Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa slimák » 21 Nov 2020 19:36

Ahojte

Po viacerých rokoch, pri trochu odrastených deťoch, som sa vrátil k modelom.
Mám ich, ešte z Fiťových zbierok, plnú krabicu. Najhoršie bolo si vybrať. :)
Výber som zúžil na jednoducho vyzerajúce veci, nakoniec "si to odniesol" Phoenix DIIa od GPM, autor T. Kopecki.
Keďže som stavbu tohto stroja skoro nikde nevidel, tak ju tu vešiam, napriek tomu že s jej priebehom nie som moc spokojný.
Tuto obálka, už s časťou zlepeného modelu.


Olepenie trupu mi trochu nesedelo, miestami o pol až jeden milimeter. Niečo som dobrúsil, niečo sa mi nechcelo. Najhorší bol diel vrchného prekrytu kabíny, tam to zrejme autorovi ušlo o hrúbku dvoch papierov. Vnútorný a vonkajší diel sú rovnako veľké, keď som ich vytvaroval a dal prehnuté na seba, tak ten vrchný bol o kus užší ako by mal. Spodný som teda zúžil a snažil sa obrúsiť príslušnú časť kostry. Myslím že to dosť vidieť.


Mal som rešpekt pred vyrezávaním kostry krídiel, ale táto časť ma nakoniec bavila najviac.


Kolesá, hlavne ich upevnenie, ma až tak moc nebavilo. Obšívka na vzperách je kratšia o 2-3mm. Zamaľoval som biele miesta a šlo sa ďalej. U samotných kolies som si prefotil diel plášťu, ktorý autor pripravil len pre vonkajšiu stranu kolesa a podlepil na 0,5mm kartón. Po zlepení sa brúsilo a farbilo čiernou akrylkou.


Pár foto aktuálneho stavu.


Jano
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa iconmaster » 21 Nov 2020 20:31

Pekný začiatok, lepiť si rozhodne nezabudol po tých rokoch :victory:
Tak nech sa darí aj naďalej!

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 21 Nov 2020 20:48

Super!
Vitaj a vydrž!
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa sony » 23 Nov 2020 11:32

fajn výber.
pripomenul si mi ním môjho fénixa:
https://papermodelers.sk/viewtopic.php? ... =90#p42646

nech sa ti darí v našliapnutom tempe.
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa slimák » 25 Nov 2020 01:48

Ďakujem vám.

sony: Tak od tvojho fénixa to má kvalitou ďaleko. :beat plaster:

Pri motore som sa rozhodol nepoužiť papierové naznačenia trubiek prívodu do valcov, ale použiť drôt.

Celkom sa mi výtvor páčil. Natrel som temperou a nalepil na motor.
Po priložení na trup a odskúšaní osadenia prekrytu motora, som si riadne ponadával. Sám na seba. Tie moje trubky sa nevmestili do diery pre motor v prekrytí. :death:
Kryt mi navyše o niečo nesedel ani na dĺžku, ani na šírku. Pooriezal som ho sprava a spredu a zväčšil otvor na motor zo strany, kde mi vadili trubky. Odtrhol som spodnú časť potrubia a prerobil tak, aby bola tesne pri valcoch. Práca chvatná, málo platná...

Vytvarovať predný kryt tak, aby sedel na zvyšok plášťa bol boj, ktorý som vyhral s miernymi stratami. Tu je výsledok.


Moc mi toho už neostáva. Dúfam že to dokončím.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Nov 2020 09:25

Dobré to je! :P
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 25 Nov 2020 19:32

Veru pekné to je...
Pekná retuš, tvarovanie, čistota aj po niekoľkych rokoch... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa slimák » 29 Nov 2020 23:57

No trápim sa ďalej.
Dnes vrtuľa. Na modely zatiaľ nasadená len na účely fotenia.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Jolaus » 02 Dec 2020 12:51

Ahoj
Zatiaľ si počínaš dobre :) Akurát tú vrtuľu by som vybrúsil aby tam neboli tie schody.
:victory:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: Phoenix DIIa / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa slimák » 22 Dec 2020 23:27

Jolaus napísal: ... Akurát tú vrtuľu by som vybrúsil aby tam neboli tie schody.


Zvažoval som, nakoniec som sa rozhodol spraviť vrtuľu presne ako ju autor navrhol. Z dvoch metrov to vôbec nie je vidieť. :P

Model je hotový. O tri týždňe neskôr ako som mal ešte pred toma týždňami v pláne. Som spokojný s tým že som ho dokončil, nespokojný s kvalitou práce. Najmä pri hornom krídle prišla kríza a je to na ňom vidieť.

K modelu.
- Papier sa mi dosť rozliepal
- Niektoré konštrukčné prvky mi vôbec nesadli (predný kryt motora, konce horného krídla), niektoré zas boli super (kostra smerovky a výškoviek, šablóny na krídla)
- Niekde mi nesedeli rozmery o 0,5 - 2mm. Myslím že na prekryte kabíny a motora to nebola moja chyba, zvyšok mohol byť spôsobený mojimi chybami.
- Zjavnú chybu autora som našiel iba jednu drobnú na pravom krídle. Toto má tak ako aj ľavé bielu plôšku na nalepenie rýchlomeru, ten je však iba jeden
- Tuningoval som jemne kolesá - pridanie vnútornej časti pneumatiky, výfuky - urobenie výrezov na vrchných dieloch, aby som ich mohol vytvaroval do oblého tvaru a potrubie z bužírky, palivové hadice tiež z drôtov namiesto papiera
- Skrútilo sa mi horné krídlo. Zrejme pri lepení obšívky ku kostre som to dobre nenapasoval a následne nechal schnúť bez záťaže, čo na druhý deň už nešlo napraviť.
- Po viac ako šiestich rokoch som si konečne našiel čas po nociach a niečo zlepil, aj pred detvákmi sa mi to podarilo uchrániť. Tak to beriem ako úspech. :victory:

Subjektívne hodnotenie šmikajdy:
Farby - super
Tlač - kvalitná
Papier - dobrý, ale dosť sa delil
Konštrukcia - niečo super, niečo mi naopak nesadlo
Návod - niektoré kresby boli pre mňa nedostatočné - predný kryt motora, výfuky.
Presnosť - niekde zrejme neuvažovaná hrúbka papiera, niečo úplne nesedelo, avšak bez veľkých problémov
Obtiažnosť - ľahká až stredne ťažká




Ak bude chvíľku pekne, pridám lepšie fotky za denného svetla.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný