Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Sťažne

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Sťažne

Príspevokod užívateľa Saskardin » 21 Jún 2020 22:38

Je to asi pre väčšinu triviálne, ale... sťažne na papierové plachetnice si treba vyrobiť zvlášť?
Kúpil som si nejaké modely od Seahorse so všetkými serepetičkami okolo - reku, postavím si v budúcnosti nejakú plachetničku - a ako sa tým prehrabujem, chýbajú mi sťažne.
Ako na to? Kúpiť si nejakú guľatinu? Sústruh nemám, aby som ju patrične vytvaroval, a teraz nad tým tak smutne meditujem a neviem, čo s tým... :-(
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa iconmaster » 21 Jún 2020 23:43

Oni asi pôjdu vyrobiť aj z papiera rolovaním, v modelárskych obchodoch mávajú v ponuke rôzne drevené tyčky alebo pri ďalšej objednávke z Poľska môžeš niečo zohnať odtiaľto:
https://sklep.gpm.pl/akcesoria/zaglowce-dodatki/maszty

Hádam odborníci na lodičky pomôžu viac :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Jún 2020 07:10

Ak nemáš sústruh, dá sa použiť aj vŕtačka, do ktorej upneš gulatinu a potom šmirglom medzi pristami pomaličky obrábaš do potrebného tvaru.
Je s tým dosť roboty, ale dá sa to ( teda pokiaľ nerobíš Victory, alebo niečo podobné).

Alebo potom ako píše Ico, k väčšine modelov sa dajú sťažne doobjednať...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa Saskardin » 22 Jún 2020 14:01

Vďaka za tipy. Kúpiť sa (asi) nedajú, sú to modely od Seahorse (Sao Gabriel a Duyfken), teda nič historicky "prefláknutého". Zrejme mi asi fakt neostane nič iné - keď sa rozhodnem do toho pustiť - len si ich z guľatiny skúsiť vyrobiť... zatiaľ ma to celkom odradilo. :tire:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 23 Jún 2020 18:05

Presne ako píšu kolegovia, guľatina sa dá kúpiť po milimetrových priemeroch. Potom do vŕtačky, a " jedu". Ak treba, najprv hrubý šmirgeľ zrnitosti min. 60, lepšia je 36, na finál zrnitosť 150 a väčšia. Tá guľatina je z buka, a dosť ťažko sa brúsi ( a to je len dobre, aspoň to neprešvihneš :wink: ). Desatina milimetra hore - dole.
Rozhodne nerolovať sťažne a rahná z papiera, pevnostne je to o ničom.
Mimochodom, tie loďky mám doma, tam je rozdiel medzi oboma koncami dielov sťažňov minimálny, cca 0,5 mm.
Nedaj sa odradiť, skúšaj, skúšaj, skúšaj :big smile:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa Kečup » 23 Jún 2020 19:25

Niesom rozhodne na túto vec odborník, ale ako fanatický prívrženec sekundoveho lepidla posypaneho sodou bikarbonou by to minimalne tu pevnosť po nagebreni zvnutra mať malo. (ak prípadne dovnutra vopchaš nejaky nepotrebny štetec na vytvarnu vychovu pre decká )..ak by si sa rozhodol robiť to z papiera, čo by ťa myslím tolko času nestálo:) aspon jeden pokus :D ...zrolovať to aj vo viacerých vrstvách z kancelárskeho je vecou 10 minut :) Zaštuplovať koniec a postupne liat dovnutra sekundak a posypavať sodou bikarbonou :) Ale je možné že sa mýlim a som len mudrlant od počítača čo o niečom chce niekoho presviedčať hoci nikdy žiadnu lod nepostavil:D (ja tymto sposobom ale robím hlavne ) nech je to akokolvek vela šťastia pri pokusoch :)
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Jún 2020 17:20

Kečup napísal:Niesom rozhodne na túto vec odborník, ale ako fanatický prívrženec sekundoveho lepidla posypaneho sodou bikarbonou by to minimalne tu pevnosť po nagebreni zvnutra mať malo. (ak prípadne dovnutra vopchaš nejaky nepotrebny štetec na vytvarnu vychovu pre decká )..ak by si sa rozhodol robiť to z papiera, čo by ťa myslím tolko času nestálo:) aspon jeden pokus :D ...zrolovať to aj vo viacerých vrstvách z kancelárskeho je vecou 10 minut :) Zaštuplovať koniec a postupne liat dovnutra sekundak a posypavať sodou bikarbonou :) Ale je možné že sa mýlim a som len mudrlant od počítača čo o niečom chce niekoho presviedčať hoci nikdy žiadnu lod nepostavil:D (ja tymto sposobom ale robím hlavne ) nech je to akokolvek vela šťastia pri pokusoch :)


To znie ešte masochistickejšie ako to stružlikanie a brúsenie... :haha: No, uvidíme. Asi si spravím náladu nejakým električkovým modelom od Occre najskôr, do tých som sa zamiloval na prvý pohľad, aj keď je to všehochuť, nielen papier :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 24 Jún 2020 22:37

Ešte raz sa opakujem, papier a podobné výmysly na sťažne a rahná - NIE !
Prečo ? Pretože na sťažne a rahná ide ešte pevná a pohyblivá takeláž ( lanovie ), a hlavne tá pevná ( aj väčšina pohyblivej ) sa napína. To papier, ani väčšina plastov nevydrží. Nehovoriac o tom, že drevo sa dá krásne namoriť, prípadne použiť aj čisté, a dodáva modelu elegantný vzhľad.
Guľatinku kúpiš v pohode napr. tu:

https://www.modelarstvoimi.sk/190/buk

Na Duyfken potrebuješ priemery 4,3,2 mm. Čnelky ( tie najtenšie časti ) sa dajú nalámať z bambusových špajlí na ražniči - dobre sa štiepu po dĺžke. Sťažne netreba brúsiť veľa, hlavný má na jednom konci cca 4 mm, na opačnom 3,5 mm. U ostatných je to podobne. Ako som spomínal, treba to vyskúšať, upnúť do vŕtačky a šmirgľom medzi prstami brúsiť, sťahovať smerom k tenšiemu koncu. Sem - tam odmerať posuvným meradlom. Mal by si to zvládnuť.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Sťažne

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Jún 2020 18:20

Jano 100 napísal:Mal by si to zvládnuť.

Jano


Ďakujem za povzbudenie, určite to prinajmenšom skúsim. Teraz sa vrhnem na tú električku, nech získam trochu zručnosti aj mimo papier a potom... ten odkaz je super, obchodík ako lusk :-)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní