Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 19 Dec 2021 17:18

Ahojte,
po parkovisku prišla požiadavka na niečo menšie, kde bude aj zákruta a trochu stúpania v teréne. Trabanty to hádam zvládnu, dal som len mierne stúpanie, i keď pri tej strednej časti sa trochu zapotia :P . Dio má rozmery 30 x 50 cm, pôvodne chcela menšie, ale tam by sa toho veľa nezmestilo. Vyznačil som približne cestu ako by mohla ísť a začal rezať. S rezačkou na polystyrén sa pracuje skvele, hlavne bez bordelu a presne, až na ten zápach.



Po približnom vytvarovaní ma napadlo, že tam vložím aj mostík s potôčikom, ktorý to pekne oživí. S bokmi rovného polystyrénu to najprv nevyzeralo pekne, chcel som, že budú dáke múriky, ale niekde v lese hádam nebudú stavať kamenný múrik. Tak ma napadlo, že skúsim vyrezať skalu. Nejaké návody sú aj na youtube, ale po chvíli hľadania a spomínania som našiel na stránkach http://www.mnitka.com/skaly-z-extrudovaneho-polystyrenu/ stručný návod. Po pár pokusoch som to skúsil rovno na dioráme. S nožom som narezal jednotlivé zlomy a medzery medzi nimi trochu zväčšil, potom už len s pinzetou stačilo povytrhávať malé kúsky a vzniklo z toho to, čo je na obrázku. Ďalej bude nasledovať nafarbenie skaly podľa druhého návodu http://www.mnitka.com/barveni-styrodurove-skaly/. Veľmi som zvedavý ako to pôjde a čo z toho nakoniec vznikne :haha: .

Ešte jeden návod, čo všetko je možné vyrobiť priamo z polystyrénu https://www.youtube.com/watch?v=FjyUy96Rehs.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa sony » 20 Dec 2021 11:12

tak toto vlákno so záujmom budem sledovať.
Zatiaľ veľmi dobre ideš
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 27 Dec 2021 21:38

Najprv som nevedel ako vyrezať skaly a celé to dáko vytvarovať, tak som to vyskúšal na niekoľkých kúskoch. Lepšie je to na niečom čo môže isť do koša, ako rovno na dio. V surovom stave to nevyzeralo, že by sa to mohlo podobať na skaly a po nastriekaní z toho bolo razom niečo iné. Namiešal som niekoľko odtieňov a skúsil jemne nanášať na povrch a do medzier. Najprv šedou, mix jemne do žlta, svetlo šedou a na koniec až skoro bielu.



Na dio potom bude treba ešte doladiť medzery a zárezy buď dákou špinavou vodou, alebo olejovými farbami. K tomu sa zrejme dostanem až na konci po zasadení trávy. Ale ako na to pozerám, tak podklad mohol byť mierne svetlejšou farbou, lebo to pôsobí dosť tmavo.

Terén som vytvaroval s použitím tej sadrovej hmoty, čo som skúšal aj na predošlej dioráme. Po uschnutí som to celé nastriekal a môžem začať s vyskúšaným postupom na farbenie skál.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa Fito » 28 Dec 2021 08:13

No tak toto je paráda, tie skaly sú super.
Pozrel som si to youtube video čo si poslal, a je to naozaj super podrobný návod, vďaka.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa Jene » 30 Dec 2021 23:32

Mno, Martin sa nezdáš... :wink: Tie skaly vyzerajú fakt suprovo. Držím paľce do zdarného konca a sledujem... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 01 Jan 2022 19:39

Vďaka.

Ešte pred koncom starého roku som skúsil natrieť aj skaly na dio a dopadlo to podobne ako na pokuse. Cesta dostala tiež hnedý základ a môžem sa vrhnúť na zem.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Jan 2022 19:56

Keď budeš riešiť vegetáciu, na tie kamene ešte môžeš zelenou a žltou naznačiť akože lišajníky. Inak zatiaľ to vyzerá dobre, po roku by si mohol aj dokončiť :P

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 02 Jan 2022 20:32

No, hádam to tento rok dokončím :P .

Dnes som nalepil zem a doplnil o kamienky.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa petopato » 11 Jan 2022 12:11

Stále viac sa to podobá na cestu od Šalkovej na Poniky, ale ešte pred érou asfaltu... :victory:

Užívateľov profilový obrázok
majo | 33
Príspevky: 449
Meno: Marián
Bydlisko: Danišovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Lesná zákruta" 1:43

Príspevokod užívateľa majo » 12 Jan 2022 14:24

Super nápad. Zatiaľ Ti to ide parádne. Bude z toho krásna dioráma. Držím palce. :big smile:


"Ži preto, aby si niečo dokázal.
Dokáž niečo, aby vedeli, že si žil."




Návrat na "Diorámy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní