Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Podlepovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa Oliver » 18 Mar 2022 12:58

Aj ja sa podelím so svojimi skúsenosťami. Kedysi som podliepal akýmkoľvek tyčinkovým lepidlom, ktoré som mal po ruke, ale častokrát aj po zaťažení ostali diely skrútené. Dal som na odporúčanie ostatných kolegov a vyskúšal som Kores, ktorý s obľubou používam doteraz. Použil a minul som ich už viacero a bez ohľadu na miesto a čas nákupu, nezaznamenal som rozdiely v jeho štruktúre/kvalite/výsledku.

BTW: V Tescu majú pred začatím školy väčšinou zľavu aj na Kores, ktorý inak nie je zrovna najlacnejší. Ak človek robí model s veľa podliepaním, ja naposledy pri Tw29, nie je problém na model minúť jednu tubu.

Hlavné diely kostry sa vždy snažím podlepiť dopredu, aby schli pod záťažou kľudne aj niekoľko dní. Všetky hlavné diely na podliepanie (teda tie, čo sú vytlačené na klasickom papieri) si vždy pred začatím stavby kopírujem, aby som mal v prípade potreby viac pokusov. Po skopírovaní ich na okne oproti svetlu porovnávam, či ide skutočne o kópiu 1:1. Kores nanášam väčšinou na kartón, nie na listy z vystrihovačky. Po prilepení papiera na kartón, povrch len jemne rukou vyhladím. Netlačím naň ani ho nevalčekujem, ale zároveň sa s tým nejak moc zbytočne nehrám. Mám ešte vo zvyku takto nalepený kartón s papierom dávať do obalu (napr. ako na vysvedčenie). Robím tak preto, lebo Kores sám o sebe dosť lepí a keďže ako záťaž používam starší kus nábytku s rovným spodkom, niekedy sa mi stalo, že kartón sa prilepil na zem alebo o nábytok. Takto v obale sa mi to nestane. Väčšinou ešte do obalu vkladám nejaké kúsky toaletného papiera, aby prípadnú vlhkosť absorboval on. Záťaž = cca 20kg.

Drobné diely, ktoré podlepujem priebežne počas stavby nechávam preschnúť len pár minút a častokrát mimo akejkoľvek záťaže a lisovania.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Mar 2022 21:29

Paráda hoši, ďakujem každému za príspevky a samozrejme každý ďalší je vítaný :victory:

S tým natiahnutím rozmerov po valcovaní som celkom zaskočený :jawbone: Osobne som s tým zatiaľ problém nemal. Nemôže byť, že to záleží aj od typu papiera? Lebo ja tlačím všetko na 160 g hladký papier, ktorý môže mať iné vlastnosti ako napr. ofestový papier na ktorý sa tlačí väčšina modelov.

A voči podliepaniu obojstrannou páskou mám predsudky. Aj keď verím tomu, že kvalitná páska vydrží roky a nezničí model, predsalen je to "živé" lepidlo. Herkules, tyčinkové a aj sekunďák vyschnú, ale to lepidlo na páske je stále niečo lepkavé a ani srnka netuší, ako sa to zachová s dlhším odstupom času.

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa pisho66 » 26 Mar 2022 17:54

Skúsim niečo pridať aj do tejto témy z podliepania.
Keď som objavil toto fórum, tak sa tu rozoberalo, že na podlepovanie sa vyrábajú domáce kartóny a všetci vtedy používali tyčinkové lepidlá, vlastne aj teraz. Keď som to vyskúšal, tak mi to nedržalo a papiere sa od seba oddelili. Skúšal som to vtedy asi s koresom. Pravda, neskúšal som použiť viacero lepidiel.
Mal som doma Herkules, tak som použil ten. Do lepidla som dal trochu vody, aby nebol taký hustý a lepšie sa natieral. Takto si kartóny o rôznych hrúbkach vyrábam doteraz a aj všetky diely takto podlepujem. Po nalepení dielu ho zakryjem papierom a jemne utlačím drievkom aby sa diel nenatiahol a dám medzi paiere pod záťaž.
V posledných rokoch ale už väčšinou ako lepidlo používam tyčinkový herkules. Skúsil som raz a od vtedy podliepam radšej ním.



Ešte taká malá vsuvka, že ako si vyrábam kartóny. (Možno sa to potom presunie do témy výroba kartónov).

Na podložku si dám väčší papier, na ktorom potom jednotlivé papiere natieram a striedam 160 a 80g, natieram vždy ten, ktorý sa potom nalepí na výsledný kartón.



Po natretí papier opatrne nalepím na kartón a potom silónovou tyčou vyhladím tak, aby tam neostali bubliny a zbytočné množstvo lepidla v dvoch smeroch.



Po vyvalcovaní je však papier nasiaknutý vodou a skrúti sa.



Preto ďalej vložím kartón medzi niekoľko papierov z oboch strán a zakryjem sklom. Potom na vrch ešte položím 18 kg olova a zo začiatku takto vymieňam papiere za suché, až kým nieje väčšina vody odsatá. Pod záťažou to ostane aspoň dva dni a potom už nechám len doschnúť voľne na vzduchu a prípadné ohyby dorovnám.



Tu už vyrobené kartóny na podliepanie.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Apr 2022 20:48

Maťo výborne, pochvala za pekný postup :victory:
Ja som kedysi takýto kartón skúsil, akurát s Duvilaxom. Síce bol super pevný, ale rezanie hrubších (1 mm a +) už dosť bolelo. Naozaj cítiť, keď ten "sendvič" je zlepený disperzným alebo tyčinkovým lepidlom.

Ešte raz každému ďakujem za prípsevky a postrehy a samozrejme aj naďalej uvítame každú skúsenosť na túto tému, bez ohľadu na tému mesiaca!

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder | 41
Príspevky: 153
Meno: Marián Dragošek
Bydlisko: Toporec / Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa sidewinder » 29 Mar 2023 10:27

Chlapci chcem sa opytato co moze byt toto za papier?

Kupoval som do prace nejaky mysy, a nechal som si krabice. Toto boli zadne strany. Je to v reze bielucke biele, rez je cisty, nestrapka sa ako karton. velmi sa mi paci tento papier.
Reku co to je, a ci sa to da niekde kupit.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Mar 2023 19:03

Nie som papierenský technológ, tak to popíšem po svojom: je to v podstate taká kvalitnejšia lepenka - biely kartón s natieraným povrchom. Väčšina týchto kartónov sa nerobí z recyklátu a preto sú vhodné aj do kontaktu s potravinami. V podstate rovnaký materiál, z čoho sa robia napr. cigaretové krabičky, alebo krabičky od liekov a pod., akurát s vyššou gramážou a teda aj hrúbkou..

V tomto článku nájdeš popis základných druhov a označení lepeniek:
https://printtalk.sk/polygrafia-a-sluzb ... -vyuzitia/

Lepenka GZ – V angličtine sa označuje aj ako SBB, pričom ide o jedno- alebo obojstranne natieraný bielo-biely kartón z chemickej buničiny. Je to lepenka najvyššej kvality, no zároveň aj s najvyššou cenou. Vyznačuje sa vysokou tuhosťou a odolnosťou voči pretrhnutiu. Je tiež dobre tvárna, pachovo neutrálna, svetlostála a vynikajúco prijíma farbu. Lepenka typu GZ sa preto používa napr. na obaly čokolád, cukroviniek, nápojov, kozmetiky, ale aj na výrobu obálok, brožúr, visačiek či knižných obalov.

Lepenka GC – V angličtine sa označuje aj ako FBB. Ide o jednostranne natieraný kartón z chemotermomechanickej buničiny CTMP. Môže byť bielo-biely (GC1) alebo bielo-svetlý s rubovou stranou dožlta (GC2). Má podobné vlastnosti a využitie ako lepenka GZ, no o niečo nižšiu cenu, belosť a o málo horšie tlačové vlastnosti.


Väčšina týchto druhov lepeniek sú dostupné do hrúbok 0,5-0,7 mm, čo je už pre modelára celkom vhodné a väčšie hrúbky sa dajú zlepiť napr. z dvoch vrstiev.
Kúpiť sa určite dá, len je otázne, aké je minimálne množstvo odberu.
https://www.antalis.sk/eshop/papiere-ka ... lepenky-gz
https://www.antalis.sk/eshop/papiere-ka ... artony-gc1

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder | 41
Príspevky: 153
Meno: Marián Dragošek
Bydlisko: Toporec / Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa sidewinder » 29 Mar 2023 20:33

( hrubku to ma 0,8 mm )
Vdaka za vysvetlenie :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa Saskardin » 30 Mar 2023 10:10

iconmaster napísal:
Väčšina týchto druhov lepeniek sú dostupné do hrúbok 0,5-0,7 mm, čo je už pre modelára celkom vhodné a väčšie hrúbky sa dajú zlepiť napr. z dvoch vrstiev.
Kúpiť sa určite dá, len je otázne, aké je minimálne množstvo odberu.
https://www.antalis.sk/eshop/papiere-ka ... lepenky-gz
https://www.antalis.sk/eshop/papiere-ka ... artony-gc1



Kúpiť sa dá minimum 50 - 100 hárkov, ale sú to obludy veľkosti cca 70 x 100 cm (takáto kôpka tej najvyššej kvality, ak dobre vidím, stojí cca 60€ - 90€ za 100 hárkov. Cena záleží od gramáže, pri vyšších sa dá aj tých 50 hárkov. "Balíček" potom váži slušných 20 kg :-)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa mimapnd » 30 Mar 2023 12:27

Chalani,
pisal som Sidewinderovi, nieco podobne nahodim vecer na sklad. 1mm a 1.5mm A4. Dnes mi dorazili baliky, len je skoda, ze ta firma mi neposle hrubsie kartony...
Cus
M.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 30 Mar 2023 18:48

Saskardin - nj, kukal som, že pre rôzne typy kartónov ponúka rôzne množstvá odberu, na nejakom inom webshope som tuším videl aj po 10-20 hárkoch, avšak stále tie metrové XXL listy kartónu :)

Mimapnd - super, že rozširuješ portfólio materiálov! Môžeš prezradiť aký konkrétny typ/označnie kartónu to bude? A tie hrúbky by som nevidel tak tragicky - málo vecí sa podlepuje nad 1,5 mm a z týchto dvoch nie je problém si nakombinovať väčšie hrúbky v prípade potreby (zlepením 1+1 mm alebo 1,5+1,5 mm)..

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní