Téma mesiaca - návrhy a názory

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 52
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12797
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 30 Jan 2023 22:16

čo takto dať ako tému mesiaca výrobu majákov? nie je to ani v zozname a určite to niekto niekde robil
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 34
Last man standing
Príspevky: 7165
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Jan 2023 20:22

Je to rok, že sme spustili túto rubriku. Cieľom bolo zvýšenie povedomia o sekcii "Tipy a triky", rozšírenie a aktualizácia našej zbierky modelárskeho know-how. Po roku je možno čas na "lámanie chleba" a rozhodnutie, či vidíte zmysel pokračovať v tom ďalej. Mne to problém samozrejme nerobí, nejaké tipy na ďalšie mesiace mám pripravené, ale nechcem tu spamovať nejakou iniciatívou, ktorá je možno zbytočná. Povedzte svoj názor na rovinu, ja sa neurazím :)

Môj osobný pocit z toho je, že niektoré témy sadli viac, iné menej. Teda podľa počtu reakcií a príspevkov. Niekedy príspevky začali chodiť až na koniec mesiaca, či začiatkom ďalšieho, čo mi ale vôbec nevadí, hlavne, že pribúda kvalitný obsah! Takisto ma vždy potešili návrhy tém z vašej strany, za čo som vďačný!

Čo ma ale často mrzí, že človek vidí v jednotlivých stavbách špičkové techniky, metódy a postrehy, ktoré ale v tejto sekcii úplne chýbajú. Sem-tam som zvykol nalinkovať konkrétny príspevok v nejakej stavbe, ak sa tam nachádza pekný popis, resp. citovať niekoho, no lepšie by bolo, keby rovno pridali samotní autori. Netreba veľa - občas stačí jedna fotka a dve vety + link na stavbu, len aby sa tie dobré postrehy nestratili v množstve reportov.

Na záver ak máte nejaké tipy či na témy mesiaca (teda ak vidíte zmysel v tom pokračovať), alebo na vylepšenie samotnej iniciatívy, tak sem s ním :wink:

Užívateľov profilový obrázok
spider | 31
Príspevky: 853
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa spider » 01 Feb 2023 07:41

Za mňa je to dobrý nápad, rád si prečítam tipy, aj keď veľa z nich poznám, stále sa nájde nejaký nový tip a každý to robí nejak inak. Napríklad pri lepidlách - človek by povedal, že nejaký herkules a sekunďák a je to. Ale ukázalo sa, koľko rôznych lepidiel každý používa a každý má nejaký iný štýl, niekto si preleje lepidlo do inej nádoby a podobne. Nie je to síce nič svetoborné, vo výsledku aj tak potrebuješ iba dostať lepidlo na diel, ale ja som si napríklad tiež zaobstaral bralenky a začal som to používať.

V blízkej dobe sa už snáď konečne rozbehnem a začnem aj prezentovať rozpracované modely, takže popri tom môžem prezentovať aj nejaké techniky. Sám som nad tým uvažoval, či má vôbec zmysel do témy stavby rozpisovať všetky techniky a postupy. Keďže prefarbujem, model je od stavu vytmelenia a strieknutia surfom v podstate základ ako plast, takže na to používam skôr plastové techniky (aj keď tu by sa dalo dlho diskutovať). Tých techník je viacero a je to variácia tých istých vecí dookola, žiadna extra veda a tiež to nie sú moje vlastné nápady a techniky, ale len rokmi overené postupy iných ľudí z kníh, časopisov, videí a fór. Ale teda mne osobne to problém nerobí a ak už konečne niečo odprezentujem, dám k tomu patričný postup. Ak to pomôže aspoň jednému modelárovi, tak to stojí za to.

Takže Ico, pokojne v tom pokračuj, ak mám čím prispieť, prispejem. Ak by to aj nebolo na mesačnej báze "téma mesiaca", stačí raz za čas oživovať a pretriediť existujúce témy a prípadne pridávať aj nejaké nové :big smile:
Working on: coming soon...

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 37
Príspevky: 746
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa developer10 » 01 Feb 2023 08:05

Ahojte, za mňa ako navrátilca ku papierákom to ke výborná vec, techniky modelovania sa neposunuli len za tých x-rokov mojej absencie, ale kopu novej techniky a techník som pochytil aj po návrate - napr. ten ložiskový vykružovák. A to si skromne dobolím povedať že reprezentujem tú širšiu vzorku učiacich sa vždy a na každom modele, snažiac sa raz dostať na úroveň vás ostatných papierníkov (papierových kulzelníkov).

Druhá vec je, že aj tie témy samo o sebe treba prečistiť a zmoderovať, na čo je téma mesiaca úžasný nástroj.

Skôr by som čakal viac inociatívy a ochoty podeliť sa od ostatných skúsených alebo skúsenejších kolegovcov, inak skúpych na slovo :D Nie všetci sledujú všetky témy a reporty, a preto ak sú nejaké zaujímavé postrehy, novinky alebo štýly, bolo by fajn autora na to upozorniť, že sa môže zapojiť, ak bude telma mesiaca, a prezentovať svoj inovatívny prístup aj tam, možno iba zdieľaním linku na report, ak lenivosť nedovolí.

Tiež som za zachovanie mesačnej frekvencie. Nie je to ani veľa, ani málo, a ako píšeš, niektoré telmy sú chytľavejšie, niektoré menej, ale každý sa na to pozrie, a tak aspoň trošku podporia život na fóre ;)

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Akurát majstrujem nad týmto dlhodobým projektom Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásnym K-MAXom, lepidlo ešte schne na Rakete a OT-čku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 28
2K+
Príspevky: 2372
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa martin1807 » 01 Feb 2023 14:28

Ja som určite za to, aby táto rubrika pokračovala. To, že sa pri niektorej téme nájde viac a inde menej príspevkov, by som prikladal aj k tomu, že nie každý má k danej téme čo povedať. Keď s tým nemám skúsenosti, radšej nepíšem, ale rád si to prečítam. :P
Podľa mňa táto diskusia, prispieva aj k tomu, že dalšia téma vypláva na povrch pri rozoberaní jednej témy. Napríklad tak tomu bolo pri drôtoch, kde vyplávala ďalšia téma profily. :P Toudi kdesi spomenul majáky a ich výroba. Teraz mi tak napadlo práca s laserovými dezénmi a určite sa toho ešte čo to nazbiera.

Takže za mňa určite pokračovať. :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86,
Naposledy dokončené:, Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Čmeliak, Tatra 815 Agro + Tatra148 Agro

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 48
Admin
Príspevky: 5215
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa Fito » 01 Feb 2023 14:41

Ano má to význam, keď už nič iné tak si zopakujeme postupy, ale myslím že v každej téme sa dá vybrať niečo nové a zaujímavé.

Oné - domáca výroba kabíniek a iných oných z fólie.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
lowi | 41
Príspevky: 1283
Meno: Vilo
Bydlisko: Závažná Poruba

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa lowi » 01 Feb 2023 16:46

Chlopi.. myslím že to treba ponechať... možno by sa mohla znížiť intenzita.. ja to vôbec nestíham hltať.. tém je síce veľa, len modelárov málo.. :haha: teda tých, čo majú skúsenosti a podelia sa tak aby to taký ako ja vôbec pochopili.. :P
Ja som napríklad len na téme "zasklievanie" .. a chvíľu ešte budem kým to nedolepím...

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 34
Last man standing
Príspevky: 7165
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Feb 2023 20:08

Ďakujem za názory a potvrdenie, že vidíte zmysel v tom pokračovať :victory:

Samozrejme vôbec nečakám, že na každú tému "povinne" zareagujú všetci. A k niektorým ani ja neviem toho pridať veľa a práve tu čakám, že sa niekto skúsený chopí iniciatívy. Napr. pri téme mesiaca o dreve okrem Mateja nikto neprispel, pričom na viacerých modeloch tu vidieť parádne zvádnuté drevo, vrátane patiny. Nemusí byť vždy veľký počet príspevkov, ale bolo by fajn mať aspoň nejaké 3-4 rôzne prístupy k danej veci.

spider napísal:Napríklad pri lepidlách - človek by povedal, že nejaký herkules a sekunďák a je to. Ale ukázalo sa, koľko rôznych lepidiel každý používa a každý má nejaký iný štýl, niekto si preleje lepidlo do inej nádoby a podobne. Nie je to síce nič svetoborné, vo výsledku aj tak potrebuješ iba dostať lepidlo na diel, ale ja som si napríklad tiež zaobstaral bralenky a začal som to používať.

Nj, človek stále zisťuje, že občas aj banálne činnosti sa dajú robiť inak a možno aj vylepšiť alebo zjednodušiť. Ja som bol dlho skeptický voči viacerým veciam, až kým ma kolegovia nepresvedčili o opaku, ako som sledoval ich stavby a niečo odkukal.

spider napísal:V blízkej dobe sa už snáď konečne rozbehnem a začnem aj prezentovať rozpracované modely, takže popri tom môžem prezentovať aj nejaké techniky. Sám som nad tým uvažoval, či má vôbec zmysel do témy stavby rozpisovať všetky techniky a postupy. Keďže prefarbujem, model je od stavu vytmelenia a strieknutia surfom v podstate základ ako plast, takže na to používam skôr plastové techniky (aj keď tu by sa dalo dlho diskutovať). Tých techník je viacero a je to variácia tých istých vecí dookola, žiadna extra veda a tiež to nie sú moje vlastné nápady a techniky, ale len rokmi overené postupy iných ľudí z kníh, časopisov, videí a fór. Ale teda mne osobne to problém nerobí a ak už konečne niečo odprezentujem, dám k tomu patričný postup. Ak to pomôže aspoň jednému modelárovi, tak to stojí za to.

Ja som toho názoru, že techniky by mali byť detailne popísané práve v tejto sekcii. A keď sú už aplikované na nejakej konkrétnej stavbe, či sa niekto na to spýta, nie je problém ich prelinkovať. Tu sú postupy rozkategorizované, kým pri stavbách sa časom ľahko stratia a niektorí možno nesledujú úplne všetky kategórie stavieb, tak sa im aj ľahšie uniknú nejaké užitočné postupy..
Ohľadne prefarbovania, ja si myslím, že všetky techniky tu majú miesto. Témy sa budem snažiť balancovať, nech si každý príde na svoje, či je už čistostavbár, prefarbovač alebo sem-tam niečo môžeme dať aj pre autorov modelov.

developer10 napísal:Druhá vec je, že aj tie témy samo o sebe treba prečistiť a zmoderovať, na čo je téma mesiaca úžasný nástroj.

Áno, dobrý potreh, na ktorý som skoro aj zabudol. Niektoré témy poskytli možnosť trochu prečistiť sekciu, keď som zistil, že nejaká téma sa opakuje (alebo sú skoro identické), akurát 10 rokov nikto do neho neprispel, tak sa posunula dozadu. Takéto vlákna radšej zlúčim do jednej témy, nech je všetko po kope.

developer10 napísal:Skôr by som čakal viac inociatívy a ochoty podeliť sa od ostatných skúsených alebo skúsenejších kolegovcov, inak skúpych na slovo Nie všetci sledujú všetky témy a reporty, a preto ak sú nejaké zaujímavé postrehy, novinky alebo štýly, bolo by fajn autora na to upozorniť, že sa môže zapojiť, ak bude telma mesiaca, a prezentovať svoj inovatívny prístup aj tam, možno iba zdieľaním linku na report, ak lenivosť nedovolí.

Presne tak. Ako píšeš, už aj samotný link je viac, ako nič. Tak prosím nebudte leniví a pomôžte :P

lowi napísal: ja to vôbec nestíham hltať.. tém je síce veľa, len modelárov málo.. :haha: teda tých, čo majú skúsenosti a podelia sa tak aby to taký ako ja vôbec pochopili.. :P
Ja som napríklad len na téme "zasklievanie" .. a chvíľu ešte budem kým to nedolepím...

Neboj, my ťa počkáme :wink: A to, že máme aktuálne inú tému mesiaca, neznamená, že sa nemôžeme vrátiť k nejakej predošlej.

Maťo, Fito - ďakujem za tipy a zaradím ich do "edičného plánu" :wink:

A diskutujme ďalej, ak vás niečo napadne, čo vylepšiť alebo pridať, napíšte. A takisto, priebežne dávajte podnety na témy - radšej dám niečo, po čom vidím, že je záujem aj od iných, než len vlastné návrhy.

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 35
Príspevky: 845
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa Marmat » 03 Feb 2023 13:52

Súhlasím s názormi ostatných, jednoznačne nechať, ja som síce momentálne modelársky neaktívny, ale občas tu zabehnem čosi si prečítať, pozrieť reporty iných modelárov, čo to okomentovať, atď. Za seba môžem povedať, keďže som zo starej školy, tak sa nejako o vylepšovanie modelov (zatiaľ) nesnažím, ja som rád, keď sa mi model podarí dokončiť a keď sa dá naň pozerať. Ale raz príde čas, kedy sa o to aspoň pokúsim, preto som schválne to slovo "zatiaľ" dal do zátvorky. Mám v pláne vyskúšať si farbenie modelov a pokus o vytvorenie uveriteľnej diorámy (niečo na spôsob miestnych borcov). Zopár inšpiratívnych vlákien mám poznačených vo svojom notebooku, v poličke mi odpočíva rozrobená lokomotíva, takže čakám už len na to povestné nakopnutie modelárskou múzou a dovtedy si aspoň rád prečítam nové postupy a metódy.

K návrhom na tému mesiaca:
3D tlač - všimol som si, že sa táto téma v zoznamoch ešte nenachádza, a pritom niektorí modelári 3D tlač už využívajú (napr. práve teraz Fito u betatestu odmrazovača). Zaujímalo by ma, aké typy 3d tlačiarni existujú, ktorí výrobcovia ich vyrábajú, cena - kvalita, postupy pri tvorbe 3d modelov, vychytávky na ušetrenie tlačiarenského materiálu, atď.

Návrh a úprava modelov v PC (jeden mesiac modelovanie a ďalší potom grafika) - toto je tiež téma, ktorá ma zaujíma.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 34
Last man standing
Príspevky: 7165
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca - návrhy a názory

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Feb 2023 20:17

Dík Marmat za koment aj návrhy!

Ohľadne 3D tlače tu jednu tému máme: https://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=48&t=7305
A keby niekto chcel ísť do podrobností a vychytávok, na to existujú celé fóra a "ekosystémy".
Ale raz takú tému môžeme zaradiť, zameranú hlavne na jeho využitie pri lepení papierákov.

Marmat napísal:Ale raz príde čas, kedy sa o to aspoň pokúsim

Ako sa inde hovorí, ten najlepší čas bol včera. A druhý najlepší čas je dnes. Tak do toho :victory:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný