Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Diskusia - Kluby a kruzky

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa serpens » 15 Dec 2009 09:27

Akukolvek vseobecnu diskusiu ohladom modelarskych klubov a kruzkov smerujte prosim do tohoto vlakna.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa serpens » 22 Sep 2011 00:53

Co s tymto tu? Je to take slepe crevo, nic moc sa tu nedeje. Nejake napady? Bodie neplanuje nic?
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
QUASI | 43
Príspevky: 512

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa QUASI » 22 Sep 2011 08:14

A co tak to uplne vyhodit alebo v krajnom pripade spojit s niecim podobnym (akcie a vystavy?). No ale chcelo by to nejak komplexne preriesit uzivatelsku sekciu - ja sa v nej teda orientujem velmi tazko (aj ked som si nejak zvykol).

Užívateľov profilový obrázok
Major | 64
Veľký milovník Tatier
Príspevky: 1683
Meno: Oto
Bydlisko: Tőketerebes
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa Major » 22 Sep 2011 20:38

Máš pravdu. My sme prišli o všetky body, ktoré spomínaš v úvode. Od svojich cca školopovinných rokov som modelárčil. Zažil som toho u nás /teda v Terebešu/ veľa ale toto je už definitívny koniec ako tak organizovaného modelárstva u nás.
Vzdajme mu úctu chvíľkou ticha..... Ďakujem.
...
Ináč, mám ich všetkých v...Obrázok
"Komu není dáno, tomu se nedá dát." J.Werich

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa jozkin » 22 Sep 2011 21:13

Chlapi, chcelo by to pozitivny pristup... zial ked som kruzok viedol ja, tak som ho nedokazal spropagovat (prkaticky ani v ramci toho CVC), ked ho viedol Condor, tak to bolo celkom dobre - to bolo na tej ZS kde bola aj tohto rocna Mt sutaz... Tohto roku ma Condor inu pravcovnu napln, tak zatial nie je iste, ci nejaky kruzok bude (pravdepodobne by som ho viedol opat ja...; musime zajst do tej ZS a zistit, ci o nas maju este zaujem...).
V CR maju lepsiu clensku zakladnu a aj vdaka tomu tam funguju kluby...
ejake naznaky organizovania su stale aj na SVK, ale zatial su len roztratene a nesustredene. Je otazne, ci sa budeme schopni dohodnut na nejakej organizovanej cinnosti, ale dufam, ze sa to podari.


Diskusia o klubovej cinnosti by naopak mohla byt zaujimava a prinosna, len nesmie ostat len pri teorii, co asi bude oriesok, pretoz nie su ludia... Ked su ludia, tak sa najde aj priestor, pri vacsine skol je nejaky skolsky klub, ktory by mozno ocenil aj podobne zamerany kruzok...
Modely na lepenie by tiez nemuseli byt problemom, ved napriklad Fifik je pomerne lacne periodikum, ktore modely vydava... Niektore modely sa najdu aj u ludi, ktorym uz doma zavadzaju, ja sa ich sice tiez vzdavam nerad, ale napriek tomu som nejake modely do kruzku ponukol (dokonca sme jeden cas lepili modely z knizky Hlavacovych Vystrihovaciek). Co sa tyka deti, tak to chce len vhodnu propagaciu, mne to moc nevyslo, pretoze aj smotne CVC bojuje s nezaujmom deti o mimoskolske aktivity, ale Condor bol priamo na ZS, kde planoval kruzok a podarilo sa mu motivvat dost deti a niektore vydrzali chodit na kruzok cely rok (8-10).

Ako sa hovori, kto chce hlada sposob, kto nechce hlada dovod...

P.S.: Musim zajst do SNM, ci nemaju zaujem o vystavu papierovych modelov, ak by zaujem prejavili, tak budem potrebovat nejaku organizaciu modelarov na fore a v okoli, aby bolo co aj vystavovat :wink:
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
juraig | --
Príspevky: 359
Meno: jurai
Bydlisko: Zákamenné, Trnava

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa juraig » 22 Sep 2011 21:58

Minulý rok som viedol krúžok na ZŠ. Deckám sa ľúbil. Boli to piataci.
Chýbali adekvátne materiály. Fifík bol na začiatočníkov a na decká čo prídu len mrknúť "zložitý". Až tu som pochopil, čo je to tvoriť pre decká. Na druhej strane bolo kopec materiálu na nete. Pre decká to ale znamená viac nákladov ako predplatné časopisu (200 g papier, farebná tlač). Dosť ma zenchutila aj ponuka trhu. Jeden detský časopis s naozajstnými modelmi je málo. Keby som nepoznal pesa s jednoduchšími modelmi a nebol v TT, ale niekde na Orave, tak by to bol vážny problém.

Uvidím, či sa mi podarí rozbehnúť krúžok na novej škole. Žiaľ nefungujem tam na 100 percent ale na 150m takže zobrať na plece ďalšiu minimálne zaplatenú robotu...

Možno by to chcelo samsotaný časák... Čo je kapitola, ak nie krížova cesta sama o sebe:-)
Pre radosť z voľného času, pre potešenie...
Informácie o mojich modeloch: http://www.juraig.ttlitklub.sk
Nájdete ich v časopisoch Fifík, Ohník
a v e-shope http://www.papermodel.eshop-zdarma.cz/i ... gory_id=35

Užívateľov profilový obrázok
Zavislak | --
† 17.08.'12
Príspevky: 1599
Meno: Ondrej
Bydlisko: Stará Turá, Bratislava

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa Zavislak » 23 Sep 2011 08:39

mám rád diskusie....tak poďme na to...:

ako si isto pamätáte (teda takto to bolo na Starej Turej, keď nebol ešte internet a mobily a pentia, či aké dual core a USB...), tak na začiatku školského roka nám triedna pani učiteľka rozdala malý papierik, na ktorom boli napísané krúžky, kde sme sa mohli dobrovoľne prihlásiť. Takže toľko propagácia v minulosti.
Dnes jediná propagácia a to buď cez regionálnu televíziu,mestskú televíziu alebo internet, prpípade v menších mestách mestský rozhlas. Koľko záujemcov príde nechám na predstavivosti.
Skúsenosti zatiaľ dve-v decembri 2010, kedy som sa účastnil za prednášky p.Jakubča. Prišlo tuším cca 8 detí a ďalší traja členovia fóra. Jar/leto 2011, kedy bol deň otvorených dverí v múzeach. Prišlo asi raz toľko detí, ale bolo to ozaj ako otváranie dverí-prichádzali a odchádzali, samozrejme pár ich tam bolo celú dobu. Rozdával som materiál, kde boli linky na papierové fóra a internetové obchody ako sk/cz/pl.
Niečo podobné chcela zorganizovať šéfredaktorka fifíka...ale na druhej strane, prispieva detským domovom staré výtlačky časopisov....a ďaleko iné veci, ale to až tak nesledujem.

Ako spropagovať modelárstvo, keď nie sú papierové modely v obchodoch...skúste sa spýtať na stretku pesa, ako dopadol v HC, takže to je to riziko "obchodníka", na ktoré tu nadávate. Ďalej sa ma môžete spýtať, čo obnáša predaj časopisu v stánku (taktiež na stretku), a poviem Vám hneď si to rozmyslíte... A po tretie ako tu už fito písal, budúcnosť predaja je cez internet. A hlavne predaj papierových modelov, to si ozaj nik nepotrebuje ošahať, nakoľko si môže pozreť na internetových stránkach výrobcov náhľady na samotné šmikajdy.

K tejto propagácií slúži aj samotné vlákno "RECENZIE MODELOV", kde môže ktokoľvek nafotiť šmikajdu a podeliť sa s ostatnými. Tu hneď uvediem jednu sťažnosť na nás všetkých akože modelárov-chcete propagovať modelárstvo a koľkí si objednávate modely zo zbierok a koľkí ich aj nafotíte a podelíte sa o to. Ja by som si rád pozrel ako vyzerá nejaký ten model lietadla od Hala, alebo GPM, ako vyzerá maják od Shipyardu, ako vyzerá tamtá lokomotíva od modeliku.
Komprendo...!

...pokračovanie nabudúce...

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Sep 2011 20:31

juraig napísal:Fifík bol na začiatočníkov a na decká čo prídu len mrknúť "zložitý"

Tiez som svoju modelarsku karieru zacinal na modelarskom kruzku v miestnom CVC. A na vyber sme mali iba stare modely z ABC, nic ine a dalo sa zacat aj na tych tazsich.. Nemyslim si, ze fifik je uz taky hardcore ze by sa na tom nedalo zacat.. Samozrejme ako 1. ci aj druhy model, treba dat detskam nieco jednoduche aby vyskusali zakladne techniky (strihanie, ohybanie, lepenie) - nieco krabickove, trebars nejaky minibox.

Užívateľov profilový obrázok
Major | 64
Veľký milovník Tatier
Príspevky: 1683
Meno: Oto
Bydlisko: Tőketerebes
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa Major » 23 Sep 2011 22:51

Môj hlavný dôvod prečo to robím a hlavne prečo som tu, že som bol od decka zvyknutý niečo robiť. U rodičov v baráku som mal dielňu kde som bol každú voľnú chvíľu.
Aj preto som skončil so Zakladňou, lebo nie je šanca v dohľadnej dobe k nejakej dielni prísť. A preto som zmenil garde a volil papier. Potrebujem minimum miesta, náradia a kadečoho. A samozrejme spojil som to s mojou láskou k Tatrám. Priznám sa otvorene, chlapi a dievčence, keby ste mi dali zlepiť niečo zo šmikajdy, A Vám to ukázal, tak by som mal od Vás možno aj pol roka zaracha sa tu ukázať.

A teraz k tým klubom a krúžkom.
Preskákal som aj to. Ešte ako gymnazista a vysokoškolák som viedol krúžok na Zväzarme, kde bolo detí ako maku, teda zo začiatku. Ostali len skalní, ktorí to robia doteraz.
Aj pred zopár rokmi, keď sme mali ako klub dielňu v CVČ, som asi dva roky viedol krúžok za to že nám dali dielňu len za minimálny poplatok, potom zadara.
Aj tu bolo zo začiatku detí dosť /nie toľko ako za totáča/ a ostalo ich na konci zopár alebo nikto.

Je iná doba, bohofsky iná doba. Deti majú kopec iných lákaldiel, na školách sa už neučí "pracovné vyučovanie", atď. Zopár talentov sa však aj tu našlo a nebojim sa ,že sa k tomu zase nevrátia.
A tu je ten fenomén dnešnej doby. K modelárstvu sa buď vracajú alebo začínajú úplne od začiatku maníci v pokročilom veku. Viď príklad chlapíkov z VnT. Majú peniaze, majú čas a ako ho vyplniť? Tak sa dali k modelárstvu /samozrejme RC-čka nie papier/ ale to je detajl. Začínali ako úplný začiatočníci a kde sú teraz.

Papieráky sú samozrejme špecifické ale viď ja, poskytujú jedinečný relax a zábavu, keď hľadáš niečo nenáročné /priestorov, finančne atď/.

Howgh

Doschol mi druhý náter, idem brúsiť. Pokračovanie nabudúce /keď ma ešte niečo rozumné napadne alebo si spomeniem/
"Komu není dáno, tomu se nedá dát." J.Werich

Užívateľov profilový obrázok
Jano | --
Príspevky: 77
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa Jano » 24 Sep 2011 08:33

na školách sa už neučí "pracovné vyučovanie"

Toto je fakt pravda? :shocked:

Návrat na "Kluby a krúžky // Clubs & Groups"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní