Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sekerka » 15 Aug 2016 10:03

Zdravím všetkých, po dlhšej dobe som viac menej dokončil model drezínky a chcel by som sa podeliť o skúsenosti zo stavby. Predlohe sa venovať nebudem, veď už tu bola popísaná pri modeli z GPM asi tri razy. Ja som si chcel vyskúšať lepenie nítov, tak som si vybral darmowy model od chopina. Jeden dvôvod bol ten, že model bol čierno-biely s naznačenou polohou nítou, a navyše sa mi zdal trošku vernejší tvarovo. GPM mi prišiel pri porovnávaní s fotkami taký "rozčapatený". Pôvodný zámer bol postaviť Čs. drezínu v staršej, nie tak okukanej kamufláži zo začiatku pôsobenia v obrnenej vozbe. Ale situácia sa vyvinula inak.
Zatial hrubá stavba. L441772ytlačené na kartón čosi cez 200 gr.

Priložený "hrniec" svetla z chopinovej šmikajdy. Ten tvar by po skrátený vcelku korešpondoval s tvarom "hrncov" na poľskej tatrovke s názvom "ZUK", ale nie moc sa podobal našej, tak som sa rozhodol použiť tie z GPM modelu.

Nové "hrnce" svetiel v porovnaní s pôvodným

Prvých pár nítou.

A teraz prišlo prvé sklamanie! :shocked: ! Na čelných pancieroch v pravej časti boli otvory pre kľuku zdviháku drezíny, ktorý mal slúžiť na otočenie drezíny v prípade nutnosti zloženia z trate. "Prombéľ" ale je, že táto kľuka bola na ľavej strane a ešte aj to len vzadu! :scorn: ! Nakoľko som mal diery vyrezané, špekuloval som čo ďalej, až to vyriešil za mňa chopin. On robil model nemeckej drezíny (inak tej, ktorá nemcom padla do rúk po obsadení Čiech, teda vlastne tej Čs.) a tá mala prídavné panciere z oboch častí, plus na jednej časti zboku. (Ťažko mi povedať či prednej či zadnej, keďže sa vedela rovnocenne hýbať ako dopredu tak aj dozadu, a z fotiek tiež moc múdry nie som.)

Pôvodne som chcel použiť bezo zmeny diely z GPM-ka, ale tvar bol iný a ani hrúbka "panciera" sa mi nepozdávala, navyše som mal dojem že trošku pretŕča. Plus samozrejme detaily na veži, ktorú nemci upravili podľa svojich potrieb.

Prídavný pancier z neviem ktorej časti, ale dal som ho podľa pántov na dverách. A ani to si nie som istý či boli na oboch stranách pánty rovnako, teda či sa obe dvere otvárali po resp. proti smeru jazdy....

A tu už onítovaná celá drezína, vďaka Terenkozovej promptnosti. (došli mi níty a už som to chcel zabaliť, ale na druhý deň som ich už mal z Detvy doma). Tu som inak narazil na druhý "prombéľ". Čs. drezína mala konzoly uchytenia panciera na boku, zatiaľ čo poľské vpredu na čelných pancieroch. Chopinov model toto úplne ignoruje, Ak by som mal povedať podľa umiestnenia nítou ktorá verzia to je tak musím povedať, že žiadna.

A tu už sa blížime ku tomu, kvôli čomu som postup nedával od začiatku sem: striekanie!!!! :jawbone:

A poskladané v surfe.

Sada farbičiek na Panzer grau

A ideme na to :

Prvá farba

A po troch rôznych farbičkách to vyzeralo takto:

Pokus o marking:

Zosvetlenie a podložka:

A po washi (nie som zo sebou moc spokojný) a chippingu (najradšej by som si po rukách "pochodil"):

Nateraz takto, modelík aj napriek nedostatkom sa mi páči. Koniec koncov sám autor napísal, že ide skôr o hračku, ako o seriózny model.A keby sa niekto chcel tiež do niečoho takého pustiť, chopin na kartonowej koleji dal aj farebnú poľskú verziu "ZUK". Ja ešte podopĺňam vetvičky na vrchné časti, a anténu, a skúsim ju trošku "zaprášiť", a snáď ju donesiem na nejakú súťaž.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 15 Aug 2016 13:52

pekne si sa s tým vyhral, gratulujem :victory:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
JanRoman | 23
Príspevky: 72
Meno: Ján
Bydlisko: Hanušovce nad Topľou

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa JanRoman » 15 Aug 2016 16:05

:) Veľmi pekné to je, taktiež gratulujem .

Užívateľov profilový obrázok
LMD | 44
Príspevky: 545
Meno: Lukáš Šulej
Bydlisko: Veľká Lomnica

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa LMD » 15 Aug 2016 20:52

Ja umrem on niečo začal a aj dokončil :haha:
Gratulujem k dokončeniu veľmi pekne sa ti podarila ta drezinka :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sumec » 15 Aug 2016 23:29

Gratulujem k peknému modelu :big smile: Dúfam že donesieš niekedy na stretko ukázať.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sekerka » 16 Aug 2016 07:49

Ďakujem za odozvu, jeden moment som sa už bál, že si tu toho nikto nevšimne! :red:
Ešte som pri spisovaní zabudol dve veci spomenúť. Na jednom spoločnom stretku s plastikáčmi mi Heňo spomínal nejakú obojstranku ako opravný lak, tak som to skúsil na sklíčkach svetiel.

Dal som pre istotu tri vrstvy, ale osvedčilo sa. Držalo to aj pri brúsení.
A druhá vec s ktorou teraz "bojujem" je, že tá nešťastná drezínka mala na panciery zo dve, možno tri konáre zrejme brezy alebo malolistej lipy. Aspoň na fotkách sa to tak javí. Možno to tam bolo náhodou a možno úmyselne, to neviem. Ale hlavne neviem aké konáre tam dať. Eduard síce robí plechové lístky na 1/35 ale len dub, a navyše stoja takmer 20,- očí, a to mi je ľúto dať. Kdesi som videl ponuku na laserom vypálené lístky stromov, ale neviem to nájsť. Aspoň cenu keby som toho vedel...

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 16 Aug 2016 08:17

laser? napíš atlonovi do vlákna Predmet: Laserové doplnky a 3D tlač - AK studio - DISKUSIA, či náhodou nejaké vhodné listy v ponuke nemá
a ak nemá, tak ti vypáli aj bambus, keď budeš chcieť :wink:

my napr. v napoleonike na akciách mávame v klobúku zastrčenú výhradne dubovú vetvičku, musím zistiť prečo
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sekerka » 17 Aug 2016 09:39

Díky, ale ja som tie listy niekde na súťaži videl. :scorn: Asi tu, aj keď zase len dub. http://dioramashop.cz/cs/listy-dub-podz ... odzim.html
Aj keď za cca 2,88 očí 10 lístkou... :shocked: No neviem

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 17 Aug 2016 09:52

ja neviem, asi píšem ako hotentot, tak znova, napíš atlonovi a uvidíš sám, čomu z tej vety si nerozumel prosím?
nemám vo zvyku niekoho ťahať za nos a odrbávať, až sa s ním skontaktuješ, potom sa môžeš diviť nad cenami :wink:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: Tatra T-18 /Chopin/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sekerka » 17 Aug 2016 10:10

Ja som ti dobre rozumel! Veď už som aj ja sám od Atlona objednával nejaké veci a nemôžem sa sťažovať na cenu ani na rýchlosť vybavenia objednávky, ale na čo ho zaťažovať s niečím, čo už niekto iný ponúka? Navyše som ho už otravoval s kadejakými inými "hovadinami" (krížiky, šponery na výplety a podobne... :red: ) a nemám teraz odvahu ho otravovať s ďalšou, obzvlášť, keď neviem či nenájdem niečo v Elsikore, alebo DOORZe u železničných modelárov. :P v eshope som nič nevidel, ale na živo sa mi možno niečo bude pozdávať...

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných