Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Exploration a Curiosity - marťanské rovery, 1:?, K. Kiyonaga - Canon Creative park free models

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Exploration a Curiosity - marťanské rovery, 1:?, K. Kiyonaga - Canon Creative park free models

Príspevokod užívateľa developer10 » 14 Mar 2021 11:03

Ahojte papierníci!

Od mojej kamošky - učiteľky fyziky a vedúcej akéhosi astronomického krúžku som dostal zaujímavú úlohu, a keďže som si všimol, že je medzi vami aj mnoho hviezdičkárov profesionálov, čo som zistil by sa mohlo pri propagácii všetkého vesmírneho určite hodiť aj vám.

Zadanie od kamošky bolo jednoduché, malo ísť o aktivitu počas týchto pandemických on-line vyučovacích časov pre jej žiačikov vo veku 10-14 rokov, počas 8 vyučovacích hodín (týždňov, čo ostáva do konca roka asi) pripraviť malý vesmírny model niektorého z vozidiel, ktoré človek vyslal na Mesiac alebo na Mars. Podmienky boli tým pádom jasné:

[list=]1. nájsť vhodné voľne stiahnuteľné modely
2. nájsť vhodný bežne dostupný papier (obzvlášť v dnešnej dobe)
3. nepoužiť žiadne zložitejšie modelárske metódy - musí to postaviť aj modelár úplný začiatočník
4. model musí mať aj vzdelávaciu a opisnú hodnotu
5. vyskúšať to[/list]

Takže v podstate ma čakalo úplne pohodové myseľ očisťujúce rýchloskladanie, žiaden skalpel, ridlá, bodáky, krividlá, podlepy, fólie a iné pakšamenty či retuše, ale iba nožnice, pravítko a kružidlo. Začal som sa tešiť, lebo aktuálne obdobie je nepriaznivé, rozrobené Camaro ma čím ďalej tým viac hnevalo a na druhú rozrobenú Pragovku AN potrebujem plné sústredenie a oddýchnuté oči. Táto výpomoc prišla vhod.

Hneď ma napadli tri zjednodušené modely, ktoré som nedávno pri hľadaní Perseverance našiel na Creativeparku na stránkach Canon-u.
Exploration https://creativepark.canon/en/contents/CNT-0024559/index.html
Curiosity https://creativepark.canon/en/contents/CNT-0024525/index.html
Lunar Rover https://creativepark.canon/en/contents/CNT-0024535/index.html
Tieto modely som našiel ako jediné bezpečne a bez porušenia autorských práv použiteľné a aj dostatočne jednoduché, na rozdiel od abíčkárskych, ktoré som staval asi v rovnakom veku ako ich budú stavať, ale rozhodne dlhšie ako požadovaný čas, a to som to ešte aj poriadne flákal... A nechcel som pirátiť na nejakých fórach alebo only-paper russia.

Pre papier som šiahol do klasických zásob v kanceláriách, kde som našiel okrem klasickej a nepoužiteľnej kancelárskej 80-ky hrubšiu 120ku, hladký zakladací 200g list a hrubšiu výtvarnú výkresovinu 240g. Keďže je predpoklad, že atramentová tlačiareň bude na tlač bezpochyby lepšia, ale nie každý ju má, tak som tieto modely vytlačil na lejzrovke v práci (snáď mi to odpustia) a v čiernobielom formáte (nie každý má farebnú tlačiareň).

Pri rysovaní ohybov som úplne vylúčil najmäkší papier, už aj ľahké ryhovanie na ňom mohlo spôsobiť u menej zručných škody, a to sa ešte nezačalo strihať....

Tu som Lunar rover vylúčil, pretože mal najviac dielov a vyžadoval si aj väčšie zručnosti, ktoré by úplný laik nemusel zvládnuť.

Návody sú u obidvoch modelov dostatočne obrazové bez potreby širšieho textu, zvládne ich prečítať každý, kto vie rátať do dvadsať a čítať šípky, čo je pre náš účel super. Krok za krokom to pochopí každý. Po skúšobných nástrihoch a ohyboch prípravných dielcov som zvolil na testovaciu stavbu hladkú 200g variantu, zdal sa najstabilnejší a najpevnejší. Hrubšia verzia sa mrvila, mäkšia bola vylúčená už vyššie.

Začal som so stavbou Curiosity, zaujímavejšieho z týchto modelov a aj najmodernejšieho. Pri jeho prezentácii je zdrojov na informácie mnoho, ja som kamoške poslal digitálne prezentácie: https://www.youtube.com/watch?v=P4boyXQuUIw&t

Základňa so systémami je v podstate krabica, na ktorú sa dolepujú ďalšie menšie krabičky a antény, naozaj jedoduchá stavba, i keď zadná časť vyžaduje trošku logiky. Trošku odrádzajúcejšie môžu byť miniatúrne dieliky antén na chrbte, ale spoliehal somsa na to, že do štrnásť rokov ešte decká nemajú také labiská ako sú tie moje. Na základni sa nachádza aj jeden výrez na bočniciach pre hlavnú osnicu, ktorý môže byť v rámci zadania eliminujúci (nožnice, skúsenosti...).



Stavba náprav je trošku náročnejšia na presnosť spojov a dobré ryhovanie, takže s náročnosťou sme zase trošku vyššie, ale pri poctivom dodržiavaní návodu a značenia spojov na dielikoch sa požadovaný výsledok dá dosiahnuť. Kolesá sú kapitola sama o sebe, tam netreba nič špekulovať, už od návrhu sú jednoduché, ale na stavbu presné, čo nášmu účelu úplne vyhovovalo. Čistý stavebný čas ak počítam s ryhovaníma prípravami bol cca. 5-6 šesť hodín, čo je na limite, ak zoberiem v úvahu zadanie.



Po úspešnom zvládnutí Curiosity som prešiel na jeho staršieho súrodenca Exploration. Na tohto som sa tešil, lebo je to obľúbený rover môjho "smarkača", a toto prezentačné video Vám ukáže prečo: https://www.youtube.com/watch?v=tijyybrmfsM Spôsob dopadu ako zdokonalenie Pathfinderovho bum-bum-bum žil u nás asi také tri-štyri dni odkedy to malý videl...

Model je oproti Curiosity menejpočetný čo sa dielikov týka, ale náročnejší na podlepovanie, keďže hlavný panel aj nápravnice sú vrstvené dieliky. Pre náš prípad to ale nie je až taký problém, keďže si vedia na preschnutie a lisovanie podlepovaných dielov nechať celý týždeň, takže odporúčanie smerovalo len k tomu, aby stavbu týchto dielikov nechali ku koncu hodiny, na nápravnice si vyhradili jednu celú hodinu, pretože sú najnáročnejšie. Sasmozrejme že ja som si podlepy prvýkrát urýchlil a tak to potom aj dopadlo (viď nasledujúce foto), takže naozaj netreba nič urýchľovať. Našťastie ja som mal viac exemplárov vytlačených, oprava bola len ďalšia vrstva a dôkladné odležanie.



Tento model je na stavbu jemne jednoduchší, návod je pohodový a presný, takže za tri hoďky čistého času všeho-všudy bol model hotový.



A tu sú obaja krásavci pokope:
Pre presnosť, nie je to úplne správne, ak nie sú v jednej mierke, keďže v reáli je Curiosity asi 1,5 krát väčšia ako Exploration/Opportunity/Spirit (viď grafiku)


Z tejto skúsenosti mi vychádza, že oba modelíky sú vhodné pre záujmovú stavbu jej žiačikov, sú relatívne presné a výhoda on-line zálohy a jednoduchej použiteľnosti je tentokrát na nezaplatenie. Ja tento model nechám v zálohe pre môjho krpca, ak sa dostane k modelovej stavbe aj on, a už vo farebnej verzii a resize jedného z dvojice na porovnateľnejšie rozmery. Pri 200g hladkom papieri asi tentokrát ostanem, tlač atramentom s jednou vrstvou prelakovania matným lakom po naryhovaní. Dovtedy nám ako hračka dostatočne poslúžia, modely sú totiž dosť konštrukčne pevné.

Snáď toto rozpísanie pomôže nejakým zanietencom, poprípade propagátorom vesmíru či modelárstva. Ja som zabil tri muchy jednou ranou a som spokojný, môžem ísť naspäť k presnejšej stavbe :haha: :haha: :haha:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Exploration a Curiosity - marťanské rovery, 1:?, K. Kiyonaga - Canon Creative park free models

Príspevokod užívateľa Zax » 19 Mar 2021 12:10

pekne, to musim niekedy vyskusat zlepit (aj ked ja by som si to asi trochu upravil), vcelku jednoduche modely kozmickej techniky tu dal aj WanRayen:
https://www.papermodelers.sk/viewtopic. ... 19#p196419
myslim, ze aj to by sa im dobre lepilo :wink:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Exploration a Curiosity - marťanské rovery, 1:?, K. Kiyonaga - Canon Creative park free models

Príspevokod užívateľa developer10 » 19 Mar 2021 12:50

Ďakujem krásne za pripomenutie, úplne som na nich zabudol, mám ich odložené pre môjho malého. Uvidím, ako sa decká na tom ich krúžku chytia, či ich to bude baviť a možno ma oslovia otestovať aj toto. A možno to dovtedy otestujem ja s malým, lebo ten už ťahá rýchly progres v strihaní liniek a vesmír ho brutálne chytil na to, že nemá ešte ani štyri....

Ďakujem ešte raz a drž sa!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Exploration a Curiosity - marťanské rovery, 1:?, K. Kiyonaga - Canon Creative park free models

Príspevokod užívateľa WanRayen » 19 Mar 2021 12:55

Toto sú pekné modely. Pekná práca.
A ako ten čo tieto veci mocno može som pri tomto pookrial. Díky. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Exploration a Curiosity - marťanské rovery, 1:?, K. Kiyonaga - Canon Creative park free models

Príspevokod užívateľa developer10 » 20 Mar 2021 00:36

Dakujem a dakujem aj za Tvoju pracu, vsimol som si novu sondicku, a poslal som link na Tvoje vlakno aj tej kamoske pre motovaciu.

K tym modelikom- su fakt easy a je to naozaj len testovacka ci to zvladnu aj male decka, uplna rychlostavba, tak snad az pride poziadavka na otestovanie Tvojich dam k nim podobny post, akurat slubujem, ze ich dam uz aj vo farbe, tie si to uz naozaj pytaju!

Vela zdaru chalani!!!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný