Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Fotenie modelov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
lavar | 43
Príspevky: 97
Meno: Ladislav Varga
Bydlisko: Záhorce
Kontaktovať užívateľa:

Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa lavar » 04 Jan 2010 22:11

Po zhliadnutí niektorých sťažností na kvalitu fotenia a svetla vo večerných hodinách, som sa rozhodol podať pomocnú ruku.

Poznáte ten problém. Je večer, postúpil som v stavbe, ale nemám dostatok svetla, aby som si to pekne pofotil. Zabudnite na to a podte niečo si ukážeme. Možno to už niektorý poznajú, ale veľa z Vás asi nie.
Ponúkam riešenie:
Bod č.1. - Idem do niektorej predajne a pod hrozbou zabitia si vyžiadam škatulu.

Obrázok

Bod č.2. - Po úspešnom prepade predajne, si z topánky vyberiem rybičku a idem rezať tú škatulu.

ObrázokObrázokObrázok

Bod č.3 a č.4. - Po ukončenom chirurgickom zákroku si pripravím vnútro škatule podľa potrieb a oblepím bielim materiálom (najlepšie použiť čipkované prádlo partnerky, manželky), mne ich manželka nechcela dať, tak som použil OBYČAJNÝ papier. :shocked:

ObrázokObrázokObrázok

ObrázokObrázok

Bod č.5. a č.6 - Po krádeži spodného prádla (ak sa podarilo) pripravíme si ešte modré a zelené pozadie (ja zatiaľ použijem iba dva hárky farebných A3, ináč si skompletujem každé pozadie z 3 kusov A3) a na škatuly si vyrobíme otvor na výmenu pozadí, a v neposlednom rade si na to poriadne posvietim (foto len demonštruje možnosti, ja osobne budem používať dvojité osvetlenie, zhora stále a zboku podľa potreby).

ObrázokObrázok

ObrázokObrázok

Bod č.7. - To najhoršie čo len môže byť, nastavenie fotoaparátu. Dôležité je nastavenie vyváženia bielej (pozrite si manuál na svoju techniku). Postavíme si foťák na statív (ak nemáte, želám pevné ruky), podľa manuálu si nastavíme vyváženie bielej v prázdnej a osvetlenej škatuly. Následne umiestnime model(ku) na miesto, zoomom si zaberieme model na celý záber a začíname fotit, najlepšie s časovačom a statívom (ja viem, že ho nemáte :haha: ). Nechcelo sa mi vyťahovať statív z postele a tak som pre Vás cvakol pár záberov z ruky, preto sú niektoré menej ostré. Pozor na farebné pozadia, foťák potrebuje dlhšiu dobu na snímanie, nakoľko sú tmavšie. NEPOUŽÍVAJTE BLESK !!!

ObrázokObrázok

ObrázokObrázok

ObrázokObrázok
Keď sa chce, ide aj nemožné.

Rozpracované: Škoda Sentinel /Lavar/ 1:16
Odložené: ZIS-3 /Patero/ 1:16

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa sony » 04 Jan 2010 22:38

:vicotry:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
lowi | 42
Príspevky: 1302
Meno: Vilo
Bydlisko: Závažná Poruba

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa lowi » 04 Jan 2010 22:40

Jo - Jo - Jo. !!! to sa mi ľúbi - moc. Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa petopato » 04 Jan 2010 22:51

Toto musím vyskúšať aj ja, aby som mal pred Vasikom zase trochu navrch (aspoň v kvalite fotiek) :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Lubosch | 50
Príspevky: 295
Bydlisko: Sobotište
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa Lubosch » 05 Jan 2010 19:11

Svelý návod. Inak fotografi to volajú svetelný stan.
Dovolím si prihodiť eše jeden návod
http://www.objektivom.sk/tipy-a-triky/3 ... korun.html

A tu je tá vecička v komerčnej podobe
http://www.studiove-blesky.sk/293-svete ... 150x150-cm

Užívateľov profilový obrázok
lavar | 43
Príspevky: 97
Meno: Ladislav Varga
Bydlisko: Záhorce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa lavar » 05 Jan 2010 19:26

Ja viem čo to je, trochu do fotografovania kafrám. No týmto návodom som chcel docieliť aby to pochopili aj petopato s vasikom :big smile: :D :haha:
Ale ďakujem za doplnenie, možno to niekoho zaujme viac.
Keď sa chce, ide aj nemožné.

Rozpracované: Škoda Sentinel /Lavar/ 1:16
Odložené: ZIS-3 /Patero/ 1:16

Užívateľov profilový obrázok
Pushkin | --
Príspevky: 256
Meno: Jano
Bydlisko: Praha

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa Pushkin » 05 Jan 2010 20:19

My máme v kúpelni toto :
Obrázok
Je to kôš na prádlo SKUBB a skvelá alternatívna náhrada za profi fotostan. Je z Ikei a stál 199 czk. Síce je rozdelený na dve časti ale tá priehradka vo vnútri je na zips takže neni problém.
Pak40 som v tom fotil (kuknite v mojej galery) osvetloval som to len jednou 60 W žiarovkou (nočná lampa) . Chcelo by to aspoň dva zdroje svetla z rôznych smerov. Len je dost úzky a s PaKom, keď mal roztiahnuté lafety som mal problém. Skrátka, dobrá vec pre menšie veci.

Ale rozmýšlam, že si kúpim tiež v Ikei KOJA Stan za 199 czk. Je to stan pre deti má rozmery 120x120 a 95 výšku. Ale zase je to krám navyše v byte. Kôš na prádlo je aspoň užitočný.
Obrázok
Samozrejme nie v tejto variante ale majú aj čisto bielu.
Moja galeria
PAPIER....tak to už je aká paráda !
C8H10N4O2 - user !

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Ako správne fotografovať?

Príspevokod užívateľa sony » 02 Mar 2011 21:49

Off topic: Prosím do tejto témy pridávajte, aké máte grify pri fotení, ako najlepšie odfotiť model, prípadne linky, odkazy, čo súvisí s fotením.
Ďakujem za porozumenie :vicotry:


osobne dávam do pozornosti tieto vlákna:
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=429&t=2464
http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/z ... ompozicia/
http://www.digi-foto.sk/ako-fotografovat/kompozicia/ ohladom zlatého rezu: http://www.digi-foto.sk/ako-fotografova ... zlaty-rez/

trošku som pričuchol k fotografii, baví ma, tak sa jej trošku venujem a rád sa naučím niečo nové, takže dávam návod aj pre vás ako odfotiť to, čo je pred vami tak, aby sa z foto stala fotografia. Prispejte teda aj vy do tohto vlákenka :wink:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Ako správne fotografovať?

Príspevokod užívateľa group b » 02 Mar 2011 23:05

Po pravdě, jsem na modelforu a příspěvek jsem četl. Mám digitál , co má snad stovku různých nastavení. Používám Zapnout, Vypnout. Makro . Blesk a Smaž. Ostatní jsem nikdy nepoužil a nejspíš nikdy ani nepoužiji. Pro moje potřeby to stačí, i když uznávám, že fotky dělám nic moc. Prostě každý má svůj styl práce s různou technikou - pc, mobil , foťák atd a sebelepší návod mu nepomůže. :red:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Ako správne fotografovať?

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 03 Mar 2011 01:38

Toto vôbec nie je špatný nápad, takáto vec je na viacerých fórach, takže Vašíkova iniciatíva by mohla vyvrcholiť práve tu :big smile: . Nie je od veci spísať pár pravidiel.

Ja pár postrehov z vlastných chýb a skromných skúseností mám ( hoci fotím šrotom, ale aspoň tá bieda nech ako - tak vyzerá ).

Základné by asi malo byť: NEFOTIŤ NA NEPORIADKU ( na rozstrihanej šmikajde, rozhádzaných pomôckach atď. ) Jeden príklad za všetky - začiatok môjho vlastného vlákna, keď som tuná začínal prispievať - tretí príspevok od konca

viewtopic.php?f=55&t=986&st=0&sk=t&sd=a

alebo na nemeckom fóre

http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php ... post239081

Tak takto určite nie :bad smile: :bad smile: :bad smile: . Takýchto fotiek na fóre nájdete viac. Fotenie na bordeli rozhodne dehonestuje akokoľvek dobre mienený úmysel a model.

Je vhodné nájsť si na fotenie priestor s vhodným osvetlením, ak je to možné a pozadím, aby nič neodvádzalo pozornosť od modelu. Ja fotím večer pri umelom osvetlení v rohu kuchyne pod neónom - odraz svetla od stien kúta výrazne eliminuje tiene. Cez deň som si našiel miesto v obývačke v polotieni.
Postreh z mnohých príspevkov - NIKDY NEPOUŽÍVAJTE BLESK. Absolútne to pokazí fotku modelu.

A ešte jeden postreh: ak fotíte len model na neutrálnom pozadí, umiestňujte ho do stredu, metóda zlatého rezu tu nemá žiadny zmysel. Každopádne si sonyho a vašíkove odkazy doporučujem prečítať - pravidlá kompozície a metódy zlatého rezu bohato využijete pri fotení modelu v exteriéri a s pozadím.

Zatiaľ ma napadlo toto, rád sa nechám poučiť od skúsených fotografov.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní