozšířily na výložník.

Obrázok

26. 5. 2013

Dnešní odpoledne bylo vhodno ku patlání, a jelikož nemám předkresleny už žádné díly DH 441, sestavil jsem lžíci tohoto veterána.
Polovinu času jsem lepil, a polovinu času studoval fotky, jak ono to tam je. Samá mechanika, otvírací mechanismus lžíce je docela schován. Nějak to ale dám ;)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 842
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa balu11 » 27 Máj 2013 00:07

Olala, opět jeden autorský a netradiční model. Parádička, vypadá to fakt dobře. Už to vidím nafocené v reálu, na nějakém pískovišti. Bude to free? Myslím, že kamarádi by po tomto modelu rádi šáhli a řízli do něj. :big smile:
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
vladaZ | --
Príspevky: 116
Meno: vladaZ

Re: UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa vladaZ » 31 Máj 2013 17:16

Kladka a lžíce po nabarvení. Ještě proběhne patina.

Obrázok Obrázok

Toto je kostlivec ze skříně bez podkladů. Vydat to nedokážu.

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa petopato » 31 Máj 2013 18:13

vladaZ napísal: Ještě proběhne patina.

Tá lyžica vyzerá dobre už teraz :wink:

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa pisho66 » 31 Máj 2013 19:19

Model vyzerá zatiaľ úžasne, po patine z toho určite bude ešte niečo lepšie. Na takýchto starších bagroch sa podvozky javia "hračkársky", dosť jednoduchý rám, ako krabička, aspoň mne sa tak javí.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
vladaZ | --
Príspevky: 116
Meno: vladaZ

Re: UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa vladaZ » 31 Máj 2013 20:24

Díky. Vlastně už jsem to chtěl jen doladit místy tmavší hnědou a naznačit rez.

Tyto stroje již nepamatuji. Ještě když jsem byl malý, tak kolem roku 1988, tak si pamatuji ještě semtam nějaký v kopřivách, ale dnes už je to všechno pryč. Je to škoda, byla to jiná doba. Zlatá éra těchto rypadel byla tak v letech 1960 - 1975, pak již přicházela hydraulika.

Rád bych takový stroj viděl v činnosti, myslím že jeden elektrický je v malém lomě u Bruntálu.

Stroje vypadají do jisté míry hračkářsky, navíc je model čistě nabarven, což vypadá uměle. Rez ještě přijde.

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa jozkin » 24 Máj 2022 16:40

Tieto bagre sú nádherné a archaické, dva alebo tri by mali byť niekde v okolí Lednických Rovní a jeden múzejný je v Mladějově na Morave. Dúfam, že si raz budem môcť nejaký zlepiť...
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
mory | 42
Príspevky: 702
Meno: Tomáš Morávek
Bydlisko: Hrochův Týnec ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: UNEX RY-151 /vladaZ/ 1:32

Príspevokod užívateľa mory » 25 Máj 2022 11:11

Velice pěkná práce :big smile:

Návrat na "Stavebné a iné stroje // Construction & Other Machinery"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní