Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Rezanie skalpelom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa ivant » 19 Máj 2010 16:09

problém bude možno aj v kartone jeden režem a je to rovno, druhý všetko držím rovnako a podreže to a to vyditelne držím krivo aby mi to radčej rezalo do plusu a prdlajz krivé ako štangla :haha:

Užívateľov profilový obrázok
ultra | 50
Príspevky: 280
Meno: Peter
Bydlisko: Levice

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa ultra » 19 Máj 2010 16:32

No neviem...ja mam skusenost takuto. Do hrubky cca 0,3-0,5 mm sklon cepele takmer neriesim - pretoze hrana je mala a nepostrehnutelna
Od cca 0,5 mm sa snazim vychylit cepel noza o cca 10-15 stupnov od kolmice k miestu rezu - velkost uhla zelezi od sklonu reznej hrany cepele (no a teraz kto tomu rozumie - ze) ale suhlasi to s nakresom co sem dal Jano.

Myslim že dodrzanie uhla v celej dlzke rezu je otazkou toho - ci sa pri samotnom rezani nevenujes niecomu inemu. Upresnim to na tomto


Mam doma aj ocelove pravitko -klasicke zamocnicke ale takmer vobec ho nepouzivam - dovodom je ked ho polozim na papier a pritlacim nan a zacnem rezat ma tendenciu po papieri sa klzat - a potom mam problem udrzat v rovine samotne pravitko a nieto este rezat podla uhla.

Preto pouzivam hlinikove pravitko s ocelovou hranou ktore po celej dlzke zospodu v sebe zabudovane dva gumene pasiky (valceky) ktore zabezpecuju ze sa pravitko nesmyka a staci na neho jemne pritlacit a nepohne sa - a potom mam cas sustredit sa na rezanie

napriklad taketo http://www.piero-office.sk/tovar/32859

Samozrejme je tu neodmyslitelna aj rezacia podlozka (to uz pokladam za samozrejmost)

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa ivant » 19 Máj 2010 17:53

tiež mám iba plechové pravítko a šmíka sa ako divé asi ho natrem lepom od spodu :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Boris27 | --
Príspevky: 206
Meno: Boris

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa Boris27 » 19 Máj 2010 18:21

ja som plechove pravitko vytunningoval lebo sa mi tiez smikalo na lepil som na spodok taky gumeny pasik neviem naco sa to pouziva ani s kadial to mam nasiel som to v garazi, teraz je take visie a ked rezem tak tlacim celelou na pravitko a rez je rovny
Obrázok Obrázok
[center]▄︻┻┳═一
"Pokiaľ nám vydrží kyslík, možno sa dožijeme i smrti hladom." Leela

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa ivant » 19 Máj 2010 18:30

tak som ho natrel riedkym chemoprenom, už uschlo potom som ho oplul pomakal prstami a je pogumované a už sa nešmíka :haha:

Užívateľov profilový obrázok
Patero | 46
Príspevky: 1418
Meno: Jozef Kráľ
Bydlisko: Lakšárska Nová Ves

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa Patero » 20 Máj 2010 09:19

Nechcem byť za zlého, ale podla mňa sa až príliš sústreďujete na kolmosť rezu. Ja používam kancelárske rezátko a čepele SAB-10, alebo DKB-5 a obyčajné ocelové pravítko ktoré sa šmýka. Mne sa to pravítko nešmíka len preto, lebo do neho netlačím. Čepel ťahám jemne opretú o pravítko a netlačím ju ani do papiera. Tak urobím jeden dva ťahy a potom už aj trochu pritlačím, keď už si čepel urobila rez, ktorý mi drží smer tej čepele pri ďalšom reze.

Samozrejme že aj mne to podrezovalo. Na niektorých súčiastkach to nevadí a na niektorých áno. To podrezovanie som odstránil tak, že som zmenil uhol držania noža pri rezaní. Skrátka vyrežiete (vypicháte) súčiastku a pozriete sa na sklon rezu. Ak je skosený, tak pri ďalšej súčiastke upravíte sklon držania noža pri rezaní. Najlepšie na to prídete systémom pokus/omyl.

No a tiež sa domnievam, že je velký rozdiel pri používaní skalpela AK-3 a rezátka s čepelami SAB_10. Hrot týchto nožov je rovnaký, ale uchytenie čepelý v nástrojoch je úplne iné a preto ich treba držať pod iným uhlom. Ja som naučený na to rezátko a mám to už skrátka v ruke. Takže treba skúšať a odstraňovať a dávať si na to pozor tak, že sa vám to skôr či neskôr dostane do ruky (grif) a potom to bude samozrejmosť...

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa johnny7 » 20 Máj 2010 14:16

Ani som necakal take ohlasy. :look down: Uz som si objednal to hlinikove pravitko s pogumovanou spodnou plochou a hned zajtra ho odskusam. hadam aspon viditelne a dlhe rezy budu lepsie a co najviac kolme...s malymi dielikmi si budem musiet poradit tak ako doteraz.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
ultra | 50
Príspevky: 280
Meno: Peter
Bydlisko: Levice

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa ultra » 20 Máj 2010 21:49

mimochodom - pri pouziti hlinikoveho pravitka s rezacou hranou ani ja nepouzivam na rezanie noz AK3 - pouzivam Ak-4 alebo obycajny kancelarsky skalpel. Dovod je jednoduchy - vyska pravitka je taka ze cepel nedosiahne az na papier :)


Inak na kratsie rezy pouzivam namiesto pravitka jednu nefunkcnu RAM-pamet - (rezem po okraji plosneho spoja) je to kratke a sikovne -nezavadzia a nesmyka sa

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa johnny7 » 21 Máj 2010 10:03

No to este uvidim. nejak si neviem zvyknut na tu ak-4. Pride mi dost neoehrabana a ovela lepsie sa mi robi s ak-3-kou. Pravitko uz mam, hned vyskusam pri listovych pruzinach na jelczovi.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
trdlo | --
Príspevky: 293
Bydlisko: cirkus raluy, caravan MAN spanielsko

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa trdlo » 05 Dec 2010 19:41

hmm ja mam plastove pravitko co sa za komancov pouzivalo na rysovacich stoloch skalpel drzim jemne asi ako patero pisal rezem na viac krat uhm a podlozku mam 16 mm dubovu preglejku prebrusenu v bruske na plocho na brusenie dyh :D takze ked vas tu tak citam mam pocit ze som asi v praveku vo svojej dielni ale neva mne to takto vyhovuje az na to ze si budem musiet odrezat z odpadu novu podlozku lebo tato uz je dost obrezana ( viem je jednoduchsie asi ju zobrat a prebrusit znova ale ja ju furt zabudnem doma )

skalpely ze ak 3 a xyz sakra co to je ? to su take tie co sme mali dakedy na modelarskom ?

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných