Lepidlá na papierové modely

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa Fito » 07 Jún 2022 21:54

Ja Herkules nepoužívam, nahradil som ho lepidlom Pattex express v 120g balení -
Tiež je to disperzia ako Herkules, ale v porovnaní s Herkulesom obsahuje menej vody a rýchlejšie schne, takže sa pri väčšom podlepe toľko diely nevlnia. Má vanilkovú chuť s jemným buketom po malinách.


Lepidlo si pred lepením dávkujem do braleniek (25 alebo 60 ml) a cez kvapatko vytlacam na sparatko, pripadne rovno na diel.

Výhoda bralenky je v tom, že v nej lepidlo nezasychá, a nemusím ho zatvárať, bralenku mám položenú na boku a keď potrebujem nabrať lepidlo na špáratko, zvládnem to aj jednou rukou.

Sekundové lepidlo už tu bolo spomenuté, ja používam tiež také tie 3g lacáky zo supermarketu. Keď ho potrebujem veľa tak si spravím dieru v čajovej sviečke - myslím že tento fígeľ sem niekto priniesol z Poľského fóra.

No a tretie je Kores, teda vlastne hociaké tyčinkové lepidlo na väčšie podlepy.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa Saskardin » 08 Jún 2022 14:48

Na klasické lepenie používam Hercules (ale možno poskúšam aj iné, sú tu celkom zaujímavé tipy), z väčších nádob si ho prelievam do tej najmenšej 30 ml fľaštičky. Pred lepením vytlačím potrebné množstvo na plastovú kartu a z nej odoberám špáradlom alebo špendlíkom. Po zaschnutí sa karta dá očistiť jednoduchým odlúpnutím.
Ako sekunďák používam gélové lepidlo Loctite perfect pen - dobre sa dávkuje, nesteká a netuhne okamžite.
Podlepovanie som ešte nevychytal, všetko má svoje pre a proti. Zatiaľ tyčinkový Hercules, ale nie je to ktovieaké terno....
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa Jene » 08 Jún 2022 22:45

Pridám niečo aj ja:

Ja používam Tamyiu len na vytvrdenie niektorých častí, lebo papier nelepí na rozdiel od plastu. Super riedky sekunďák rovnako na tvrdšie vytvrdenie papiera, lepenie ako papiera tak aj iných materiálov, ktoré potrebujem aby rýchlo vytvrdli a zatečie ozaj všade. Hustejšie sekunďáky používam podľa potreby, kedy potrrebujem ešte nejakou časťou hýbať. Sekunďáky vytláčam do jamiek v čajovej sviečke. Herkules v bralenke s dávkovačom používam na zalepenie (zavarenie) kútov a ťažšie prístupných miest, herkules v malom poháriku na klasické lepenie do ktorého namáčam špáratko a na podliepanie používam tyčinkový herkules aj keď ma nejak zrádza, lebo drobné časti sa mi niekedy pri rezaní rozpadávajú.

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa martin1807 » 09 Jún 2022 08:25

Aj ja pridám svoju kvapku lepidla do diskusie. :P

Svojho času som používal na všetko iba herkules. Postupom času jak sa modelárstvo aj ja sa vyvíjam čo sa modelovania týka. Začal som používať viac lepidiel. Niekedy som používal lacné sekundové lepidlá, ale tak nejak som sa s tým nikdy nenaučil robiť.
Preto som prešiel na gélové sekundové lepidlá. Na lepenie prvkov, ktoré potrebujem hneď prilepiť prípadne na lepenie drotov používam jedno z týchto dvoch gélových sekundových lepidiel. Kvalitatívne je to skoro to isté a ten kores ma výhodu menších balení. :P


Na základné lepenie použivam v zásade stále herkules. Z veľkého balenia prelievam do najmenšej fľašky a aplikujem priamo z nej. Nevýhoda toho je akurát ta, že mi zasychá dierka a tak ju musím vždy prebiť špendlíkom alebo drotom.

Na podlepovanie potom používam buď herkules na malé diely, kores, alebo podobné tyčinkové lepidlo na veľké diely a prípadne podlepujem obojstrannou páskou. :P

Potom ešte používam toto lepidlo na plast. A to je skor vtedy, keď potrebujem zlepiť dva plastové profily k sebe. Napríklad rámy kabín. Jeho hlavnou nevýhodou pre mňa je zbytočne dlhá ihla aplikátora, ktorá zasychá, keďže to používám iba sporadicky.
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa mimapnd » 09 Jún 2022 22:41

Tak sa pridám aj ja kuštik.
Používam nasledovné, fotečka aj s pozadím :victory: :

Herkules - legenda lepidiel. ten používam vždy pri klasickom lepení papier-chlopňa, niekedy aj papier-papier. Pri malých dieloch aj na podlpiepanie. Skúšal som aj iné PVA lepidlá, ale ale mačka na bále. Zvyknutý som na Herkules odkedy si pamätám a meniť sa mi nechce. Pri klasickom lepení "špáratko-lepidlo-diel", mám malú onú s krytkou, kde si z flašky vytlačím podľa potreby lepidlo ako potrebujem, a aj keď mi ostane, na noc prikryjem a zajtra možem pokračovať. Ešte nikdy som neriešil, či je lepidlo riedke abo husté... To mi príde ako "sila zvyku". Sto rúk sto spôsobov.
A pre Toudiho - zlatý môj dlhovlasý, kupujem si menšiu flaštičku, 130g, inak mi ju na letisku nepustia, a tá ti má také super zatváranie/aplikátor. Ešte ani raz sa mi nič nezapchalo, nezalepilo. Radosť lepiť :P
Loctite - sekundové lepidlo. Kyanoacrylátové lepidlo sa hodí na bodové rýchle spoje, na napúšťanie papiera, na spoje papier-hoc čo iné. Ohľadom kvality/značky. Mne sa najviac osvedčilo balenie Loctite Super Glue Precision Max 10g, vydrží dlho a ešte nikdy ma nesklamalo pri lepení. A ešte sa mi nestalo, že mi vyschlo. OK, pár krát sa mi stalo, že mi zachla dierka na nalievanie, ale inak 100 percent. Aj som skúšal lacnejšie sekundové lepidlá, ale nejak nepracovali tak ako Loctite. Buď som musel použiť 2x toľko alebo to bola úplná katastrofa a dotrtúlil som pracovaný celok. Samotné lepidlo si kvapkám do obalu od Modafenu/Detralexu/Paralenu... iba podľa potreby. Niekedy stačí kvapka, niekedy viac. To čo ostane, sa dá stále použiť inokedy, pretože aj zaschnutý sekunďák sa rozpustí, keď sa naň naleje nový. Konzistencia je hrubšia, vláčnejšia, ale aj ta sa dá pracovať celkom v pohode. A tým pádom som vypustil "gélový sekunďák"...
Pritt/tyčinkové lepidlo - kores, pritt, tyčinkové lepidlo... Číslo 1 na podlepovanie. Ľahko sa aplikuje, aj čistí. Tu som si zvykol na značku Pritt... Iné značky mi nelepili ako som chcel (podotýkam, že u mňa nepredávajú Kores). Najlepšie sa mi pracuje s 22g balením, malé, stredné a aj veľké diely nie je problém rýchlo natrieť, pozrieť proti svetlu a nacapiť na kartón. Menšia veľkosť mi príde zbytočne malinká, to radšej Herkules... a ešte väčšie balenie (použil som ich zopár pri GANZ žeriave), je také nemotorné a dosť veľa sa ho strácalo po stranách. Ako sa hovorí, zlatá stredná cesta.
UHU/"Kanagon" - tomuto lepidlo som dlho odolával, ale predsalen som sa podvolil. Mám 2 druhy lepidla UHU, gélový a klasický tekutý. Gélový používam pri lepení papier-fólia, alebo "papier-nepapier, ktorý potrebuje trošku pohyb", napríklad shody z drotikov a papiera. (Takéto spoje držia aj sekunďákom, ale pri väčších rozmeroch a manipulácii majú tendenciu povoliť)...dlhšie schne, ale drží rovnako. Tekutý UHU/kanagon sa dá použiť rovnako ako gélový, ale treba vedieť s ním pracovať. Všetci vieme, že sa rád ťahá, zanecháva vlasy, atď., ale keď zaschne tak drží lepšie ako sekunďák. Skúšal som aj podlepovanie menších dielov a je to super. Väčšie diely sa ešte bojím, lebo som pomalý...
Iné lepidla som na stole nenašiel...
Čus
M. :victory:
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Peter Bucek | 42
Príspevky: 94
Meno: Jack
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa Peter Bucek » 10 Jún 2022 10:45

Pridám sa aj ja s postrehom...

Osobne sa mi veľmi, ale naozaj veľmi osvedčil obyčajný Chemoprén - napr. aj takýto:



Odkukal som to od Poliakov a naozaj som bol veľmi prekvapený možnosťami využitia. Ideálny na lepenie väčších plôch obšívky na kostru – nevlní papier a relatívne dlho schne, takže je dosť času na natieranie, pasovanie, atď... Používam ho ale len na „vnútorné“ spoje – teda tie nie pri okraji dielu. Okraje dielu natieram podľa povahy spoja buď sekunďákom, alebo Herkulesom.

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa spider » 20 Jún 2022 11:33

Čo som to tak preletel, nevidel som, že by niekto spomínal tento Herkules
Ja ho nejaký čas používam a som spokojný. Pocitovo je hustejší a rýchlejšie schne, ako keby mal menej vody, ale kto vie, možno je to ten istý herkules a placebo funguje :haha:
To používam takmer na všetko, aj na podlepovanie, ale iba menších dielov. Na väčšie diely tyčinkový Kores/Herkules/Pritt.
Na všetko ostatné je tu (mastercard) sekunďák, na ipregnovanie hocijaké najlacnejšie, zvyknem kupovať v KIK alebo TEDI, tam mávajú také tie celé balenia, ktoré si doma s radosťou natrhám na kusy.
Plus niekedy použijem na impregnovanie aj ochutenú Tamiyu. Natieram s tým niektoré väčšie plochy, ale nespráva sa to úplne ako sekundové lepidlo (veď ani nie je), skôr to zarovná chĺpky a dá sa s tým lepšie pracovať. Výhoda je žiadny smrad, resp. tá citrusová vôňa. Je aj verzia s menším štetcom na vrchnáku.
Na lepenie drôtov a podobných vecí používam gélový sekunďák, nejaký Pattex alebo čo je po ruke.
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
JanRoman | 23
Príspevky: 72
Meno: Ján
Bydlisko: Hanušovce nad Topľou

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa JanRoman » 19 Nov 2022 21:32

Nejaká rada ohľadom lepidla na plastové diely poprípade na vytlačené 3d dielce ?

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa iconmaster » 20 Nov 2022 02:47

Lepidiel na plast existuje naozaj veľa. Záleží čo (aký materiál, akú veľkú plochu,..) chceš lepiť, ako rýchlo a aké sú nároky na lepený spoj. Najuniverzálnejšie a najrýchlejšie riešenie môže byť sekunďák - ten dobre spojí aj rôzne typy plastov, akurát vytvára krehký spoj. Ďalej môžeš použiť rôzne modelárske lepidlá (napr. Revell Contacta, Tamiya Cement či Extra Thin,..) - schnú pomalšie, ale spoľahlivo lepia styrén (plastové profily Evergreen) alebo aj predmety tlačené z filamentu PET-G (aspoň mne to fungovalo). Niekedy sa zídu aj dvojzložkové lepidlá, ktoré schnú relatívne rýchlo.
Toto sú iba tie najdostupnejšie lepidlá pre modelárov, ale samozrejme existuje spústa ďalších lepidiel na plast s rôznymi vlastnosťami..

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3220
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa WanRayen » 20 Nov 2022 11:32

Ja jednoznačne herkules a namiesto sekuňďáku používam toto:

Zatvára sa dobre a vydrží neskutočne dlho, myslím tým, že nevyschne tak skoro pri zatvorenom viečku ako bežné sekundové lepidla.

A len pre zaujímavosť PLA z 3D tlače lepím kombináciou tohto lepidla a tekutej contacty od Revellu. Spoje držia perfektne. Len to chce trochu počkať. :wink:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný