Práca s drôtom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
majos | 47
Meno: Marian

Hriadele-drotarcina-prskavky

Príspevokod užívateľa majos » 06 Mar 2011 23:30

Zdar,
Nedavno som pouzil prskavky ako zdroj perfektneho drotu pre hriadel lode (bud pouzit kus mimo prskacej hmoty, alebo recyklovat cely drot po spaleni a naslednom lahkom zbruseni ohorkov). Pouzite uz aj na stazne, jasne ze sa da rozny drot kupit ale takto sme mali zabavu a potom sa to este da zuzitkovat (mam cca 1mm OD, ale zrejme sa daju najst rozne).

Len som mal problem pri farbeni, napriek surfu mi lacny akryl nechytal, tak asi radsej syntetika. Pre vzhlad chromu bez dalsej povrchovky uplne ideal.

Zdar M.
P.S. Snad to nie je nejaky duplikat, nevsimol som si nic v sekcii.
White walker.

Winter is coming....

GOD (game of drones)

Dody | 33
Meno: Dominik
Kontaktovať užívateľa:

Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Dody » 31 Máj 2012 19:35

Teo natocil dve videa, akym sposobom rovna droty. Je to asi najpouzivanejsia metoda.
Je mozno ich rovnat pilnikom, brusnym kamenom, ale staci napr. aj kovove pravitko. Dolezite je rovnat ich na rovnom podklade a nastroj musi byt tvrdsi ako drot, ktory chcete rovnat.
http://www.youtube.com/watch?v=hZ7Ba_Kwby4
http://www.youtube.com/watch?v=4mS7_pN-2FA

palyxk | --
Meno: Pavol Kosc

Úprava drôtu

Príspevokod užívateľa palyxk » 20 Jún 2016 08:36

Zdravím všetkých!
Môžete mi poradiť ako vyrovnať drôt priemer cca 0,7 mm . Potrebujem ho vyrovnať kvoli úchytu nápravy. Skúšal som použiť všetky triky kt. som našiel tu ale nič nie je použiteľné. Drôt mám navinutý na sebe. Chcel by som sa vyhnúť ohybom kt.mi tam vznikli.

serpens | 39
a.k.a. hado
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Re: Úprava drôtu

Príspevokod užívateľa serpens » 20 Jún 2016 09:33

app.php/page/tips_tricks_2-2 pozri si tam bod 2.2g...
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Oliver | 28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Oliver » 20 Jún 2016 20:52

Ja mám napríklad problém cca 0,7mm drôt vyrovnať valkaním na podložke. Predpokladám, že kvôli tomu, že moja podložka má už čo to za sebou.. O priemere 1mm už ani nemusí byť reč. Doma sa mi ale osvedčilo valkanie na podlahe. V špajzi, ako jedinej miestnosti v byte, máme ešte po zemi gumu - linoleum. Tam bez akýchkoľvek problémov vyrovnám aj 1mm drôt.
Oliver

Na stole:
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Fito | 48
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 21 Jún 2016 06:35

Záleží na tom, z akého materiálu máš ten drôt, ak je pevný, je dobré ho popustiť (zahriať nad plameňom a nechať pomaly vychladnúť), ja som tak pracoval z mosadzným zváracím drôtom 1,2mm a šlo to vaľkať v pohode.
Vaľkanie v špajzi som neskúšal, ale vidím v tom peknú pridanú hodnotu (od hladu tam neumrieš)
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

palyxk | --
Meno: Pavol Kosc

Príspevokod užívateľa palyxk » 21 Jún 2016 09:18

V podstate mám rovnaký problém ako Oliver. Ale podarilo sa mi na viackrát ho vyrovanať ako podľa videa. Použil som zámočnícky pilník a drevenú dosku. Vďaka za príspevky. Zase som o niečo múdrejší.

iconmaster | 34
Last man standing
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Jan 2023 21:26

Téma mesiaca január 2023 - PRÁCA S DRÔTOM

Pôvodné vlákno s jediným príspevkom od Dodyho na tému rovnanie drôtu som premenoval na všeobecnejší názov - prácu s drôtom. V tomto vlákne sa teda môžeme venovať celému procesu výroby dielov z drôtu, od získania polotovaru, cez tvárnenie až po farebnú úpravu.

Oliver | 28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Oliver » 05 Jan 2023 19:58

Na vojenskej technike, ktorej sa z papiera venujem najviac, je množstvo vecí, ktoré sa dajú drôtom vylepšiť, hlavne keď model človek prefarbuje. Nahrádzam ním predovšetkým rôzne úchyty, madlá a iné veci, ktoré majú kruhový prierez.

Využívam najmä medené drôty, ale v zbierke mám drôty aj iných materiálov. Získavam ich väčšinou ako odpad, ale niektoré som si vyslovene zakúpil za účelom modelárskeho spracovania. Určite stojí za to spomenúť cín. Nepoužíval som cín až kým mi ho Matej neporadil pri stavbe Tw29. Ako imitácia potrubí a iných rúrok krkolomnejších tvarov je fakt geniálny. Dá sa rezať skalpelom a tvarovo je fantasticky poddajný. Na Tw29 som ho použil ako imitáciu potrubí na piesok sypaný pod kolesá.

Drôty do hrúbky 0.3 - 0.4mm režem skalpelom. Hrubšie väčšinou malými kliešťami z Aliexpressu za 2€. Inač GPM má v ponuke perfektné drôty o hrúbke 0.05, 0.1, 0.2, 0.3mm a to v dĺžke (vraj) 10 metrov. Mám doma všetky (okrem toho najtenšieho) a sú fest dobré. Napríklad: https://sklep.gpm.pl/akcesoria/lancuchy-nici-linki/drut-mosiezny-0-1-srednicy-dlugosc-10-m

Narovnávam ich "valkaním" pod kovovým pravítkom. Zarovnávam ich obrusením na šmirgli alebo plochom kovovom pilníku (aliexpress tvrdí, že diamantovom :haha:). Pri zarovnávaní držím drôt uchytený v malých kliešťoch. Ale to robím len vtedy, ak zarovnaná hrana ostane viditeľná. Ináč sa vždy snažím, ak to ide, prevŕtať model a drôt zalepiť v diere. Vtedy konce nezarovnávam, nie je na to dôvod.

Tvarovanie je činnosť, ktorú zo všetkého najviac nemusím. Pekné šablóny v návodovkách sú super, ale druhá vec je ten drôt do želaného tvaru dostať. Ale niekedy sa nedá inak, a tak som mal drôty, ktoré som robil aj na 6x. Používam čo je po ruke a čo sa tvarom hodí.

Pri prefarbovaní mám vo zvyku celý model striekať surfacerom, vrátane kovových dielov. Dnes už mám doma primer určený ako podklad na kovové diely, takže používam ten a nemám absolútne žiadne problémy. Bez jeho použitia som kedysi zažíval nepríjemné prekvapenia po odmaskovaní.

Na lepenie používam výhradne Herkules a sekundové lepidlo. Lepšiu kombináciu som zatiaľ nenašiel (ani nehľadám, toto udrží snáď všetko).
Oliver

Na stole:
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

iconmaster | 34
Last man standing
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 14 Jan 2023 23:32

Vďaka Oliver za prvý príspevok a keď budeš mať možnosť doplniť nejaké obrázky, tak určite viacerým pomôžu! :wink:

Tak niečo pridám aj z mojej strany. Jednotlivé kroky popisujem v rovnakom poradí, ako ich zvyčajne robím:

Materiál
Drôtové diely vyrábam najčastejšie z medených drôtov rôzneho priemeru. Tie získavam zo starých trafákov, z odrezkov elektrikárskych káblov a pod. Mám na ne vyčlenenú jednu krabicu, v ktorej sa hrabem a rozmotávam, keď potrebujem konkrétny kus drôtu :haha:

Delenie
Na hrubé delenie používam elektrikárske kliešte ("cvakačky"), prípadne kombinačky. Vždy si narežem kus aj s dostatočnou rezervou na dĺžke. Typy klieští nájdete na obrázku nižšie.

Rovnanie
Po narezaní kus drôtu sa snažím aspoň nahrubo vyrovnať v ruke, resp pomocou klieští. To z dôvodu, že príliš vlnitý kúsok sa horšie a dlhšie narovnáva.
Na rovnanie používam dva kúsky želiezok, ktoré sú zarovnané na fréze a používam ich aj ako ťažítka pri lepení. Výhoda voči rovnaniu pilníkom je, že sú širšie a ide to rýchlejšie + nerobia taký drsný povrch na drôtu, ako napr. diamantový pilník. Technika rovnania je taká, že kus drôtu položím na jednu kocku a druhou valkám pod miernym uhlom voči drôtu, čo ho aj posúva.
Niekedy sa dá narovnávať aj jedným želiezkom na rezacej podložke alebo na inom podklade..

Čistenie
Drôty získané z trafákov majú na sebe vrstvu trafolaku + niekedy aj zvyšky papierovej izolácie. Čistím ich až po rovnaní, lebo samotné vaľkanie trochu uvoľní ten lak a nečistoty a urobí v ňom drobné ryhy. Narovnaný drôt čistím kúskom brúsneho papiera (drsnosť 180-400) tak, že šmirgel prehnem okolo drôtu a prechádzam celú dĺžku. Ak by som nechtiac mierne ohol pri brúsení, tak sa vrátim krok späť a narovnám.

Tvarovanie
Na tvarovanie je potrebná nejaká šablóna v mierke. Pri vlastných modeloch šablóny kreslím aj s aktuálnou hrúbkou a keď sa jedná o 3D tvarovaný diel, tak kreslím dva alebo tri pohľady šablóny. Okrem toho pre každú šablónu predpisujem priemer a vypočítanú dĺžku drôtu potrebného na výrobu daného dielu.
Tvarovanie robím pomocou guľatých klieští - pre dosiahnutie potrebného polomeru ohybu sa snažím nájsť ideálnu polohu na kónických čelustiach. Ostré ohyby robím na hranatých častiach klieští. Ohýbam krok za krokom, pričom po každom prirovnám diel k šablóne (niekedy je vhodné pasovať aj na miesto určenia) a prípadne korigujem. Miesto ďalšieho ohybu naznačím fixkou. Keď je diel poohýbaný, tak ešte doladím celkovú geometriu - napr. aby 2D diel bol naozaj ohýbaný iba v jednej rovine a pod.

Úprava koncov
Tvarovanie robím zámerne aj s nejakými prídavkami na začiaku a konci. Po vytvarovaní si podľa šablóny naznačím konce na odrezanie. Kliešťami odcvaknem a následne zarovnám (ak je to potrebné) na plochom diamantovom pilníku, resp. brusítkom s hrubším šmirglom (P80-120).

Lepenie
Drôtové diely lepím o papier sekundovým lepidlom. Ako aj Oliver popisoval, v prípade, že je to možné, drôtové diely nelepím na tupo, ale snažím sa ich osadiť do dierky (tú buď vyrobím injekčnou ihlou alebo predvŕtám) - takto je to o dosť pevnejšie a nehrozí, že napr. pri skladaní modelu niečo odlomíme.

Farbenie
Drôtové diely farbím spolu s modelom, nepoužívam žiadnu špeciálnu predúpravu. Obrúsený povrch umožní dobrú adhéziu pre surfacer/plnič a vrchná farba potom drží tiež dobre.

Nástroje
Na delenie a tvarovanie drôtu používam viacero klieští, ale dokopy ich mám aj nejaké navyše. Veľké kliešte sú vhodné na odcvaknutie hrubšieho drôtu (1,5 mm). Cvakacie kliešte existujú s rôznym vyhotovením čelustí, takisto, ako aj guľaté kliešte. Z nich mám najradšej tú s kovovými rúčkami (určené na výrobu bižutérie), lebo čeluste sú nabrúsené do celkom malého priemeru, je tam aj rovný kus, kde viem robiť aj ostré ohyby a aj cvakacie čeluste má celkom dobré.

A na zarovnávanie koncov a čistenie drôtu používam tieto veci:

Alternatívne materiály
Niekedy nechávam bužírky na drôtoch - takto je možné relatívne ľahko vytvarovať aj diel s hrubším prierezom. Plastové bužírky pôjdu rovnako dobre lepiť a farbiť.

Podobne ako Oliver, aj ja mám niekde kus cínového drôtu na letovanie, ktorý sa tvaruje o dosť ľahšie, než meď. Žiaľ málokedy ma napadne to použiť. Použil som ich napr. na strmene náprav návesu Benalu, kde bolo potrebné urobiť časť strmeňa s plochým prierezom - cínový drôt sa dá krásne stlačiť a urobiť aj takéto srandy.

Okrem drôtov ale často používam plastové tyče Evergreen. Tie už netreba narovnávať, ľahko a presne sa delia skalpelom a sú aj ľahšie. Hlavne keď potrebujeme iba veľmi drobný kúsok, tak z plastovej tyčky sa dá presnejšie narezať, než z drôtu. No dodnes neviem ako na ich tvarovanie (teórie poznám, no zatiaľ sa mi nepodarilo dosiahnuť dobrého výsledku), preto používam iba vtedy, keď je potrebný rovný kus. Ale to je už asi na inú tému mesiaca :wink:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný