Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 152

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa hank » 03 Jún 2020 22:56

toudi_sk napísal:...

Velké lepené plochy by měly zásadně schnout pod zátěží.

Za vyzkoušení stojí ještě jedna vychytávka, i když není použitelná univerzálně: Při potahování silného materiálu (lepenky) slabým (papírem) jen z jedné strany tu druhou stranu lepenky mírně navlhčit vodou - třeba rozprašovačem.
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa johnny7 » 04 Jún 2020 20:18

Ja velke plochy lepim niekedy aj obojstrannou paskou.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 152

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa hank » 04 Jún 2020 23:41

johnny7 napísal:Ja velke plochy lepim niekedy aj obojstrannou paskou.


To znamená úplně bez vody. Podobný efekt by mělo tisknout si je na samolepicí papír.

A pak je ještě jedna možnost, lepení za tepla. Čím rychleji se voda z papíru odpaří, tím méně má času vniknout do vazebného systému a papír roztáhnout. V průmyslu se toho občas taky využívá. V domácích podmínkách by přicházelo v úvahu nejspíš opatrné zažehlení.
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa Saskardin » 05 Jún 2020 10:44

hank napísal:V domácích podmínkách by přicházelo v úvahu nejspíš opatrné zažehlení.


Inak toto ma tiež napadlo pri podlepovaní, že čo tak to cez látku opatrne prežehliť - odparí sa voda a aj diel sa vyrovná (teoreticky). Ale zatiaľ som k tomu nenabral odvahu :-D
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa Fito » 05 Jún 2020 10:54

Hľadá sa prvý dobrovolník :wink:

Asi je to celkom dobrý nápad, ale pri laserovej tlači by som sa bál, pri atramente je to asi jedno.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa Marmat » 05 Jún 2020 13:07

Nie a ešte raz nie. Žiadne žehlenie, kedysi dávno som to skúšal, to bolo ešte v časoch stredoškolských, keď som podlepoval herkulesom a dobre to veru nedopadlo. Totižto keď prejdete podlepený diel žehličkou, tak sa buď priečne alebo pozdĺžne prehne (vytvorí sa oblúk), pričom rozdiely medzi krajmi a stredom dielu môžu byť aj niekoľko mm. Skúšal som potom takto prehnutý diel otočiť na druhú stranu a opäť prežehliť, ale už sa mi to nikdy nepodarilo vyrovnať. Skúšal som to potom aj násilím vyrovnať, príp. to vyrovnať pod záťažou, keď som robil doslova veže z kníh, ale následkom takéhoto hrubého zaobchádzania mi na dieloch vznikali vlnovky a celé sa to krčilo. Nakoniec všetky takto upravované diely skončili v koši. Potom mi spolužiak mojej sestry navrhol, aby som miesto herkulesa použil na podlepovanie tyčinkové lepidlo a vtedy sa môj dlhodobý problém s krútením dielov pri podlepovaní sám vyriešil. A keď som objavil toto fórum, tak som prešiel na obojstrannú lepiacu pásku a som nadmieru spokojný, už by som to za lepidlo (nech je akékoľvek) nemenil.

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa Svo » 05 Jún 2020 16:20

Áno, nad obojstrannou páskou som tiež rozmýšlal a na "obyčajné" podlepenie nie je problém. Ale ak si predstavím, že mám k sebe zlepiť dve plochy "chrbtom" tak, aby som sa presne trafil, príde mi to nereálne. Nie je tam prakticky žiadny priestor na korekciu.
Vyskúšal som to podobne ako Fito opísal. S Herkulesom to bolo moc vlhké a tiež sa tie plochy rýchlo zlepili. Ako najlepšia alternatíva mi vyšla metóda viacnásobného natretia nahrubo vystrihnutého dielu Koresom v obidvoch smeroch, následné priloženie presne vystrihnutého druhého dielu a okamžité zarovnanie k pomocným presne vystrihnutým okrajom. Je ale tiež potrebné rýchle zarovnanie, lebo aj pri Korese je pri tak velkej zlepovanej ploche málo času na korekciu.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa xavi » 05 Jún 2020 20:23

Ani tycikovy Kores/Herkles nie je 100% riesenie. samozrejme to co pisali chlapci hore je pravda, ale to lepdlo nie je tak odolne. ja ked som potom hotovy model lakoval akrylovym lakom na vodnej baze tak mi prave takto lepene diely povolili. nech pouzijes akelkovelk lepidlo tak nejake velke korekcie sa nebudu dat robit bez toho aby ten diel velmi neposkodil. podla mna je skor dolezite velke diely prikladat k sebe postupne, pomaly aby si pripadne nepresnosti odhalil vcas a napravil ich.
A este jedna poznamka. ked podlepovane diely budes davat schnut "pod zatazou" tak si pamataj na to ze ta voda z lepidla sa musi aj niekdam odparit. mne sa stalo ze som mal podlepene diely vlozene medzi knihy s foliovanym obalom a na druhy den som ich vytiahol este mokre.

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa Svo » 05 Jún 2020 21:08

Diky Xavi.
Ako som písal vyššie, podlepované diely dávam medzi dva kancelárske papiere a pravidelne ich mením, až kým tie kancelárske papiere nevyberiem raz nezvlnené. Vtedy viem, že je všetka vlhkosť preč a diel je hotový.
Koresom a Prittom podlepujem už dlhšie a ešte nikdy nič nepovolilo, ale je pravda, že modely nelakujem.
Diky za upozornenie pre prípad lakovania.
S presnosťou zlepovania je to ako píšeš, dôležité je správne priložiť začiatok a postupne kontrolovať.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 152

Re: Zlepenie veľkých plôch - obojstranne viditeľné plochy

Príspevokod užívateľa hank » 07 Jún 2020 01:13

Schnutí pod zátěží by mělo trvat nejméně 24 hodin. Zatěžuju dost brutálně: Litinovými bloky, které jsem kdysi zachránil v jedné fabrice ze šrotu, nebo používám malou kovadlinu, kterou mi brácha vyrobil z odřezku železniční kolejnice.
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní