Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Retušovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa Saskardin » 01 Máj 2022 12:21

A ešte občas používam wathering pencils od AK, to sa hodí na drobnosti, jednotlivé farby sa dajú nanášať i štetcom (sú to defacto akvarelové farby -vysoko kvalitné pigmenty). Dá sa s tým vyhrať, najmä ak musíte retušovať hrubšie hrany v kombinácii s napríklad vojenským maskovaním.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa LuPa » 04 Máj 2022 21:59

Ahojte,
vlastne len zopakujem co pisali kolegovia-modelari predo mnou.Pouzivam vodovky a tiez mam problem, namiesat niektore odtiene opakovane pocas stavby modelu.Retusujem hned po vystrihnuti, pripadne pri drobnych dieloch aj cast dielu retusujem kym este ciastocne drzi na papieri a po vyschnuti retuse diel definitivne vystrihnem a dokoncim retus.Ak je na dieli viac farieb zacinam od najbledsej retusovat.Stetce uzivam kupene v Panta Rhei: da Vinci 3/0 a 5/0 a som spokojny, cena v poriadku,samozrejme nevydrzia na veky :wink: Vobec mi k retusi nechybaju fajnove stetce lepsich znaciek.
V Hornbachu som kupil akrylove farby v tube znacky Daler Rowney, odtiene biela, cervena a cierna.Myslim, ze ta tuba spolahlivo len na retus vydrzi roky.Mam skusenost,ze cierna akryl a cierna z vodoviek nie su uplne rovnake.Akrylova lepsie kryje a akoby bola tmavsia.Nie je problem miesat odtien medzi akrylovou a vodovou farbou.Na farbenie spajdli bez problemov uzivam tie iste farby ale ciernu iba akrylovu, lepsie kryje.Drotiky farbim modelarskymi Humbrol alebo Revell (Aqua).Mam aj par fixiek-farieb Edding Paint Marker 750, 790, co sa aj na popisovanie kovovych dielov pouzivaju u nas v robote.Maju rozne hrubky hrotu a ak netreba natriet vacsiu suvislu plochu je to v pohode, do pol hodiny je to suche.
Obycajne fixky na retus nedoporucujem lebo vyblednu casto, konkretne cierna sa zmeni na tmavofialovu :big smile: :-(

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa martin1807 » 20 Máj 2022 12:28

Základ tu už bol povedaný.

Ja v zásade používam hlavne vodové farby. Diel retušujem po jeho vyrezaní a naohýbaní prejdem každú hranu. Svojho času som si myslel, že potrebujem čím menší štetec, aby sa mi dobre retušovalo. Teraz to mám naopak a úplne tenké štetce používam skor výnimočne.

Ešte to mám rozdelené tak, že v zásade štetce počas stavby skoro neumývám. Mám rozložených viacero na stole a proste tú vodovku na ňom nechám zaschnúť. Keď potrebujem zase tento odtieň, tak namočím do vody a štetec je pripravený na používanie. Nevýhoda toho je akurát, že sa potom viac vytrhávajú štetinky a štetce tak majú kratšiu životnosť.

V prípade drotov a iných materiálov používam na ich farbenie a retuš vodou rieditelné rewellky. Tiež je ich hromada odtieňov a nie je problém násť to čo potrebujete. Prípadne si to namiešať.

Pred nejakým časom som si zaobstaral niekoěko vodovkových fixiek a zatiaľ som sa s nimi nenaučil pracovať. Keď som to skúšal tak na moj vkus a príliš nasiakli do papiera. Možno sa to raz naučím.

100 modelárov 100 chutí, za mňa vyhrávajú na papier vodovky. :P :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa Saskardin » 20 Máj 2022 14:01

martin1807 napísal:
100 modelárov 100 chutí, za mňa vyhrávajú na papier vodovky. :P :victory:


Aj u mňa, škoda iba tej tendencie k otieraniu a špineniu....
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 20 Máj 2022 20:12

Inak ja som kedysi uznával Ultrov teorém, že čím viac druhov vodoviek od rôznych výrobcov, tým skôr sa nájde vhodný odtieň, mám ich v garáži asi 100, vždy po začiatku nového školského roka som kupoval vo výpredaji, naposledy guľaté Koh-i-noor 46ks, či koľko ich je.
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Jún 2022 23:31

Ďakujem každému za prípspevky a užitočné postrehy :victory:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní