Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Podlepovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
borog34 | 48
2K+
Príspevky: 2197
Meno: Boris
Bydlisko: doma

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa borog34 » 13 Sep 2012 20:26

Podlepiť výkresom, hrúbka papiera cca 0,2 mm :wink:
Na stole: plno kostlivcov
V príprave: zatiaľ nič
Pod stolom: plno bordelu
V koši: pár kostlivcov

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 13 Sep 2012 20:46

pietik napísal:Zdravim chcem sa spitat co to znamena ked mam podlepit diel čtvrtkou ... aky je to papier ...aka hrubka

alebo si v obchode vypýtaj papier o gramáži 160/ 200gr/m2 a zmeraj šublérou, ale väčšinou to závisí od toho, aký veľký, prípadne
na čo určený diel to je (bočnica kamiónu, stena baráku, kostra apod.)
ale väčšinou, čo modelár, to vlastný názor a postup, ty si tiež časom pravdepodobne nájdeš vlastnú cestu :wink:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
tektomek | --
Príspevky: 3

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa tektomek » 26 Jan 2014 17:56

Chcel by som sa Vás opýtať.
V určitej vystrihovačke postupujem podľa návodu a uvádza, že diel - pomerne veľký mám podlepiť čtvrťkou (rozhodol som sa pre 160g).
Takže mal by som postupovať tak, že nanesiem lepidlo [samozrejme tyčinkové Kores, Pritt] na podlepovaný diel a aj na papier aby som sa vyhol krúteniu?,
alebo stačí na diel a hneď pod záťaž?.

Prečítal som aj iné diskusie ohľadom podlepovania, ale tie smerovali hlavne na výrobu sendvičového kartónu, a ja by som rád vedel ako sa vyhnúť kruteniu konkrétne väčších dielov, ak sa majú podlepiť tenším resp. rovnakým papierom (napr. u takého podvozku vozidiel a pod.) Ďakujem :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa mimapnd » 26 Jan 2014 18:03

tycinkove lepidlo nekruti... ak dobre naticinkujes podlepovany diel, staci to uplne.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 26 Jan 2014 19:11

podlepovať môžeš aj herkulesom, ale tam je to trošku zložitejšie, papier sa natiahne pôsobením vody z lepidla a keď schne,
tak sa skracuje a papier sa krúti, tak buď lepíš 2 rovnaké papiere spolu, ale to je vhodné natrieť obidva lepidlom, aby sa
natiahli rovnako, položiť na to papiere, potom zaťažiť a aspoň raz denne papiere meniť, aby sa odvádzala vlhkosť, necháš
to tam možno aj týždeň alebo lepíš papiere 3 a lepidlom natieraš obojstranne ten stredný, prípadne to lep obojstrannou
lepiacou páskou a máš tiež vystarané a aby toho nebolo málo, niektorí podlepujú balzou, tak vyskúšaj, čo ti bude najviac vyhovovať
:P
Predmet: 2 | Spracovanie dielov 2.2 | Specialne spracovanie | 2.2a | Podliepanie
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa Saskardin » 23 Máj 2020 21:58

Mám otázku ohľadne podlepovania. Ako podlepujete také tvarovo komplikované diely ako je na priloženom obrázku tá stena s arkádami? Celý diel podlepiť (s vynechaním okrajových chlopní) a potom vyrezať otvory? Alebo najskôr vyrezať a potom podlepiť nejakou "kostrou" z kartónu, ktorá to spevní (niečo ako "rám obrazu")?
Prvý spôsob zrejme spôsobí, že sa nepodarí ideálne vyrezať oblúčiky tých arkád, pri druhom sa obávam, že tá kostra spôsobí tvarové zmeny dielu, takže bude pri pohľade na model vidieť (niečo ako pretlačené rebrá výstuže na obšívke trupe lode). Bez podlepenia sa to celé zvlní a nebude to držať tvar... možno len podlepiť výkresom, to by sa asi rezalo ľahšie - ale zas 0.2 mm nie je ktovieaká výstuž...
Alebo na to ešte existuje nejaký grif?


Obrázok
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Máj 2020 22:29

Síce nelepím architektúru, ale ja by som podlepil celý diel ešte pred vyrezaním okien a dverí. Chlopne by som potom tiež odrezal a vyrobil náhradné, ohnutím pásika a prilepením z rubovej strany.

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa xavi » 25 Máj 2020 11:41

Pokial to nie je vyslovene nosna konstrukcia tak by som tie akrady nepodliepal ale natrel odzadu sekundakom a tak vyrezal.
Ak to podlepis napr 1mm tak chlopne zvacsa ani nemusis dorabat. Hrana je dost siroka na to aby to drzalo na tupo. Plus sa vies nozikom vyhrat a urobit aj ine ako 90stupnove uhly.

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Máj 2020 13:30

Vďaka za rady, páni. )Tých chlopní sa ani tak neobávam, môžem to skúsiť na tupo, alebo si ich vyrobiť. Skôr bude problém s tým, aby boli tie arkády vyrezané pekne, najmä ak sa podlepia. Tá impregnácia sekunďákom a následne brúsenie - to by stálo za pokus....
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Podlepování

Príspevokod užívateľa Matej » 25 Máj 2020 14:34

no neviem či by som to sekunďákom napúšťal..aby ti neprešiel aj na tlač..je to tenký papier..skús si nalepiť kúsok papiera na kartón a napusti to..na skúšku, možno sa mýlim..
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní