Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Balenia na prenášanie modelov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 18 Máj 2020 23:37

Toto vlákno som chcel pôvodne venovať Petopatovi, ale predminulý víkend som videl, že aj v tejto oblasti urobil veľký pokrok! Ešte tak nedávno som od neho totiž vždy počúval výhovorku, prečo nechce brať modely na súťaže: lebo ich musí najprv opraviť po tej predošlej výstave. Nemusel by, keby ich normálne zabalí a nie ako voľne ložený tovar :)

A dnes ma Sony inšpiroval, aby som konečne založil toto vlákno. Budem rád, keď sa podelíte o vaše nápady a takisto verím, že aj pre ostatných to bude dobrá inšpirácia. Asi nikto z nás neopravuje tie modely rád a prevencia je najlepší spôsob, aby naše modely prežili cesty na súťaže.

Tak začnem nejakými osvedčenými spôsobmi.

1. Balenie ťahača Volvo FM12
Je to krabica s ideálnymi rozmermi pre model. Vyrobil som do nej takú "platformu", na ktorom je umiestnený kamión. Je podopretý polystyrénovými blokmi pod prednou nápravou a medzi kolesami zadnej dvojnápravy. To druhé zaistí, aby sa posúval vpred a vzad, slúži to teda aj ako nejaký klin. Celú platfomu sa tá vytiahnúť z krabice pomocou kartónových držadiel. Aby model "neskákal" v krabici a zároveň aby bol istený aj v príade prevrátenia krabice, je zhora zaistený ďalšími polystyrénovými blokmi - jedna na točnici a druhá nad kabínou.


2. Balenie návesu Benalu Optiliner
Celé balenie konštrukčne sa podobá na to predošlé, akurát som to trochu vylepšil a prispôsobil iným tvarom. Samotnú krabicu som musel vyrobiť, keďže som nenašiel nič vhodné na tie rozmery. Náves je umiestnený na podobnej platforme, ako Volvo. Pre kolesá som opäť vytvoril z polystyrénových hranolčekov také válovy, do ktorých zapadnú kolesá a zároveň som pridal aj do bokov, aby sa to neposúvalo v priečnom smere. Pod točňou je podpera z kartónu, do ktorého zapadá rám a aj tento zaistí proti priečnému posuvu. Urobil som výrezy a tak sa dajú schovať pod náves aj fejkové hydraulické piesty. Zhora je náves zaistený polystyrénovými tvarovými blokmi, ktoré sa nasúvajú na predné a zadné čelo.


3. Balenie pre plastové dopravné lietadlá
A350-ka je už celkom veľký kus a ako vhodnú krabicu som mu doniesol od 24" monitoru. Tá sa otvára na bok a má praktickú rukoväť. Musel som však zaistiť lietadlo tak, že keď tú krabicu otočím o 90 stupňov, nikam sa nepohne. Do krabice som dal kus styrodurovej dosky (asi 30-ka), na ktorú som nalepil akési "kolíska" z polystyrénu. Tie podopierajú trup lietadla tak, aby podvozky boli odľahčené. Zároveň sú umiestnené tesne pred a za krídlami a tak zabránia aj pohybu v smere letu. Lietadlo sa potom zaistí zhora druhým polystyrénovým tvarovým dielom, ktorý dosadá na trup a krídla a tak zabraňuje posunutiu aj pootočeniu. Po zatvorení krabice sa tak lietadlo nemá kde pohnúť.
Keďže ostalo tam miesto, tak som provizórne preložil aj A320-ku do tej istej krabice - tá pôvodne bola v inej, menšej krabici na tej platforme, čo vidíte na fotkách. Lietadlo leží na kúskoch peny, je zaistené gumičkami a potom ešte jedným kusom polystyrénu. Tie pripináčiky na gumičku ale nie sú moc dobré, lebo pri prenášaní sa môžu uvoľniť..

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 18 Máj 2020 23:39

A ďalša inšpirácia od Sonyho, ktorý vyrobil takúto parádnu krabicu pre svoju parádnu Stuku
sony napísal:Aby mala Stuka kde nocovať, vyrobil som jej krabicu na prenos:


Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa Oliver » 19 Máj 2020 00:13

Ahoj,

ja nosím modely na súťaž veľmi jednoducho. V podstate nájdem krabicu, do ktorej mi model vojde. Na jej dno dám polystyrén/styrodur a naň model položím. Postupne okolo modelu: vpredu, vzadu, vpravo a vľavo pozapichujem špáradlá alebo špajdle do polystyrénovej/styrodurovej podložky. Model sa tak nehýbe do žiadneho smeru a je pevný. Samozrejme nie je to spôsob použiteľný vždy, ale pri pásovej technike je veľmi praktický. Môžem s krabicou aj nakláňať a model je stále stabilizovaný.

V jednej z kníh som kedysi čítal, že na prepravu lietadiel je vhodné si krabicu malinko upraviť nasledovným spôsobom: dotyčný si odrezal 2 kúsky polystyrénu/styroduru tak, aby lietadlo na tieto kocky "postavil". V pevnom bode krídel nimi model v podstate vypodložil, pričom podvozok sa nedotýkal dna krabice, ale ostal vo vzduchu. Následne na prednú alebo zadnú stranu tých kociek špendlíkom prichytil gumu (do teplákov napr.) a pretiahol opatrne cez krídlo modelu a na druhej strane koniec gumy pripevnil k tej istej kocke. To isté zopakoval na druhej strane, logicky. Tým pádom dostal model, ktorý sa nehýbe, je ľahko prenosný a nedotýkajú sa podvozkové nohy dna krabice (čoho by som sa ja, aspoň pri papierových modeloch, bál najviac). Keď sa dostanem domov to skúsim pozrieť v knihách. Myslím, že tam boli aj nejaké fotky.

Edit: Keď som išiel fotiť na letisko:
Naposledy upravil/-a Oliver v 01 Jún 2020 23:32, upravené celkom 2 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 23 Máj 2020 18:38

Ja to robím podobne ako Oliver, len okolo modelu poukladám molitánové kúsky. Keď som na FB videl Sonyho krabicu na štuku, napadlo mi, že by sme si mali na krabice dať aj mená a adresy, to pre prípad, že niekto model na akcii zabudne a potom ho môžu organizátori kontaktovať. Teda názov modelu a meno a adresu modelára :wink:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa Oliver » 24 Máj 2020 08:10

Štefan Húska napísal:Keď som na FB videl Sonyho krabicu na štuku, napadlo mi, že by sme si mali na krabice dať aj mená a adresy, to pre prípad, že niekto model na akcii zabudne a potom ho môžu organizátori kontaktovať. Teda názov modelu a meno a adresu modelára :wink:


To asi nebude najlepší nápad.
Ja osobne by som nechcel mať krabicu pod stolom, na ktorej bude vidieť úplne každý návštevník moju adresu.
Osobne si myslím, že ak na krabici bude názov modelu, tak sa vie priradiť majiteľovi. Tých modelov až tak veľa zas nie je.. A kto príde na súťaž s krabicou a odíde bez nej?
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 24 Máj 2020 12:05

Oliver napísal:A kto príde na súťaž s krabicou a odíde bez nej?

Napr. Štefan :P

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 25 Máj 2020 18:26

ja len tak narýchlo od plotny, polmetrová Galaxia, prežila cestu SK aj CZ poštou do Brna



na dno dvojité rebrá, na ktoré sa položila, vrch pritlačili obyčajné rebrá, ktoré sa zasunuli medzi tie dvojité, dozadu išla výstuha, čo sa oprela o zadné čelo, aby sa neposunula dozadu, dopredu bola opretá buď o špičku, alebo o nejaký výstupok, keď sa zavrel vrch, nemala šancu sa pohnúť
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Sep 2023 00:02

Téma mesiaca september 2023 - BALENIA NA PRENÁŠANIE MODELOV

Je tu september a začína sa jesenná sezóna modelárskych súťaží a výstav. Preto som zaradil tú tému, ktorá sa venuje problematike prenášania modelov na akcie.

Očakávame vaše príspevky, nápady a rady, napr.:
  • Akým spôsobom balíte modely na súťaže?
  • Preferujete balenie každého modelu zvlášť, alebo spoločne?
  • Používate štandardné krabice alebo si ich vyrábate vlastné?
  • Ako fixujete model v krabici proti nežiaducemu pohybu?
  • Máte nejaké triky, pri ukladaní krabíc do auta?
  • ...

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Sep 2023 22:42

K tejto téme môžem povedať len toľko, že sa snažím model zabaliť čo možno najjednoduchšie, tak aby bola zabezpečená jeho bezpečnosť počas cesty. To znamená, aby sa nehýbal. Štandardne to robím tak, že do krabice vhodných rozmerov dám na dno polystyrén/styrodur. Následne naň položím model a vpredu, vzadu a po bokoch nastrkám okolo neho ostré špajdle do polystyrénu/styroduru tak, aby sa dotýkali modelu. Potom vždy skúšam krabicou pohnúť a pozorujem či je model statický. Pri vozidlách väčšinou stačí 1 špajdla na každú stranu. Nemám problém takto v jednej krabici prepravovať aj viac modelov. Keď som sa sťahoval som si prenášal v jednej veľkej krabici asi 10 naraz. Za mňa je toto najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob prepravy. Samozrejme sa treba postarať aj o to, aby krabica v kufri nelietala hore dolu.

Pravdaže nejde takto prepravovať všetko, také lietadlá by som určite týmto spôsobom neodporúčal prepravovať. Prepravu modelu lietadla som opísal v jednom príspevku vyššie. Kocky styroduru som prilepil tavnou pištoľou na dno krabice, na kocky som položil krídla modelu a cez krídla som natiahol krajčírsku gumu, ktorú som špendlíkmi pozapichoval do bokov styrodurových kociek. Podvozok tak ostal vo vzduchu a nehrozilo jeho odlomenie počas jazdy.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 696
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Balenia na prenášanie modelov

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 18 Sep 2023 14:07

S prenášaním papierákov nemám moc skúseností, oveľa viac som cestoval s plasťákmi.

Ale v podstate medzi nimi nie je až tak veľký rozdiel. Takže ide len o to, aby sa zamedzilo takému pohybu, ktorý by mal za následok ulomenie či poškodenie nejakej časti modelu.

Pri papierových formulkách si nerobím žiadne problémy - tam nie je moc čo ulomiť pri prevoze autom (Iná situácia je pri posielaní poštou :beat plaster: ). Hľadám si papierové krabice, do ktorých sa čo najlepšie model zmestí a prípadne ho obložím kúskami penového polystyrénu, alebo si odrežem z penového polystyrénu podložku, ktorá presne pasuje do krabice a pohyb modelu na nej vymedzím zapichnutými špendlíkmi alebo špáradlami.

Pri lietadlách je to zložitejšie, tam je viac ohrozených častí.
Tam sa snažím vymyslieť a vyrezať z penového polystyrénu také podložky, do ktorých model presne usadím. Tie potom lepím Herkulesom do krabice.
Po usadení modelu ho zhora zafixujem gumičkami (niekedy stačí jedna), ktoré sa uchytia na špendlíky s guľatou hlavičkou.
Príklad: MiG-29:


Čo sa týka krabíc, tak ono málokedy nájdem presne vhodnú krabicu so správnymi rozmermi, takže väčšinou upravujem (najčastejšie výšku).
Prevoz v aute - ak je miesto, tak model kladiem najradšej na podlahu. :big smile:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní