Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Space Shuttle Columbia STS01/Raimondo Fortezza/1:100

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
Beňo | 46
Príspevky: 55
Meno: Benjamín Krajčí
Bydlisko: Miloslavov

Space Shuttle Columbia STS01/Raimondo Fortezza/1:100

Príspevokod užívateľa Beňo » 28 Jan 2020 09:35

Zdravím páni.

Pôvodne som chcel stavať niečo iné ale nevydalo (nesedelo s realitou a chcelo nanovo vymodelovať - ale raz sa stane aj to :big smile: )
K tomuto modelu ma inšpirovali dvaja ľudia a ku konečnému výberu dopomohol tretí.
Prvým bo opäť Paperkosmonaut s jeho aktuálnym projektom
Druhým môj dvoj ročný synovec, ktorý sa prišiel počas rodinného stretnutia ku mne hrať s plastovým raketoplánom neurčitej predlohy. Pri tej príležitosti som si povedal, že shuttle ešte nemám a páčil by sa mi.
Tretím bol môj kolega, ktorý vyhlásil, že jednoznačne prvý, ktorý letel do vesmíru. Takže Columbia a STS01.

Priznám sa, že som stavbu tohto raketoplánu tu na fóre nezachytil, ale ešte som mladý.

Vystrihovačka bola istého času free. Teraz sa dá stiahnuť iba (aspoň myslím) na webarchive. Rozsahom to síce má 12 strán A4 ale dielov to nemá nejako tragicky veľa a mal som (ťažko optimistickú) predstavu, že to poskladám počas dovolenky cez Vianoce. :beat plaster:

Vzhľadom na to, že vystrihovačka bola robená univerzálne pre všetkých päť do vesmíru lietajúcich raketoplánov, je treba zvážiť, ktoré stránky vlastne človek potrebuje. A samozrejme jednotlivé raketoplány sa počas svojej histórie vizuálne menili. Poloha vlajky, názvu, logo NASA, detaily. Samozrejme, že som si na prvý krát vytlačil nie presne to čo som chcel, ale aspoň mám diely na skúšanie. Našťastie mám tlačiareň v práci. Zase na druhej strane, trepať sa na štedrý deň poobede 20 km do práce nebolo doma prijaté úplne s nadšením. :big smile:

Vystrihol a čiastočne zlepil som jednu skúšobnú kabínu. Jeden (slovom jeden) diel = rezanie, retušovanie, tvarovanie a zlepenie dva večery. Ono totiž celá kabína je z jedného dielu (+ špička z druhého). Nie som si istý, či paperkosmonaut má inú vystrihovačku, ale mne to určite "seamless" nesedelo.

Okrem toho som zistil, že STS01 mal trochu iný marking - druhý pokus. Tu sa mi pri importe z pdf do inkscape-u rozpadli hrúbky čiar a navyše tlač na inej tlačiarni na dovolenke - nepoužiteľné. Takže nasledoval tretí pokus, pri ktorom som zistil, že vystrihovačková kabína nie je tvarom symetrická. Ale po 3 týždňoch od návratu z dovolenky (na ktorej som to chcel mať celé zlepené) som sa konečne do lepenia aj pustil.

Vzhľadom na to, že celá vystrihovačka bola robená pravdepodobne systémom: "vystrihnem a ak pasuje oskenujem a obehnem vo photoshope(?) čiarkami", celá hodne nesedí (nejako som si zvykol na modely z 3D, ktoré sedia na 0.00 mm). Kužele nie sú kužele, symetrické diely nie sú symetrické, identické diely nie sú identické,(a jedna kresličská - oblúky sú v zásade poskladané z množstva priamych čiarok)... ešte to bude boj, ale chcem to dobojovať. A to som tento model začal pretože pôvodne zamýšľaný model bolo treba (z môjho pohľadu) prerobiť celý. :beat brick:

Na pravom strednom okienku mám bodku. V skutočnosti ju nie je veľmi vidieť ale možno ju premaľujem.

Teraz prispôsobujem cargo bay. Takže najbližšie asi ten.

Beňo

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Space Shuttle Columbia STS01/Raimondo Fortezza/1:100

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 17 Mar 2020 18:26

Beňo napísal:Kužele nie sú kužele, symetrické diely nie sú symetrické, identické diely nie sú identické,(a jedna kresličská - oblúky sú v zásade poskladané z množstva priamych čiarok)

len taká kontrolná otázka, tlačiareň ti vytlačí kruh ako kruh a obdĺžnik ako pravoúhly s oboma protiľahlými stranami rovnako dlhými?
teda, či si si skúsil vytlačiť nejakú kontrolnú stránku s kótami a tie fyzicky zmeral

pretože sa mi stalo, že som sa ulakomil v robote na kolegovu lacnú OKI led laserovú tlačiareň a zúfalo to deformovalo obrázok (na výšku A4 bol rozdiel 3mm), dokonca aj stará multifunkčná minolta mi vytlačila taký rozvinutý kužeľ, že som najprv nevedel, čo to je za patvar...

že je kruh mnohouholník nieje až taká tragédia, ak teda je to dostatočne jemný mnohouholník
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní