Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Fotenie modelov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Dec 2022 22:05

Téma mesiaca december 2022 - FOTENIE MODELOV

Zlúčil som dve staršie vlákna na túto tému a mohli by sme urobiť menšie "osvieženie" :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 01 Dec 2022 23:38

Tak tu by som mal zatiaľ jednu vec.
Niečo od profesionálneho fotografa a modelára:

scalephotography.com

Dá sa tu zakúpiť knižka venovaná tejto téme, vo formáte .pdf:
Obrázok
18 dolárov je cena jedného lepšieho modelu, prípadne dvoch obyčajných.
Má to vyše 280 strán.
Podrobne vysvetlené všetko od základov (funkcie fotoaparátu, nastavenia, osvetlenie... ).
Všetko podrobne ukázané na príkladoch.
Samozrejme je veľa z toho použiteľné aj na obyčajné malé foťáky a mobily.
Niektoré sekcie sa tomu priamo venujú.
Má tam aj nejaké videá na youtube, a tiež voľne stiahnuteľné pozadia na vytlačenie.
Takže ak to niekto berie vážne, vrelo odporúčam.
Sám so to ešte nestihol celé prelúskať.
:wink:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 24 Dec 2022 03:01

Dík Trak-Tor za zaujímavý tip na knižku k tejto téme!

A keďže okrem Juraja zatiaľ nikto neprispel do témy, začnem, lebo koniec mesiaca sa blíži :)

Keďže foteniu sa venujem ako úplný laik, moje spôsoby berte s určitou dávkou rezervy.

Fotoaparát
Fotím všetko digitálnym fotoaparátom, čo už dnes môžeme považovať za celkom "old-school", no ja smartfón používam zo zásady iba veľmi obmedzene, keď musím. Momentálne fotím fotoaparátom Sony DSC-HX50, s ktorým som nadmieru spokojný - robí pekné zábery vonku, aj pod umelým osvetlením, má dobré makro a 30x optický zoom, pričom sa pohodlne zmesí vo vačku (ideálný teda aj na cesty). Málokedy mám dôvod na špeciálne nastavenia, zvyčajne fotím v automatickom režime.

Fotenie priebehu stavby
Ktorí moje reporty občas sledujete, tak spoločným znakom je modré pozadie, čo je A3 farebný papier. Na farbe tak nezáleží, len nech tie biele diely majú ako-taký kontrast voči pozadiu. Keďže mám obmedzený priestor a malý stôl, čoho polovicu zaberá PC, tak nemám fixný foto-kútik, ale iba taký improvizovaný: farebný papier pripnem štipcom o zásuvku pre klávesnicu a papier sa môže oprieť o dosku stola a tak sa vytvorí pozadie. Na osvetlenie používam rovnakú stolnú lampu, čo aj pre prácu, s okrúhlou žiarivkou G10q (22 W/6400 K). Fotím bez používania blesku.

Občas je dobré priložiť pravítko alebo mincu (resp. pomerovú kocku či iný predmet), pre lepšiu predstavu o rozmeroch niektorých dielov. Okrem fotiek s pozadím toho sem-tam spravím aj také "pracovné" zábery z rezacej podložky, čo je tiež dostatočne kontrastné pozadie.

Fotenie hotového modelu
Ak sa mi podarí dokončiť nejaký model (čo sa tak často nestáva, pri mojom tempe), tak sa snažím urobiť záverečné fotky v exteriéri. Dám nejaké "príkladové štúdie".

Azda najlepšie pozadie sa mi podarilo nájsť pre záverečné fotky ťahača Volvo FM12. Dlho som špekuloval, kde by bolo v okolí nejaké zaujímavé pozadie a potom som zašiel na miestnu malú vodnú elektráreň na Hrone, kde vznikli tieto fotky okrem iných:

.. a takto to vyzeralo "za kulisami":

Fotil som z úrovne zeme, zo vzdialenosti cca. 1 m a s použitím zoomu.

Ešte predtým som robil túto Scaniu, ktoré som fotil na streche nášho domu.


Keď som dokončil rýpadlo CASE, mali sme na dvore kopu štrku, tak to poslúžilo ako vhodné pozadie pre báger :)


Spracovanie fotiek
Na úpravu rozlíšenia/komprimáciu fotiek používam jednoduchý, ale za to velice šikovný freeware FastStone Photo Resizer, kde si výber fotiek pred nahratím na fórum zmenším na rozlíšenie 1600x1200 px a 80% komprimáciu.
Fotky po dokončení modelu archivujem na HDD, spolu so všetkými súvisiacimi materiálmi a súbormi k projektu.

A nejaké tipy na záver
- Fotiť z nízkej pozície, z úrovne modelu - ako vidíme aj skutočné objekty
- Dobré svetelné podmienky sú pri vychádzajúcom alebo zapadajúcom slnku
- Nepoužívať blesk, keď tak radšej umelé osvetlenie s rozptýleným svetlom
- Zmenšovať fotky pred nahratím na fórum, miesto na serveri máme obmedzené a menšie fotky sa rýchlejšie zobrazia

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Dec 2022 02:29

Ako dobrá inšpirácia do tejto témy sú Dodyho fotky Dakariek na pieskových dunách :jawbone:
https://papermodelers.sk/viewtopic.php?p=88857#p88857

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa martin1807 » 31 Dec 2022 17:17

K tejto téme som chcel prispieť celý mesiac, ale voľako sa k tomu dostávam až teraz.

Pekne to tu už zhrnul Iconmaster predo mnou tak iba niekoľko mojich postrehov.

Momentálne som nastavený tak, že čím ďalej sa mi chce menej fotiť počas stavby. Počas stavby ale fotím väčšinou na bielom pozadí. Keď mám k dispozícií tak výkres A3 alebo A2 ohnutý do oblúka, aby tam nebola prechodová hrana, keď tú možnosť nemám tak si postavím 2-3 výkresy A4. Fotky nie sú pekné a ostáva vzadu nepekná hrana.
S hranou:

Bez hrany:


Fotky počas stavby fotím mobilom, nakoľko foťák nemám. Čo sa úprav fotiek týka, tak maximálne ju orežem, a pohrám sa s jasom a kontrastom v Picase.

Finálne fotky.
Interiérové na väčšom bielom podklade ako som popisoval vyššie.
Potom je tu kategória exteriérových fotiek.
Tu záleží na tom, či som akurát vtedy na Slovensku, alebo v Čechách.

Keď som v Prahe tak si v okolí nájdem vhodný pľac kde model nafotím, či v teréne, alebo na vhodnej asfaltovej ploche. Fotím na zemi na štyroch z úrovne modelu.


Na Slovensku sa snažím fotiť na chalupe. Keď ide o model nákladného auta tak mám betonovú kocku cca 40 x 40 cm ktorú si postavím na vyvýšený záhon a fotím.



Alebo je to bager a tak si urobím kopu hliny.:D


No alebo potom tu sú také extrémy z mojich začiatkov.:D Potreboval som nafotiť UDSku, a nemal som kde. tak Som ju nafotil na aute.:D



Alebo som hodil tatru do snehu, lebo veď vonku bolo pekne, ale bol sneh.:)


Fotky väčšinou zmenšujem na forum na veľkosť 800x niečo, alebo 1024x niečo.

Tak aspoň pár nápadov odo mňa.:)
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 31 Dec 2022 17:38

martin1807 napísal:Fotky počas stavby fotím mobilom, nakoľko foťák nemám. Čo sa úprav fotiek týka, tak maximálne ju orežem, a pohrám sa s jasom a kontrastom v Picase.

Picaso máš v PC, alebo na mobile? Lebo keď orežem v mobile fotku, tak vo výsledku je objemovo väčšia, ako originál... :beat plaster:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa martin1807 » 02 Jan 2023 12:27

toudi_sk napísal:
martin1807 napísal:Fotky počas stavby fotím mobilom, nakoľko foťák nemám. Čo sa úprav fotiek týka, tak maximálne ju orežem, a pohrám sa s jasom a kontrastom v Picase.

Picaso máš v PC, alebo na mobile? Lebo keď orežem v mobile fotku, tak vo výsledku je objemovo väčšia, ako originál... :beat plaster:


V PC. 99% príspevkov, ktoré pridávam na fórum , pridávam z PC, rovnako tak všetky fotky upravujem v PC.
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 02 Jan 2023 17:06

teraz už je mi sveta žiť, lebo mám druhý komp, kde sa mi zobrazujú všetky internetové stránky, posledných pár rokov mi na starom nešlo zobraziť fórum (timeout error) a odhadom cez 50% vecí, čo bolo dosť naprd, z mobilu fotky do messengeru, odtiaľ do PC, z PC naspäť do messengeru a cez mobil na fórum, inak ja na všetko používam Irfanview
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Dody | 34
Príspevky: 1285
Meno: Dominik
Bydlisko: Borský Mikuláš / Ružomberok
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie modelov

Príspevokod užívateľa Dody » 08 Jan 2023 16:26

Chcel som prispiet skor, ale nevydalo.
Kedysi som fotil fotakom, teraz uz sa mi ho nechce ani vytahovat a mobil mi posluzi skoro na rovnakej urovni. Fotim s nim aj finalne fotky, na pouzitie na forum, pripadne facebook alebo podobne media to uplne staci.
Dnesne mobily uz maju vacsinou viacere objektivy s roznymi vlastnosťami (napr. ohniskovou vzdialenostou). Je dobre to pouzit aj pri modeloch a dokaze to dot zmenit pohlad na model. Tieto fotky su z rovnakeho pohladu len fotene s inym objektivom.


Nevidim tiez problem s fotenim pri vode na vlhkych miestach, ak sú kolesa farbene a model tam nestoji dlho, vydrzi to bez ujmy.


Vysledne fotky neupravujem skoro nikdy, len orezem a zmensim. Ani nefotim viacej a nevyberam najlepsie, som na to lenivy :haha:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný