Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Dierovanie - výsek malých otvorov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa serpens » 02 Sep 2008 22:53

Mini navod na male diery

Pre niekoho mozno bezna vec, pre niekoho mozno novinka. Ak ma niekto problem vyrobit male kurhove otvory, tak sa to da aj takto:
Dielik je pomerne maly a diery su cca 0.3 - 0.4 mm. Aby sa diel pri vypichovani dier nepokrcil pouzivam ako podlozku kusok polystyrenu (taky na zatelplovanie - je dost tuhy, ale lahko sa do neho da zapichovat). Potom treba odrezat prebytocny papier z durhej strany, na tento ucel sa mi najviac osvedcila ziletka.

Ak by niekomu nevadilo uspinenie dielu, tak sa da pouzit obdobny postup - diel sa najskor napusti sekundakom a potom sa malym vrtakom odvrtaju dierky. Daju sa tak robit fak prtave diely a je to vhodne aj pre tensie papiere (80g/m2).

Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Alian | --
Príspevky: 3
Meno: Marek
Bydlisko: Varechovce, okr. Stropkov 5km od Havaja:-)) Ale toho Slovenského...

Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa Alian » 16 Mar 2009 00:35

Ahojte všetci!! Po pozornom preštudovaní tohto a podobných fór musím skonštatovať, že na kvalite mojich modelov musím ešte trocha popracovať. Chcem Vás preto poprosiť o radu ako vyrezávať kruhové otvory. Niečo som už čítal o kružidle – OLFA. To je fajn no má pomerne dosť veľký minimálny polomer(teda ak bolo dobre napísané na stránke jedného predajcu ). Teda ako vyrezať menšie otvory a najviac ma zaujíma ako vyrezať otvory s priemerom napr. 1-2 mm napr. pre os kolies do kartónu hrubého 1 mm??

Užívateľov profilový obrázok
Rado-Wan | 32
Príspevky: 410
Meno: Radovan
Bydlisko: PreŠhoW
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa Rado-Wan » 16 Mar 2009 00:57

keď maš ostrý skalpel, tak sa dá všetko vyzerať :big smile: a pri už fakt malých priemeroch sa to dá vypichnúť s ihlou... aspoň ja to tak robím :P
ved lepime pre radost :)

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa serpens » 16 Mar 2009 10:05

Pre male priemery pouzivam vypichovanie (max do 250g/m2 papier) na hrubsie materialy skor vyrazanie / vrtanie. Dost zalezi, akym stylom lepis - ci ide len o retusovane modely, alebo ci sa to da neskor skryt pri premalovani.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Alian | --
Príspevky: 3
Meno: Marek
Bydlisko: Varechovce, okr. Stropkov 5km od Havaja:-)) Ale toho Slovenského...

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa Alian » 16 Mar 2009 13:52

Ja to robím podobne ako to píšete aj vy, ale keď tak pozerám na niektoré fotky modelov, tie otvory tam vyzerajú fakt super. Krásne čisté okraje a toto by som hlavne chcel odstránit lebo, keď to len jednoducho prepichnem trebárs ihlou na druhej strane vždy zostane nejaká ta nerovnosť na okraji, ale to bude asi len mojimi rukami :)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Mar 2009 13:58

otazka je , na akej podlozke to prepichavas.
Trebars otvor 1,2mm vypichnuty ruzovou zabrusenou ihlou, na zelenej podlozke....
Nemas sancu tam spravit rozstrapkany otvor.

Ked ale dieru robis tak, ze to drzis v ruke, tak j ejasne, ze druha strana sa ti rozrhne...
Skusaj, skusaj
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
buki | 36
Príspevky: 234
Meno: Michal
Bydlisko: Martin

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa buki » 16 Mar 2009 14:19

Ja to robim, tak ze to prepichnem a z druhej strany dam troska herkulesa, ale tak aby nezalial dieru iba aby spevnil okraj. Po zaschnuti lepidla vysuniem odlamovaci noz na maximum, diel prilozim na rovnu podlozku a okraj jemne odrezem. Osvedcilo sa mi to hlavne pri 1mm kartone.
"Trying Is the First Step towards Failure" – Homer Simpson

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa serpens » 16 Mar 2009 14:45

Toto by ti nepomohlo?

viewtopic.php?f=37&t=239
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Patero | 46
Príspevky: 1418
Meno: Jozef Kráľ
Bydlisko: Lakšárska Nová Ves

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa Patero » 16 Mar 2009 17:18

teória ŽaVeS hovorí.......

vypichať, pretlačiť tadial požadovaný priemer, orezať ostrapinu z druhej.....

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

všetko to robím za sucha bez impregnácie a ani po orezaní to už viac neošetrujem, lebo určite má každý skúsenosť, že čím viac sa s niečim jeserie, tým viac to vo finále domrví.... takže Žádné Velké Sraní....

Užívateľov profilový obrázok
Alian | --
Príspevky: 3
Meno: Marek
Bydlisko: Varechovce, okr. Stropkov 5km od Havaja:-)) Ale toho Slovenského...

Re: Ako vyrezať otvory do kartónu??

Príspevokod užívateľa Alian » 16 Mar 2009 21:53

Díkes chlapi. Idem skúšať :) . Uvidím ako to dopadne. Začal som pracovať na modely FSO M.-20 „Warsawa“ Ak sa zadarí, pošlem aj foto :vicotry:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní