Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Zasklievanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: presklené časti a iné

Príspevokod užívateľa Roman » 26 Jan 2012 20:43

rozbite sklo na modernom aute: keby niekto robil napriklad havarovane pretekarske auto a potreboval by spravit dopraskane rozbite sklo na okne moze skusit takyto postup. z kusu plexiskla vyzerat vhodny tvar,tento kusok natreme herkulesom.posypeme solou,nechame uschnut.ked je to uschnute prstom osuchame sol ktora sa dobre neprichytila. vzniknute rozbite okno nalepime kam potrebujeme. na autach z vojny pokial viem bolo obycajne tabulove sklo,tam sa tento postup neda vyuzit.

Užívateľov profilový obrázok
Aigor | --
Príspevky: 11
Meno: Igor

Presklenie kabin

Príspevokod užívateľa Aigor » 31 Máj 2020 18:44

Zdravim, som novacik a mam velky problem s presklenim kabiny.
kabinu mam vyhotovenu z vnutra a pridal som strechu, mam problem s tvarovanim folie, a naslednim lepenim.
Ake triky na tvarovanie folii pouzivate?
A najma cim lepit foliu o papier? herkules a take univerzal lepidlo to neprilepi, sekundove lepidlo foliu prilepi, ale so sekundovym nemam cas na korekcie.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Presklenie kabin

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 31 Máj 2020 19:57

vraj dobre drží tyčinkové tuhé lepidlo, lepia s ním na formulkách veterné štítky
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Presklenie kabin

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Máj 2020 20:15

Najprv by sa hodilo upresniť, o akú kabínu sa jedná (či je to nákladiak, lietadlo alebo niečo iné) a ako treba to sklo vytvarovať.

Pre väčšie oblúky a plochy ohnuté okolo jednej osi je možné fóliu vytvarovať za studena. Pred samotným lepením je dôležité si to pripasovať a preveriť, či tvar a rozmery fólie sú dobré. Na lepenie osobne používam sekunďák, ktorý síce schne rýchlo, ale to môže byť aj výhoda. Nelepím sklo naraz, ale postupne, buď začnem v strede a postupujem smerom do bokov, alebo z jednej strany na druhú. Pritom je dôležité stále kontrlovať, či sa držím toho cieľového tvaru aj línie (či to neodchádza nejako šikmo) a či nevznikajú preliačiny. Dávnejšie som používal aj dvojzložkové číre lepidlo Pattex, ale aj pri tom je treba postupovať rýchlejšie, než stvrdne zapracovaná dávka lepidla. Dvojzložkové nerobí biele mapy od výparov, pravda aj medzi sekunďákmi bývajú rozdiely. Mne sa osvedčilo používať maskovaciu pásku, jednak na zabránenie proti zašpineniu okolo miest, kde lepím a tiež je to vhodná pomôcka na dočasné fixkovanie "skla", kým lepidlo schne..
Pre lepenie plochých kusov medzi dve vrstvy papiera (napr. interér a exteriér kabíny) možno stačí aj ten Herkules, keď tie vrstvy budú dostatočne zlepené.

Pre vytvarovanie zložitejších plôch, ktoré sú ohnuté po dvoch osiach je už potrebné tú fóliu vytvarovať za tepla. Vo vlákne o vákuovaní nájdeš k tomu rady.

Inak už jedna takáto téma tu existuje, tak neskôr zlúčim s toutu:
http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=1599

Užívateľov profilový obrázok
Aigor | --
Príspevky: 11
Meno: Igor

Re: Presklenie kabin

Príspevokod užívateľa Aigor » 01 Jún 2020 07:58

iconmaster napísal:Najprv by sa hodilo upresniť, o akú kabínu sa jedná (či je to nákladiak, lietadlo alebo niečo iné) a ako treba to sklo vytvarovať.


Ide o celne sklo Tatry 148, je zahnute vo vsetkych smeroch a po vytvarovani by mala zapasovat na vsetky 4 boky kabiny. fotky teraz po ruke nemam

iconmaster napísal:Pre väčšie oblúky a plochy ohnuté okolo jednej osi je možné fóliu vytvarovať za studena. Pred samotným lepením je dôležité si to pripasovať a preveriť, či tvar a rozmery fólie sú dobré. Na lepenie osobne používam sekunďák, ktorý síce schne rýchlo, ale to môže byť aj výhoda. Nelepím sklo naraz, ale postupne, buď začnem v strede a postupujem smerom do bokov, alebo z jednej strany na druhú. Pritom je dôležité stále kontrlovať, či sa držím toho cieľového tvaru aj línie (či to neodchádza nejako šikmo) a či nevznikajú preliačiny. Dávnejšie som používal aj dvojzložkové číre lepidlo Pattex, ale aj pri tom je treba postupovať rýchlejšie, než stvrdne zapracovaná dávka lepidla. Dvojzložkové nerobí biele mapy od výparov, pravda aj medzi sekunďákmi bývajú rozdiely. Mne sa osvedčilo používať maskovaciu pásku, jednak na zabránenie proti zašpineniu okolo miest, kde lepím a tiež je to vhodná pomôcka na dočasné fixkovanie "skla", kým lepidlo schne..
Pre lepenie plochých kusov medzi dve vrstvy papiera (napr. interér a exteriér kabíny) možno stačí aj ten Herkules, keď tie vrstvy budú dostatočne zlepené.


Takze predpokladam ze chyba u mna spocivala v tom ze aj ked som si myslel ze mam foliu vytvarovanu dostatocne dobre, tak nebola. Skusal som to niekolko krat nalepit presne tak ako popisujes sekundakom zo stredu ku krajom ale aj z jednej strany na druhu - nepodarilo sa mi to - celkovo som 1 sklo zle prekreslil na foliu 3 folie som zle vyrezal a 3 folie som nenalepil :D takze drevenne prsty :D


iconmaster napísal:Pre vytvarovanie zložitejších plôch, ktoré sú ohnuté po dvoch osiach je už potrebné tú fóliu vytvarovať za tepla. Vo vlákne o vákuovaní nájdeš k tomu rady.


toto by mi mohlo pomoct, prestudujem to

iconmaster napísal:Inak už jedna takáto téma tu existuje, tak neskôr zlúčim s toutu:
http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=1599

kludne to tam zluc, ja som hladal podla klucovych slov "kabina, zasklenie, folie" v nazvoch tem, no nic som nenasiel, inak by som novu temu nevytvaral


Dakujem za odpoved

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: presklené časti a iné

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Jún 2020 17:43

Ešte ma napadá, či nie je výhodnejšie robiť tie sklá zvlášť, než z jedného kusa fólie?!

Tak som to vlákno zlúčil, nech sa nevytvárajú duplicitné témy. V abecednom zozname je inak odkaz na "Sklá, presklené časti", ale skúsim to teda rozšíriť o nejaké tie lepšie kľúčové slová :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Aigor | --
Príspevky: 11
Meno: Igor

Re: presklené časti a iné

Príspevokod užívateľa Aigor » 04 Jún 2020 07:25

iconmaster napísal:Ešte ma napadá, či nie je výhodnejšie robiť tie sklá zvlášť, než z jedného kusa fólie?!


Nad tymto som premyslal, este to skusim jeden krat z jedneho kusu a predtym tu foliu poriadne vytvarovat.

iconmaster napísal: Tak som to vlákno zlúčil, nech sa nevytvárajú duplicitné témy. V abecednom zozname je inak odkaz na "Sklá, presklené časti", ale skúsim to teda rozšíriť o nejaké tie lepšie kľúčové slová :wink:

dobry napad

Užívateľov profilový obrázok
palyxk | --
Príspevky: 56
Meno: Pavol Kosc

Zasklievanie

Príspevokod užívateľa palyxk » 11 Aug 2022 10:38

Nazdar, táto téma sa tu objavuje, ale neviem nájsť nič konkrétne.
Viete poradiť ako vyčistiť fóliu na sklách kabín? Momentálne to na modele vyzerá ako po riadnej búrke. :)
Lepil som obojstrannou páskou ale neviem sa dopracovať ku krásnemu čistému efektu skla.

Užívateľov profilový obrázok
Mars20 | 36
Príspevky: 115
Meno: Jakub
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Zasklievanie

Príspevokod užívateľa Mars20 » 11 Aug 2022 10:45

Ja si na čistenie fólie zoberiem vatovú tyčinku, namočím ju do okeny a s tým to vyčistím. S druhým, suchým koncom môžeš sklo vyleštiť.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zasklievanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 11 Aug 2022 17:14

Ja to riešim rovnako, ako popisuje Mars20 - teda uchošťúrom namočeným v okene. Na bežné otlačky od manipulácie to stačí a predpokladám, že to očistí aj nejaké zvyšky lepidla od obojstranky. Prípadne môžeš skúsiť nejaký lieh alebo technický benzín (ideálne ale otestovať najprv na kúsku fólie mimo model).

Dobrá je ale aj prevencia - pred samotným osádzaným skla občas pomôže vymaskovať okraje, ktoré sa môžu znečistiť od lepenia (hlavne ak sa používa nejaké tekuté lepidlo) a po osadení stačí ju opatrne strhnúť.

Ešte pre úplnosť, posielam odkaz na tému venovanej preskleniu, časom asi zlúčím s týmto vlákom, nech sú tie informácie po kope.

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní