Strana 1 z 1

Trocha histórie nezaškodí

Napísané: 18 Apr 2012 09:40
od užívateľa Laco
Vážení priatelia ! K papierakom patrím už veľmi dlho, takých 50 rokov. Papier nie je síce mojou nosnou témou, ale to som nechcel. Sledujem všetky rubriky na tomto fóre, teda i automobilovú techniku. Za ten čas som spoznal veľmi veľa pekných prác od "Ivant" a etc. Technológie má každý svoje, ale čo je podstatné, všetky vedú bližšie k dokonalosti. Čo ma "trklo" ? Tzv. "bombírované" pneu. Sledujem s akou samozrejmosťou sú dnes používané. To je dobré ! Týmto by som iba chcel, aby ste spoznali históriu vzniku tohto nápadu. Ak sledujete vývoj vystrihovačiek, určite ste si všimli, že tento druh pneumatík sa začína objavovovať u nás (ČSSR) asi tak v polovici 90. rokov. Odkiaľ sa vzal ? Asi veľa neprezradím, keď poviem, že z Poľska. Na tento nápad prišiel Tadeusz Sawa z Wroclavi. V tom čase pracoval ako firemný modelár pre "NEOPLAN" a popri tom občas prispieval i do "Malego Modelarza". Asi prvý krát sa to objavilo na modeli autožeriavu "STAR" a potom to už išlo.
Laco - BaJ

Re: Trocha histórie nezaškodí

Napísané: 19 Apr 2012 19:40
od užívateľa serpens
Historia neuskodila, a celkom zaujimave citanie, len to patri trochu inam, ale to nevadi, presunieme :)

Re: Trocha histórie nezaškodí

Napísané: 05 Jún 2012 08:58
od užívateľa kamen
Mohol by si aj ďalšie veci z histórie modelárstva, je to zaujímavé čítanie. Mňa osobne zaujal Man Tga od p. Poláka, ktorý výrazne prekonal dobu svojho vzniku. Možno niekto napíše, že dnes je to štandard, ale tak prepracovanú kabínu i keď bez interiéru som ešte dodnes nevidel. Tiež extrémne rozsiahly podrobný návod s renderovanými (neviem správny názov ani gramatiku) obrázkami si zaslúži uznanie a po rokoch. V týchto chvíľach sa trápim s novou vétrieskou od Pk graphica a to by som už zaradil do kategórie "poľských modelov.Takmer žiadne chlopne na spojoch, minimum písaného návodu, no skrátka zlatý p.Polák a jeho Man.

Re: Trocha histórie nezaškodí

Napísané: 05 Jún 2012 09:10
od užívateľa Paly
Kamen to ti poviem, tie navodne kresby a navody od PK gaphica zduše nenávidím, v jednom riadku 20 čísel dielov a koniec vety len že ....zlepte to a ono z toho. Lepíš lepíš a na konci dňa sa posunieš o pol riadku :D .

Re: Trocha histórie nezaškodí

Napísané: 11 Okt 2014 19:41
od užívateľa Roman
zaciatky papieroveho modelarstva u nas.tanky do filmu vlcie diery boli urobene z krabiciek od zapaliek.spoluziak na strednej skole mal brata ktory robil v televizii a ten tam poznal pracovnika televizie ktory tie modely robil./ tanky su mix lt 38 a t 34/

Re: Trocha histórie nezaškodí

Napísané: 11 Dec 2014 22:48
od užívateľa Roman
to ze za vojny existovali vystihovacky tankov uz vieme.existoval a aj vystihovacka osemkolesaka sdkfz 231 v 1:20


Re: Trocha histórie nezaškodí

Napísané: 05 Jan 2015 09:55
od užívateľa toudi_sk
Neviem, kam s tým, tak dám sem. Okrem toho, to mosím mat. :D

http://www.betexa.cz/kouzelna-historie-papirovych-vystrihovanek-clanek/