Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Moderátori: iconmaster, braintech

Užívateľov profilový obrázok
majo | 33
Príspevky: 449
Meno: Marián
Bydlisko: Danišovce
Kontaktovať užívateľa:

Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa majo » 15 Dec 2020 21:33

Čaute,

pokračujem dokončením ďalšieho rozpracovaného modelu, ktorý som začal ešte v roku 2012. Je to model kombajnu Fortschritt E514 v mierke 1:32. Ako je u mňa zvykom, ak ma model zaujal alebo mám k nemu vzťah, tak si komplikujem konštrukciu modelu pridaním detailnejších dielov podľa skutočného stroja (aspoň sa priblížiť). Musím sa priznať, že po toľkých rokoch mám iné predstavy, ako má model vyzerať. Preto som model z tých čias začal trocha prerábať.

Trocha.. hm, koniec koncov som prerobil celý základ. Pripadá mi to, akoby vytváram nový model. Nevadí, aspoň mám dané rozmery, ktorých sa môžem držať.

Niečo z histórie:

Kombajny Fortschritt sa v priebehu 70-tych a 80-tych rokov stali najpopulárnejšími kombajnami v strednej Európe. Stali sa legendou polí v NDR, ČSSR, Maďarsku, či v Poľsku, hoci tam sa do popredia dostávali Bizony, ktoré sa však s kvalitou Fortschrittov nemohli rovnať. Na začiatku 80-tych rokov sa však inžinieri snažia vyvíjať nový kombajn. Úspech modelu E-512 znamenal, že sa nemuseli trápiť nad novou konštrukciou, ale v stavbe vychádzali práve z tohto modelu, ktorý len zmodernizovali. V roku 1983 sa na trhoch objavila prvá E-514, zmodernizovaný typ E-512. Už na prvý pohľad sa od svojho predchodcu odlišoval hranatejšími tvarmi. Bol osadený modernejšou kabínou a vyrábaný v hnedo bielom prevedení. Záber žacej lišty sa pohyboval v rozmedzí 3,6 až 5,7 metrov. Dodávali sa vo všetkých prevedeniach od obilnej, cez kukuričnú, slnečnicovú až po lištu na dvojfázový zber. V separačnom ústrojenstve sa nachádzali 4 vytriasadlá a žací bubon mal rozmery 1280 mm (šírka) a 660 mm (priemer). Objem zásobníka v tomto modeli bol 3,6m3. Motor mal výkon 85kw a rýchlosť bola 25km/h. E-514 bola výkonnejšia ako E-512 a tak sa rýchlo usadila na JRD v ČSSR, či na nemeckých farmách. Keď koncom 80-tych rokov prišlo k spolupráci firiem MDW a Fortschritt, E-514 sa začala vyrábať v modrom prevedení a niesla názov MDW-514. Zvýšil sa výkon a do kabíny sa zaviedla klimatizácia. Názov Fortschritt sa však na tomto modeli už neobjavil.

Foto skutočného kombajnu:

   

Foto originálu a skenu vystrihovačky:

   

Foto pred rekonštrukciou modelu:

    

Prekreslil som si spodnú časť podvozku a podľa nákresov som si dorobil vnútro kombajnu (vytriasadlá a žací bubon).

             
            
       

Postupne som premyslel ako vyrobiť zásobník obilia. Vo vystrihovačke to bolo veľmi zjednodušene.

Takto:

 

Prekreslil som si zásobník obilia podľa skutočného a takto sa mi to podarilo:

       
     

Vyprázdňovacie zariadenie obilia:

       

Zadná časť kombajnu s krytom batérii:

         

Výroba bočných krytov:

         

Držiak pre zakladacie kliny pod kolesá:

   

Napínanie remeňov:

 

Vrhol som sa na kolesá:

          

Rozpracovaný motor:



Ešte foto nasucho všetko dokopy:



Model budem prefarbovať, to vám asi došlo. Zatiaľ toľko.. :haha:


"Ži preto, aby si niečo dokázal.
Dokáž niečo, aby vedeli, že si žil."




Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 15 Dec 2020 23:13

Fiha, zaujímavý počin a s tou prerábkou z toho vzniká špičkový model. Len tak ďalej, držím palce a budem sledovať :wink:

Tie veľké vonkajšie plochy budeš striekať?

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3220
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa WanRayen » 16 Dec 2020 09:39

Vyzerá to veľmi dobré. Nastriekané keď to bude, ešte lepšie. :victory:

Užívateľov profilový obrázok
mory | 42
Príspevky: 702
Meno: Tomáš Morávek
Bydlisko: Hrochův Týnec ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa mory » 16 Dec 2020 10:00

Pěkně jedeš a bude to moc pěkný model :victory:

Užívateľov profilový obrázok
majo | 33
Príspevky: 449
Meno: Marián
Bydlisko: Danišovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa majo » 16 Dec 2020 10:51

Ďakujem vám.

iconmaster napísal:Fiha, zaujímavý počin a s tou prerábkou z toho vzniká špičkový model. Len tak ďalej, držím palce a budem sledovať :wink:

Tie veľké vonkajšie plochy budeš striekať?


Áno, tie vonkajšie plochy budem striekať príslušnou olivovo zelenou farbou, zásobník bielou a kolesá žltou.

Navrhol som si dezény. Skúsil som ako to bude reálne a celkom sa mi to pozdáva. Bude to pracné, ale uvidíme ako to bude vo výsledku.




"Ži preto, aby si niečo dokázal.
Dokáž niečo, aby vedeli, že si žil."




Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 16 Dec 2020 15:07

Ty kokso :jawbone: :dribble: :still dreaming:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa petopato » 16 Dec 2020 15:28

Veľmi zaujímavé, budem sledovať. Mne sa na dezén lepšie osvedčili vrstvené drapáky, lebo keby som mal robiť takéto "krabičky", tak som mal všetky inakšie... :haha:

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa Jene » 16 Dec 2020 21:57

Vyzerá to moc fajnovo... :victory: Chcem sa spýtať, či nie je problém to takto v celku striekať a hlavne prebrusovať alebo to už máš naimpregnované?

Užívateľov profilový obrázok
majo | 33
Príspevky: 449
Meno: Marián
Bydlisko: Danišovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa majo » 19 Dec 2020 01:12

petopato napísal:Veľmi zaujímavé, budem sledovať. Mne sa na dezén lepšie osvedčili vrstvené drapáky, lebo keby som mal robiť takéto "krabičky", tak som mal všetky inakšie... :haha:


Máš pravdu, je to náročné zladiť, aby boli všetky rovnaké.
Nechcel som to mať len z prúžkov papiera, to by nemalo ten efekt, ktorý chcem dosiahnúť. Po obvode sú jemne zaoblené drapáky, tiež boky drapákov nemajú rovnú hranu.

Jene napísal:Vyzerá to moc fajnovo... :victory: Chcem sa spýtať, či nie je problém to takto v celku striekať a hlavne prebrusovať alebo to už máš naimpregnované?


Impregnovať, brúsiť a striekať budem samostatné celky. Zatiaľ to nemám zlepené dohromady, takže v tom nevidím problém.


Tie drapáky som sa rozhodol lepiť trocha iným štýlom ako som skúšal na predchádzajúcich obrázkoch.
Najprv som podlepil vrch a malý predný dielik. Zlepil dohromady, počkal kým zaschne a nalepil na vrch pneumatiky. Po preschnutí som poprilepoval bočné dieliky drapáku.
Keď som si našiel spôsob, tak to išlo celkom dobre. Hlavne veľa tých bočných dielikov. :haha:

Jedno koleso mám, ešte jedno takéto. Potom zadné, a vozík.



"Ži preto, aby si niečo dokázal.
Dokáž niečo, aby vedeli, že si žil."




Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Fortschritt E514 / ModelEx+vlastná tvorba / 1:32

Príspevokod užívateľa tom » 20 Dec 2020 14:04

pekná práca držím palce :) bude to kvalitou úplne iný model ako originál teším sa na koniec

Návrat na "Stavebné a iné stroje // Construction & Other Machinery"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní