Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Dierovanie - výsek malých otvorov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Feb 2022 19:58

Téma mesiaca február 2022 - DIEROVANIE

Pod pojmom dierovanie rozumieme vysekávanie menších kruhových otvorov, kedy potrebujeme buď vyrobiť otvor do dielu alebo tiež získať kruhový výsek. Zvyčajne vysekávame diery s priemerom od niekoľko desatín mm až pod cca. 15-20 mm, teda ešte také, ktoré nie je možné spracovať napr. rezacím kružidlom. Dierovanie sa vykonáva počas vyrezávania a spracovávania dielu, po zlepení je to už obtiažnejšie až nemožné vytvoriť. Najviac používané nástroje pre dierovanie papierových dielov sú ihly, priebojníky a vysekávače, dierovacie kliešte a zabrúsené injekčné ihly.


Skúsim to teda začať..

Moje tri obľúbené nástroje na dierovanie vidíte na obrázku:


Vysekávače (priebojníky) - dajú sa zohnať v každom lepšom železiarstve a sú určené na široké použitie, napr. vysekávanie otvorov do tesnení a pod. Ideálne je kúpiť sadu, ktoré väčšinou ponúkajú vysekávače od priemerov 2-2,5 mm po 10-12 mm, pravda dajú sa zohnať aj väčšie priemery. Osobne ich využívam na väčšie diery a kolečká, ktoré už nie je možné získať klieštami, teda rozmery od cca. 4-5 mm a väčšie.
Práca s nimi je jednoduchá - priložím na diel alebo papier a na nejakej podložke (mne sa osvedčil kus starej rezacej podložky) vyseknem otvor úderom kladivom. Kruhové výseky sa dajú vybrať cez otvor na boku, alebo vytlačením cez ten otvor. Osobne by som odporúčal ich vytláčať priebežne, lebo sa vedia dobre zaseknúť a potom je obtiažnejšie ich "vyslobodiť"!
Vysekávače sú vohdné na rôzne hrúbky, v pohode vyseknú aj z hrubšieho kartónu, ale samozrejme musíme rátať, že vrchná hrana bude mierne zaoblená (čím hrubší materiál, tým výraznejšie).

Dierovacie kliešte - tiež pôjdu kúpiť v obchodoch s náradím, sem-tam vidieť aj v Lidli a pod. Určite je dobré si zainvestovať trochu viac. Prvé kliešte, čo som mal (tuším z Lidla) sa mi podarilo ohnúť a tiež časom sa dosť tupili. Tieto na fotke sú pevnejšie a zatiaľ som si nevšimol nejaké opotrebenie. Priemery vie robiť od cca. 2 mm po 5-6 mm. Konštrukcia klieští mierne limituje možnosť polohovania dielu, teda dierovať s nimi je možné cca. do 30 mm od jeho okrajov. No nepamätám si, že by som voľakedy narazil na limit - a keď, tak sú tam vysekávače!
Kliešte majú tzv. revolverový systém, otáčaním hlavy je možné si vybrať aký priemer chcem dierovať. Potom jednoducho vložím diel a precvaknem. Vyseknuté kolečká je možné dostať von otočením hlavice a pretlačením špajlou alebo iným predmetom, ale keď sa robí viac dier, časom začnú aj samé vypadávať, keďže jednotlivé vysekávače sú kónické (nehrozí teda zaseknutie).

Zabrúsené injekčné ihly - dajú sa kúpiť v lekárni a zdravotníckych potrebách. V článku vyššie som uviedol aj dostupné rozmery, ale bežne platí, že sú vhodné na otvory od niekoľko desatín milimetrov až po 2 mm. Ihlu potom treba nabrúsiť na spôsob vysekávača. Ja to robím na dielenskej kotúčovej brúske, ideálne na pomalobežnom jemnom kameni. Techniku brúsenia treba dostať do ruky, sem-tam je potrebné prefuknúť, z vnútra a skúšať, či dieruje rovnomerne.
Dierovanie s nimi robím na podložke (tiež na staršom kuse, lebo to vysekávanie jej dosť dáva zabrať) tak, že priložím na diel a pritlačím prstom. Ak je ihla dobre nabrúsená, pretlačíte aj cez hrubší kartón. Po vyseknutí vytlačím kolečko z nej pomocou drôtu alebo ihly.

Po dierovaní niekedy je vhodné trochu opracovať okraje výseku. Z rubovej strany môže vzniknúť pretŕčajúca hrana, ktorú buď odrežem skalpelom, žiletkou alebo nechtom zatlačím naspäť (tým sa mierne zúži priechodnosť diery).


Budem rád, ak prezradíte svoje know-how :wink:

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa pisho66 » 02 Feb 2022 12:55

Skúsim sa tiež podeliť o svoje pomôcky na dierovanie, ktoré používam.

Asi ako jedny z prvého náradia som kúpil priebojníky, ktoré sú rôznych priemerov. Tieto používam veľmi málo, nakoľko väčšie priemery prakticky nepotrebujem, alebo použijem rezacie kružidlo. Raz za čas ich treba aj nabrúsiť, (robím to na stojanovej vŕtačke s jemným šmirgľom položeným na kúsku dreva), a potom je možné vyseknúť dieru aj bez pomoci kladivka. Pri hrubších kartónoch niekde od hrúbky 1mm už zdeformuje vrchnú stranu.



Ako som objavil toto fórum, našiel som, že je možné používať aj injekčné ihly o rôznych priemeroch. Minule som si všimol, že Ico ich ani neskracuje toľko čo ja, len zabrúsi špičku. Mne sa často stávalo, že sa ihla zohla, hlavne keď som vysekával aj z dosť hrubších kartónov. Preto mám kratšie, len okolo 1,5 cm. Pri takej krátkej stopke sa to horšie drží, ale za tie roky som si zvykol. Uvažoval som aj o nejakom držiaku, kedy len položím špičku na papier a budem aj vidieť kam :). Brúsim ich len jemne so šmirgľom a z vnútornej strany trochu prejdem vrtákom, ktorý sa tam presne zmestí a zahladí hrany.
Tú olivovozelenú mám od Ica, priemer je 1,8 mm a ako aj on niekde písal, je to materiál mäkký a rýchlo sa ohne.



Na ebay som kúpil aj jednu sadu ihiel s kovovým držiakom o veľkosti 2, 1,6, 1,2 a 1 mm. Znesú aj hrubšie zachádzanie ako ihly s plastovým držiakom.



V jednom čínskom obchode v Šahách som našiel ihlu na marinovanie s priemerom 3 mm a hrúbkou steny 0,15 mm, materiál je nerez. Pracuje sa s ňou dobre.



Mám ešte jednu ihlu na lumbálnu punkciu s priemerom 2,1 mm, ale s tou som ešte nič neskúšal.



Niekedy ešte keď nemám rovnaký priemer ihly ako je priemer diery, ktorú chcem vyseknúť, použijem približne rovnakú veľkosť ihly, len trochu menšiu na vyseknutie. Potom dieru dokončím vrtákom o požadovanom priemere a z druhej strany len obrežem ostrým skalpelom vystúpenú hranu.

Ako podložku pre vysekávanie používam občas rezaciu podložku, ale tam to zanecháva značné stopy. Potom mám rôzne kúsky z homogénnych podlahových krytín alebo strešných fólií a po opotrebení ich vymením.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 02 Feb 2022 17:22

Moje "udělátko" na vysekávanie otvorov vyzerá takto:

Ideu som odkukal niekde na internete. V mojom prípade je použitá nerezová platňa a plexisklo. Najväčším orieškom je prevŕtať to pekne kolmo najlepšie na vŕtačke, ktorá veľmi nehádže, aby bol otvor čo najpresnejší. Vedenie plexiskla je z kolíčkov, samotné raznice sú zabrúsené vrtáky.
Rozsah otvorov od 1,0 - 5,5mm po 0,5mm. Využívam hlavne na prístrojové dosky na lietadlách.
Pôvodná konštrukcia z ktorej som to odkukal bola z plechu ohnutá do tvaru opačného U. Ostatné tak ako u mňa. Plus tam bola krídlová matica na pritlačenie plexiskla. Ak nájdem niekde doma pôvodný obrázok, tak pošlem.
Postup práce je taký, že vložíme dielik s otvorom medzi podložku a plexisklo, to čo chceme vyraziť vycentrujeme v otvore a skrz vrták/raznicu vyrazíme.
Ak okolo dielu z ktorého máme vyseknúť otvor máme málo okolitého papieru na manipuláciu, nalepujem pásku, aby som ho vedel posunúť k požadovanému otvoru.
Takže tak.
Dúfam, že to Trak-tor nebude čítať :haha:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Feb 2022 17:59

Pochvala páni, ďakujem za pridanie vašich postrehov!

Marek - ten obrázok možno myslíš ten, čo si tu o pár strán dozadu dával: https://papermodelers.sk/viewtopic.php?p=46606#p46606
Ešte by ma zaujímalo, či tie razníky máš nabrúsené šikmo alebo iba kolmo? A do akej hrúbky je ten prípravok použiteľný? Zvládne aj podlepené diely?

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 02 Feb 2022 22:23

Áno ico, to je on. :wink:
Vyrážače sú naostrené skôr kolmo, resp, ako vyšlo. Ale vyrážajú v pohode. Myslím, že som skúšal vyrážať z dielu podlepeného 0,5mm kartónom a bez problémov.
teraz pozerám, že na tom obrázku je, že majú byť tie vyrážače zabrúsené pod uhlom. Možno vyskúšam :wink:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Feb 2022 23:00

Teória hovorí, že šikmo podbrúsená čelná plocha razníka zníži potrebnú silu na prerazenie, nakoľko to ide plynulejšie/dlhšiu dráhu. Keď sa pozrieš napr. na kancelárske dierovačky, aj tie mávajú razníky podbrúsené.
Kolmé čelo sa ale tiež používa, aj v robote čo máme dierovacie nástroje na oceľové výlisky, aj tam majú razníky kolmo zabrúsené čelo, zdá sa mi, že z dôvodu, že sa jedná o presné strihanie..

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa mimapnd » 03 Feb 2022 23:18

Helou,
prispejem aj ja svojou malou troškou.
Používam aj kliešte s otočnou hlavou (Maun 2230-200), 6 veľkostí, tak ako už bolo prezentované, aj ihly som už odkukal.
Tie priebojníky, či ako sa to volá po Slovensky, som taktiež skúšal, ale kedže väčšinou (99%) lepím v neskorších hodinách, tak bachať kladivom mi neprišlo najvhodnejšie.
Ale aj tak sa chcem opýtať, aj ste si tieto priebojníky upravili, alebo ste ich použili tak ako ste ich kúpili? Mne prišli také nemotorné, a občas mi ani nevyrazili, čo som chcel/ako som si predstavoval a to musím povedať, že som nekúpil tie najlacnejšie.
A aby som ja trošku konštrukčne prejavil, ja som si asi pred 10 rokmi vyrobil dierovak z fukatka na lopty...

Vonkajší priemer je 2mm, urezal som koniec, obrúsil zvonku, zdnuka okrúhlim pilníkom, zvonku potom prešiel jemným šmirgľom, len tak šup sem šup tam a dierujem do dnes. Idem s nim aj cez 2mm kartón, no problem, len si treba ustriehnuť koľko vydierujem, inak nevytlačím, čo je dnu. Keď sa mi to stalo 1krát, tak som musel vyvŕtať...Inak žiadne issues.
:victory:
M.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Feb 2022 20:33

Páči sa mi ten nápad s fukátkom na lopty :victory:

mimapnd napísal:Ale aj tak sa chcem opýtať, aj ste si tieto priebojníky upravili, alebo ste ich použili tak ako ste ich kúpili? Mne prišli také nemotorné, a občas mi ani nevyrazili, čo som chcel/ako som si predstavoval a to musím povedať, že som nekúpil tie najlacnejšie.

Ja som ich nijako neupravoval. Už jednu sadu som mal dávnejšie, tú som už sem-tam musel naostriť, keď sa zdali byť príliš tupé. Zabrúsil som ich na kotúčovej brúske, podobne, ako som popisoval aj pri injekčných ihlách. Inak je možné, že pre dierovanie papiera je vhodnejšie nabrúsiť do ostrejšieho uhla a potom lepšie sekajú (ale možno aj rýchlejšie sa otupujú).
Kvalitatívne ten výsek nie je vždy dokonalý, hlavne pri hrubších materiáloch som si všímal trochu drsnejšiu reznú hranu po obvode. Ale nie je to nič tragické, čo by nešlo zahladiť šmirglom..


A pridám ešte čosi k tým injekčným ihlám. Pri dierovaní väčším priemerom ihly a do hrubšieho materiálu to chce viac sily na prerazenie a po čase z toho bolí prst. Dávnejšie som sa niekde išpiroval od niektorého kolegu a vyskúšal spraviť kartónové kolečko a sekunďákom zalepiť doň ihlu. Tým nielen, že sa príjemnejšie tlačí, ale aj pohodlnejšie sa uchopuje ihla. No a napadlo ma z toho urobiť trochu elegantnejšiu verziu, ktorá by sa dala vytlačiť na 3D tlačiarni. Tu je prototypová verzia, ktorá pozostáva z dvoch dielov: kolečko so zapusteným otvorom, kde dosadne ihla a potom vrchný diel, so vsuvkou do ihly. V strede vrchného dielu je otvor, aby sa cez to dalo vytlačiť materiál z ihly. Pasuje to celkom dobre, akurát spojenie medzi dvoma kolečkami by bolo dobré mať tesnejšie alebo nejakým spôsobom to zaistiť (zalepiť som to nechcel):


A iba pre info, porovanie tej verzie s kúskom kartónu a 3D držiačika:

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa mimapnd » 20 Feb 2022 19:56

Pekne 3D udelatko,
ja som clovek lenivsieho charakteru a tak som jednoducho ihlu nasadil na striekacku, dulate drievko som omotal volakou tenkou handrickou a "nasruboval" do striekacky... a dierujem o sto sest. prsty nebolia, uchop je fajny a citim sa ako doktor :P
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dierovanie - výsek malých otvorov

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 07 Mar 2024 22:07

vo facebookovej skupine Kartonowe perełki - kartonowe smaczki dali video na výrobu menších otvorov pomocou jednorazových kruhových skalpelov na biopsiu

https://youtu.be/4iHCNDHbxfk?si=7X7P1XeKLSIwZ8iv

otázka je, koľko dier vydrží a za akú cenu sa to dá zohnať, priemer som našiel 2-8mm

https://www.medplus.sk/jednorazovy-skalpel-kruhovy-biopsy-punch-wm-20-ks-v-baleni/

v tom o vlákne sa bavili o cene a kupujú to vraj za 13-15zl/ks
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní