Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Moderátori: iconmaster, braintech

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 28 Dec 2018 20:00

Ahoj, vítám vás u dalšího reportu ze stavby.

Po dokončení Zetoru jsem přemýšlel čím budu pokračovat. Volba nakonec padla na univerzální hydraulický závěsný nakladač UNHZ 750.

Technický popis:

Nakladač je plně hydraulický stroj nesený dvoukolovým podvozkem s možností agregace na traktory řady Zetor. Obsah drapáků je 0,5 kubíku mrvy a v případě použití uzavřeného drapáku s čelistmi je obsah 0,3 kubíku sypkého materiálu. Nosnost stroje je 750 kg při zvedání do výšky 5 m. Rameno s drapáky se může otáček o 220°. Celková hmotnost je 2,8 tuny a výkon pro mrvu i sypký materiál je 90 tun za hodinu.

Originál:




Stavba:

Opět se pokusím o čistostavbu a model nebudu přebarvovat - kromě pneumatik. Určitě chci udělat verzi s interiérem, bombírovaná kola s dezénem a chci doplnit model hadicemi s hydraulikou.

Začal jsem stavbou hlavního rámu. Celý rám je vyztužen 1 mm kartonem, aby nedošlo k jeho kroucení a následnému znehodnocení celé stavebnice. Bál jsem se oranžové barvy a její retuše, ale nakonec se mi povedlo pomocí vodovek namíchat velmi solidní odstín a nebylo to ani složité (oranžová + okrová). Na rámu mám již jednu chybičku, které jsem si všiml až nyní při procházení několik fotek na googlu.

Chyba: Ovály na stranách rámu mají být vyříznuty a vlepeny zevnitř. Bohužel na boční straně rámu nebyl tento prostor vyznačen bíle s uhlopříčkou (jako je zvykem při vyříznutí otvoru), ale pouze tmavší barvou a tak jsem došel k závěru, že se nemá otvor vyříznout, ale vlepit ovál na barevně odlišnou část - věřím však, že to nebude komplikace pro další postup stavbou, ale nyní s tím již nic neudělám.

Naposledy upravil/-a krejcak v 10 Máj 2019 23:04, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 01 Jan 2019 14:45

Dovolte mi, abych Vám popřál hodně štěstí, zdraví a pevnou ruku v roce 2019.


Když jsem včera čekal na půlnoc (manželka a dcerka spaly a v televizi nic normálního nebylo) tak jsem dokončil konstrukci blatníků.

Blatníky se skládají ze 3 částí (nepočítám-li zadní světla s krytem), vnější část jsem slepil nejdříve natupo. Následně jsem vnitřní část rozřezal na jednotlivé plochy a vlepil do blatníků. Místy bylo třeba o několik desetin milimetru vnitřní díly upravit.

Dále jsem sestavil zadní světla včetně krytů. Na blatnících jsem udělal oproti návodu dvě menší úpravy (vycházel jsem z fotek na googlu):
1) na boky jsem doplnil z náhradní plochy vytvořené odrazky
2) odrazku ve tvaru trojúhelníku jsem nenalepil přímo na díl 14 (respektive 17), ale trochu šikmo (na díly 14 a 17 by se mi navíc bez úpravy nevešla a přečnívala by vždy mimo kryt)

Na blatníky ještě musím dodělat přední obrysová světla. Tímto mám dokončen hlavní část základního rámu, nyní musí dodělat několik detailů a mohu se vrhnout na pohyblivý mechanismus.

Všechny dílky které mám, jsem zkušebně sestavil pomocí malých kousků oboustranné pásky, abych viděl, jestli vše pasuje.


Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 09 Jan 2019 22:19

Ahoj,

od posledního reportu jsem pokročil zejména v rameni a mechanismu pro otáčení. vše se zatím lepí dobře až na díl číslo 22 (konec ramene, který slouží k upevnění k otáčejícímu se mechanismu). zde mi vůbec neseděla vnitřní část. Není to však závažný problém, stačí dílek rozdělit na 3 části a boční části zkrátit - netvrdím, že to není mojí nešikovností, ale rozdíl byl přes milimetr na každé straně... Rameno se lepilo krásně, trochu jsem se toho bál, ale vše se povedlo. Rameno je podlepeno 1 mm kartonem, aby nedošlo k jeho pokroucení a optickému znehodnocení. Zatím nemám hotové písty, tak jsem místo nich umístil pouze kousek kartonu, aby rameno drželo tvar pro fotografování. 2 hlavní části ramene jsou zatím sestaveny nasucho. Chybí zde ještě dolepit pár detailů v místě spojení obou ramen. "Bočnice" na díl 18 nalepím až po jeho připevnění k rámu, abych zakryl případné mezery.

Protože samozřejmě chci ztvárnit hydraulické vedení, tak budu na bok ramen lepit "potrubí". Nyní dodělám nakládací mechanismus a vrhnu se na patky. Chci totiž písty udělat všechny najednou (patky i rameno).Stavba mě zatím baví a užívám si to. Omlouvám se za mírně rozmazané fotky, ale odešel mi foťák (kdyby měl někdo tip na nějaký malý kompakt na momentky, tak si rád nechám poradit).

Vše je lepeno bez chlopní a jsem zatím spokojen. Fotografie někde vytáhne nedostatek v retuši, ale to vše opravím po dokončení.



Nyní bych měl dva dotazy na ostatní modeláře, kteří mají tento model již úspěšně za sebou.

1) stále mi chybí dodělat dílem 18B (první fotografie), ale zatím jsem nevymyslel, kam patří oranžový pásek - nevíte někdo kam s ním?
2) Ve vystřihovánce jsou díly pro jednoduchá i bombírovaná kola. díly kol jsou rozdělené, ale u dílku 76 a 77 je napsáno "pro bomb. kola" u obou verzí. Nejde snad ani o ten slabý oranžový proužek na jedné z verzí jako o informaci o podlepení. Nevíte, která verze je pro bombírovaná kola? Děkuji

Naposledy upravil/-a krejcak v 09 Jan 2019 22:45, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 09 Jan 2019 22:32

Aj ked trochu neskorsie, aj tebe vsetko dobre v novom roku! Ide ti to zatial pekne.

krejcak napísal:ale odešel mi foťák (kdyby měl někdo tip na nějaký malý kompakt na momentky, tak si rád nechám poradit).

Neviem sice, aky mas naplanovany rozpocet pre fotak, no investovat do low-end kompaktu sa dnes naozaj neoplati, lebo uz aj mobily robia lepsie fotky. V robote mame Sony HX60V (stoji okolo 200€) a robi celkom pekne fotky a ma aj paradny zoom. Okolo 300€ uz mas od Sony model s oznacenim RX100 - co svojimi rozmermi a konstrukciou je ako kompakt, ale kvalitou fotiek nezaostava za zrkadlovkami (ma 1" snimac a kopu funkcii a moznosti pre manualne nastavenia). Podobne typy samozrejme maju aj ini vyrobcovia fotakov..

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 21 Jan 2019 21:23

Ahoj,

měli jsme "uhelné" prázdniny - praskl nám v práci kotel a tak bylo volno, takže jsem mohl zase trošku postoupit stavbou kupředu.

U modelu si lze vybrat z vidlí či z uzavřené lžíce na sypký materiál. Oba nástavce mají svou samostatnou konstrukci a lze je postavit oba a jednoduše měnit pouze prohozením konstrukce na rameni. Protože když stavím model, tak si chci vyzkoušet co nejvíce věcí, naučit se nové postupy atd...Rozhodl jsem se tedy, že vytvořím obě varianty nástavce, i když je neplánuji v budoucnu střídat, ale na výsledné fotografie určitě využiji obě varianty - to malinko předbíhám.

Nevím zda je to záměr nebo ne (nemám totiž porovnání s jiným výtiskem). Výtisk se skládá ze 4 stránek (klasicky 2 dvojstránky) a všiml jsem si, že na každé je jiný odstín oranžové barvy. protože se na každé nachází také kousek náhradní plochy, tak to vypadá jako záměr. On ten rozdíl není úplně velký, ale znatelné to je. Mohlo by se zdát, že konstrukce na vidle je na jedné stránce a konstrukce na lžíce na druhé - to je pravda, ale pár dílků této konstrukce je na "odlišné barevné stránce". Dva rozdílné odstíny jsou vidět také na mé poslední fotografii, kde jsou zatím hotové díly. Nepíši to jako kritiku, ale spíše pro upozornění hlavně s ohledem na případné použití náhradní plochy.




Nyní již ke stavbě konstrukcí. Opět je vše lepeno bez použití jediné chlopničky. Musím říci, že vše krásně sedlo a vzhledem ke gramáži papíru je to i pěkně pevné a nedochází ke kroucení. Možná detail, který nemusí být hned patrný a mohl by dělat neplechy. Díly na konstrukci pro lžíci a vidle vypadají na první pohled stejně, ale ve skutečnosti jsou rozměrově rozdílné - pozor na případné prohození (možná varianta, proč jsou použity dva odstíny oranžové?? - aby k tomuto nedošlo).

Nedostatky, které asi uvidíte na fotografiích a vím o nich:
1) chybějící písty - všechny písty budu dělat najednou
2) různé mezery na hlavním rámu - k rámu je vše zatím pouze přiloženo
3) nezaretušované otvory pro osičky - plánuji retuš těchto otvorů udělat až před finálním sestavením
4) chybějící a bílé osičky - vše bude oranžové (či stříbrné)



zatím hotové díly



Když byla konstrukce hotova tak jsem se pustil do samotných vidlí. Dalo mi to trochu zabrat, ale z výsledku jsem spokojen. Když člověk srovná 1. a 12. tak je hned na první pohled znatelný rozdíl. vše je pouze o cviku. Ve vystřihovánce se píše "podlepte tuto část 0,7 mm". Já zvolil trochu jiný postup. Z černobílé kopie na klasický papír jsem si vyřízl mírně menší (cca o tloušťku papíru ev vystřihovánce) části vidlí, tu vždy podlepil dvojitou vrstvou klasické čtvrtky a olemoval proužky, které jsou ve vystřihovánce. Následně nalepil boky vidlí a přilepil horní očko. určitě jsou i lepší postupy a varianty, ale mě to takto poměrně dobře sedlo.




To je pro dnešek vše. Příště bych rád měl hotové vidle a lžíci i s nástavcem a pustím se do podpěr. Při velikosti a délce ramena si také říkám, že to bude pěkná páka a asi zvolím nějaké protizávaží například v předním podstavci či v rámu, který je stále z přední strany otevřen (vše se ukáže po nasazení kabiny, která by to měla vyrovnat).

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 02 Feb 2019 01:17

Ahoj,

mohu se opět přihlásit s dalším postupem.

Jak jsem již uváděl, tak model obsahuje dvě alternativy a to buď vidle či uzavřenou lžíci. Já se rozhodl, že postavím obě dvě varianty.

Uzavřená lžíce - drapák:
Úplně si nejsem jist, jestli by to takto fungovalo, protože mi přijde z boků moc otevřená. Bohužel k lžíci není ve vystřihovánce ani návod ani kresba, ale neměl by být problém ji sestavit. Vše krásně pasuje a lepila se velmi dobře. Důležité také je, že vnitřní část lžíce je menší než vnější a rovnou při lepení si lze snadno lžíci vytvarovat. Je samozřejmě důležité mít oba dílky předem již vytvarované. Před přilepením (to bude platit i u vidlí) je třeba zabarvit rub dílů 34 (držáky lžíce a vidlí), protože tato část je po montáži vidět. Rozhodl jsem se pro imitaci šroubu, který lžíci drží. Zde na rozdíl o vidlí jsem zvolil oranžovou barvu hlavičky i matky. Chybí mi doretušovat otvory na hlavní osu mechanismu a připevnit písty.



Vidle:
Se stavbou nebyl ani zde větší problém a vidle mají místo na dvou návodných kresbách, kde je vše krásně vidět. Po přilepení dílků 34 (držáky) je třeba mírně upravit konec vidlí, aby šel pěkně do těchto držáků zasunout. Zde jsem se rozhodl pro imitaci nových šroubů (stroj totiž nejeví žádné známky opotřebování) a udělal jsem na konci každého "bodce" imitaci stříbrného šroubu. Těžko říci, která varianta šroubů je lepší. Stříbrné více vyniknou, ale oranžová se mi asi líbí více, každopádně přebarvovat to již nebudu. Chybí mi dodělat osy, doretušovat otvory na hlavní osu mechanismu a připevnit písty.



Obě sestavy:



Co dále?

Ruku a celý nakládací mechanismus odložím a začínám pracovat na podpěrách a také budu dělat kola, abych mohl podpěry připevnit a vyzkoušet. Až toto budu mít hotové, tak se pustím do pístů, kterých mě čeká opravdu hodně (4x velké na podpěry, 2x pohyb ramene a 4x malé na vidle a lžíci).





To je pro dnešek vše, děkuji za pozornost.

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 06 Feb 2019 22:45

Ahoj,

Na úvod menší OT:
Pochlubím se také jedním modelem, jehož stavba začala před 9 měsíci a dnes byl hotov. Jmenuje se Kuba a je v měřítku 1:1 ;-) Věřím, že za pár let budu přidávat modely i od prcka...


Nyní další postup na modelu UNHZ...

Ruku jsem zatím odložil bokem a pustil jsem se do rámu a podpěr. U rámu jsem dodělal přední podpěru, která je nastavitelná. zatím je zajištěna pouze bílým profilem, časem tam udělám oranžový kolík. Udělal jsem také nápravu a přilepil ji k hlavnímu rámu. Do otvoru v rámu sedla parádně.
Dále jsem pokračoval s hlavní částí "nohou" a další drobnosti na rámu, jako je dolní stupačka a další části rámu.

Celá přední část seděla dobře, občas však vznikl problém s nezapočítanou tloušťkou papíru. Hlavně u přeních dílů 33, které drží nohy podpěr. Mají se podlepit přiloženým dílkem tak, aby horní strana byla oranžová. Dílek na podlepení je však menší, ale dá se vyrobit nový z náhradní plochy.

Nohy podpěr jsou zatím nasazeny nasucho - zatím jsem úplně nestudoval jejich orientaci a přilepení dílku 36, který má poměrně náročný tvar.



Chybějící části modelu bych rozdělil do několika fází:
1) Kola
2) Kabina
3) Písty
4) vedení hydrauliky

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Feb 2019 23:00

V prvrom rade gratulujem k "dokoncenemu modelu" tebe a aj samorzejme tvojej polovicke a hlavne mu zelam pevne zdravie :wink:

Na tom dalsom modeli makas pekne a vzorovo cisto davas dokopy aj ten cely mechanizmus pracovneho zariadenia!

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa LuPa » 10 Feb 2019 00:17

Gratulujem a prajem vsetko naj naj... :big smile:
A doterajsi postup vyzera velmi pekne!

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 01 Mar 2019 21:49

Ahoj,

tempo musím sice trochu zvolnit, ale i tak stále pracuji na rozdělaném modelu.

Povedlo se mi dokončit kola.Konstrukce je poměrně jednoduchá a dělal jsem bombírovaná kola. Jak jsem celou dobu chválil výhodu tloušťky papíru, tak zde jsem se s bočnicemi velmi pral, ale nakonec se mi to tak nějak povedlo. Kola jsem následně doplnil dezénem, který je součástí vystřihovánky - naopak výhoda tloušťky papíru. Přemýšlel jsem, zda ho podlepit, ale vzhledem k celistvosti dezénu, by byl problém s vrstvením papíru a s následným vyřezáním. Kola jsou na závěr přestříkána - chtěl jsem vyzkoušet konečně bez přestříkání, ale jak jsem se pral s bočnicemi, tak to ani jinak nešlo... Na disky jsem také doplnil matky.




Kola nejsou zatím napevno přilepena.

Další část, kterou jsem začal dělat, je kabina včetně interiéru.

Dlouho jsem přemýšlel, z čeho udělat páky na ovládání - hlavně horní konce. Nakonec jsem si vzal evergreen probil s průměrem 0,8 mm a profil 1,6 mm do kterého jsem vrtákem udělal otvor a navlékl jsem tento kousek na slabší profil. Po přilepení vteřinovým lepidlem, jsem vybrousil z většího profilu přibližný tvar konce páky. Na fotografii jsou vidět i mírné nepřesnosti - ještě to musím dobrousit (délka pák není finální, mám nechanou rezervu kvůli barvení - chycení do kolíčku). Páky nyní nabarvím, zde mám trochu problém s oranžovým odstínem, který nemohu trefit a navíc mám barvu lesklou a musím dílek vzít následně i matným lakem. Uvidím, jak budou páky nakonec vypadat.

V interiéru toho moc není a vše mám již skoro hotové a připravené.




Nyní se zaměřím na dodělání kabiny - trochu se toho bojím, hlavně retuše světle šedé barvy...

Návrat na "Stavebné a iné stroje // Construction & Other Machinery"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní