Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tyče a valce menších priemerov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Tyče a valce menších priemerov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 20 Feb 2022 19:34

Valce a tyče väčších priemerov pôjde v pohode stočiť z papiera, ale čím menší priemer potrebujeme, tým je to obtiažnejšie pekne vyrobiť. Serpens ešte kedysi spomínal, že používa tenký cigaretový papierik na stáčanie menších trubiek, takže pri trochu šikovnosti, nemusí to byť až také nemožné. Ale rád by som predstavil dve ľahšie a pohodlnejšie alternatívy.

Plastové tyče Evergreen
Ja som si v poslednej dobe obľúbil plastové tyče extrudované z polystyrénu od firmy Evergreen. Predávajú sa v baleniach po 10 ks 350 mm dlhých tyčiek a sú v ponuke v rôznych priemeroch začínajúc od 0,5 mm. Balenie stojí dnes okolo 3,5-4€, ale dajú sa niekedy kúpiť aj na kusy.
Používam ich hlavne, keď potrebujem niekde kratší kus rovnej tyčky (s ohýbaním nemám zatiaľ dobré skúsenosti). Skalpelom sa z nich dá presne odrezať aj relatívne krátky kus. Na papier sa lepia dobre sekundovým lepidlom.
Plastové tyče (ale aj iné profily) Evergreen kúpite u nás napr. v obchode Artol alebo Prospektor.


Alternatívou môžu byť bužírky rôznych priemerov, ale musíme zvážiť, či otvor v strede nám nebude vadiť, ale samozrejme to môže byť aj výhoda, ak potrebujeme vyrobiť púzdro a pod. Aj bužírky sa dobre lepia sekundovým lepidlom.

Papierové tyčky od vatových tyčiniek
Ako to už asi viete, tá "hnusná EÚ" nám postupne zakazuje používanie jednorazových plastov a obeťou sa stali aj vatové tyčinky a.k.a. "uchošťúry". Nehovorím, aj tá plastová trubka bol dobrý materiál pre modelára, ale papierové tyčky sú pre papierákov ešte vhodnejšie! V surovom stave to má priemer 2,5 mm a dĺžku cca. 50 mm. Zistil som však, že je to natočený papier, ktorý po narezaní sa dá stočiť a tak vieme získať peknú papierovú tyčku menšieho priemeru. :victory:
A keďže je to papier, lepiť pôjdu aj klasickým disperzným lepidlom.


Snáď sa to niekomu zíde..

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyče a valce menších priemerov

Príspevokod užívateľa developer10 » 21 Feb 2022 11:02

Ahoj Ičo, ahojte všetci!

Potvrdím svojimi osobnými skúsenosťami pozitívny vzťah ku papierovým tyčinkám z uchošťúrov. Taktiež dík za repetitórium tvorby dlhých rúr v odkaze v príspevku, tie musím ešte feeest trénovať, kým sa dostanem ku stavbe PP27-2 kde ich je brutálne veľa brutááálne dlhých a brutálne tenkých... Ale poďme k tyčinkám, ktoré si inak viete vyrobiť aj sami z tenkého papiera, ale načo by sme si to šťažovali, keď balík uchošťúrov stojí okolo eura nie?

Výhody:
- ľahšie opracovanie, keďže je to papier, stačí úplne jemne s citom ako ku papieru
- rezanie je tiež omnoho jednoduchšie a krásne sa s tým dá vyhrať pri kratších valčekoch, kde si zlúpnutím vrstiev viete nakombinovať šírku valčeka až do cca. 1,5 mm, potom je už ťažšie udržať peknú formu
- lepenie klasickým disperzákom je oproti plastu nesmierna výhoda, ak má byť valec alebo tyčka neskôr namáhaná, lepšie ešte impregnovať sekunďákom ako štandardne furt pri malých dieloch
- čo ste možno nevedeli, papierová tyčinka sa dá rovnako ohýbať ako plastová, ale nie za pomoci tepla, ale vlhka a tlaku, a teda stačí mierne navlhčiť alebo napariť nad vriacou vodou a pomocou špajle, pera alebo čohokoľvek pevného sa dá tyčinka jemne ohnúť. Ten tlak na oporu (pero, špajla) je dôležitý, aby sa tyčka nezlomila alebo papier nepraskol. Ohyb potom odporúčam zafixovať tiež iba potretím disperzným lepidlom a na záver retuš chytí štandardne ako u iného papiera a netreba vyťahovať akrylky alebo pištoľ... vyskúšané TU a budem zdokonaľovať.

Nevýhody:
- spracovanie chce trochu viac trpezlivosti, keďže ide o papier
- kratšie rozmery, ktoré pri väčších modeloch nemusia stačiť
- keďže ide o papier tak pri dieloch, ktoré budú zaťažené, by som odporúčil diel naimpregnovať seknunďákom alebo prelakovať, pretože pri nesprávnom uskladnení (vlhkosť, slnko) môže stratiť svoju pevnosť a napríklad ak pôjde o osku nápravy, tak sa skrátka vlhkom ohne, poprípade rozkruší, a je čo opravovať...
- inak saje farbu ako štandardný papier, takže pri farbení si dávať trošku pozor, ak pôjde o viditeľný väčší diel

Stále sú pre mňa ako pre zarytejšieho papieráka výhody týchto papierových dielov oproti plastovým alebo gumeným oveľa prijateľnejšie, a hlavne som lenivý vyťahovať tepelnú pištoľku furt :D A neviem, či už niekto skúšal naparovať a ohýbať špajle, lebo aj s touto myšlienkou som sa pohrával, ale nikdy som to neskúšal.

Na záver ale odporúčim všetkým, choďte sa mrknúť aj do nejakého hobby/kreativ obchodu, ja tam vždy nájdem niečo špeciálne, čo mi za pár šupov nahradí potrebu použitia iného ako papierového/dreveného dielu. Minule som tam napríklad našiel papierové slamky o priemere 4,5 mm alebo 4mm drevené tyčky/špajle. O retušovacích potrebách a iných pakšamentoch ani nehovorím. Skúste to, nehanbite sa.

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Tyče a valce menších priemerov

Príspevokod užívateľa Saskardin » 26 Feb 2022 00:20

Tu iba dodám, že sa dajú zohnať aj "uchošťúchy", ktoré majú bambusovú tyčku a nie papierovú. A samozrejme existuje obrovské množstvo plných i trubkových profilov z plastu i rôznych kovov - len treba hľadať a ide to do peňazí. Pretože jednu si nikdy nekúpiš :-D
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných