Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 33
Last man standing
Príspevky: 6837
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Júl 2022 22:55

Téma mesiaca august 2022 - SKLADOVANIE MODELOV

Pre aktuálnu tému mesiaca som založil diskusné vlákno. Očakávame všetky potrehy, nápady a tipy na tému skladovania a vystavovania hotových modelov!

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 51
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12680
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 01 Aug 2022 10:10

Osobne som to kedysi klasicky pchal do vitríny v obývačkovej stene, takže zaprášené a vyťahané od slnka. Potom som ich rozdal a teraz, keď niečo nedajboh dokončím, ide to ako darček do krabičky a potom preč, doma už nevystavujem nič, aj keď mi na to drahá kúpila skriňu s policami a presklenými dverami.
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
bodie4 | 65
Príspevky: 232
Bydlisko: Hlohovec

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa bodie4 » 01 Aug 2022 13:38

Rád by som v prvom rade chcel poďakovať Icovi za túto tému. Premýšľam nad ňou už skoro 10 rokov. Niektorí si možno pamätáte ešte, ako som sondoval možnosti a založiť naše slovenské papierové múzeum. Ubehlo už veľa vody vo Váhu a zatiaľ som sa z tohto miesta nepohol... Oslovil som Ministerstvo kultúry, AMU B. Bystrica / projekt kaštieľ Radvanskych/ a mnoho iných inštitúcií / napr. Nitra - bývalé kasárne/, ale vždy to zostalo také slovenské - čo z toho budem mať JA. Angažoval som sa aj na obnovení nášho hlohoveckého zámku a vytvorení možností na prezentáciu modelov / tu som narazil na to, že cez zimu je zámok zatvorený a priestory nie sú vykurované/. Mnohí z Vás mi aj prisľúbili zapožičanie modelov, ktoré nemám, ale nedá sa zatiaľ nič robiť. Bohužiaľ. Mrzí to o to viac, že už mám aj šikovného nasledovníka / Mathew/ a moja kapacita rodinného domu nie je nafukovací hrad. Zatiaľ mi musia stačiť krabice zabalené v igelite a odložené. Nehádžem zatiaľ flintu do žita a určite by som chcel svoj projekt realizovať aj s Vašou podporou. Pokojne mi môžete napísať aj súkromnú správu.
Modelovaniu zdar!

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 47
Admin
Príspevky: 5021
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa Fito » 02 Aug 2022 13:16

Ja klasicky - 2x dvojdverová sklenená vitrína, ktorá je takmer hermeticky uzavretá, ale prach sa tam tak či tak po čase dostane.
Oprašovanie robím vonku kompresorom tak 1x za dva roky.

Menšie modely (domčeky) rovno rozdávam, takže tam skladovanie neriešim.
Veľké modely, ktoré sa nezmestia do vitríny, buď iba tak niekde visia na stene ( univerzita, lietadlá) a tam prach neriešim, alebo majú samostatný sklenený sarkofág, kam sa prach nedostane.

Nad vplyvom UV žiarenia som sa až doteraz nejak extra nezamýšľal, ale niečo na tom veru bude.
Na kus jednej skrine mi asi 3 hodiny denne svieti slnko. No zatiaľ rozdiel farebnosti modelov nevidím ( asi tie premaľované vydržia viac, ako originál tlač)

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 28
2K+
Príspevky: 2205
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa martin1807 » 06 Aug 2022 21:54

Niekedy vo svojich modelárskych začiatkoch som modely skladoval klasicky na otvorených poličkách. Prípadne väčšie hrady pod stropom. Sú tam dodnes, aj keď prach a čas na nich zanechali svoje stopy.


Niekoľko rokov dozadu som si ale vymyslel a nechal na mieru vyrobiť vitrínu so sklenenými poličkami. :P Dorobil som si tam svetlo z led pásku a som spokojný.Takže všetky nové modely putujú do vitríny. Cez medzeru medzi dverami sa do vnútra síce dostane trocha prachu, ale "údržba" raz za rok/ dva tomu stačí. :still dreaming:
Na stole: Tatra 148 Agro, Tatra 815 Dakar 86
Naposledy dokončené: Praga S5T-3 SV-1, Tatra 815 GTC, Tatra 813 NTH, Tatra 815 Agro,

martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 43
Príspevky: 1376
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa Jolaus » 08 Aug 2022 09:30

Ja mám dve vitríny vedľa seba kúpené v obchode. Budem musieť zohnať niečo väčšie alebo si dať vyrobiť na mieru. Mám kopu modelov väčších rozmerov čo chcem zlepiť ale zatiaľ ich nemám kam dať. Modely pred prachom chránim tesnením a páskou. Od pántov mám na stojkách nalepené penové tesnenie potrebného tvaru a medzeru ktorá vznikne v strede vitríny po zatvorení dvierok prelepujem priesvitnou kancelárskou páskou...tuším má 1cm. Na predných stojkách mám ešte nalepené led pásy smerom k modelom (dozadu). A onééé....keď bude nová vitrína cez pol obývačky tak ju tam kľudne budem mať, lebo u nás v domácnosti nosím nohavice ja :P :haha:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 37
Príspevky: 538
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa developer10 » 08 Aug 2022 12:41

Iconmaster sa nezaprie a ako vždy zadelil tému pre mňa výsostne aktuálnu :D Ako "znovuzačiatočník" som spočiatku nemal úložné či prezentačné priestory veškere žádné. Prvé modelky putovali rovno na najvyššiu poličku, kam malý nevyliezol a ja som na nich bezpečne videl. Viď foto na koncimôjho prvého príspevku v galérii. Pod ňou boli na poličke naskladané všetky zošity s modelmi 2D. Časom spodná polička váhu prestala znášať a na hornú sa už tie modely nevošli, a zhodou okolností mali vo výpredaji vitrínu ku nášmu obývačkovému nábytku, tak nebolo čo riešiť. Modely v procese výroby sú popchaté kade tade medzi knižky, aby som nemusel obiehať celú obývačku, keď príde na nich ten správny čas. Po poklesku poličky si 2D-modelky v šanónoch našli miesto vo vitríne, poliaci a ostatné neforemné balenia si našli miesto v regáli a v polici v robote, kde ich mám rýchlejšie možnosť listovať a uslintávať nad tým, kedy ich spravím... A až raz budem mať málo miesta, dal by som nejaké série na výstavku niektorému zo zborov kto by mal záujem a robil prehliadky pre decká...Zrovna pred týždňom som zmenil pomer natlačenosti modelov na sebe ku počtu políc a pomedzi som si osadil ešte ďalšie tri police. Vznikol rezervný priestor preto, aby som sa najbližšie dva-tri roky nemusel zaoberať kúpou ďalšej vitrínky.

Pred: Po doplnení:

PS: OT-čko a raketa majú zatiaľ svoje čestné miesta v iných nábytkových vitrínových dvierkach a čakajú na podložky :) Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Akurát majstrujem nad týmto dlhodobým projektom Tatry 148 CAS-32 a Raketou na vode, lepidlo ešte schne na Badalcových Favoriťkách a OT-čku :)

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní