Retuš..Ako na ňu?

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa xavi » 14 Aug 2020 10:10

Saskardin napísal:Skúsim trošku otvoriť diskusiu aj tu.
Nemá niekto z vás skúsenosti s retušovaním Oilbrushermi od MIGu (takéto čosi: https://htmodel.sk/patinovaci-mig-oilbrusher-black-amig3500-10ml/) alebo špeciálnymi fixkami Marvy Uchida, ktoré predáva Betexa (príklad: http://betexa.cz/vodovkovy-fix-hnedo%C5%A1edy-p-90860)?

Olejovky nesu velmi vhodne na retus lebo schnu dlho, aj ked ja konkretnu skusenost nemam, ale nikdy ma nenapadlo pouzit olejovky.

Akvarelove fixi som mal len take lacne z lidlu (na obycajne kreslenie pre deti) a musim povedat ze ked si clovek nedal pozor tak farba prerazila na druhu stranu aj trosku hrubsieho papiera. Ale myslim ze by to s nimi slo, len bude problem trafit odtien.

Ak si lenivy miesat vodovky alebo tempery tak chod modelarskeho obchodu a kup hotove namiesane akrylovky rovno na stetec. Akurat to bude trosicku drahsie, ale po par modeloch si urobis peknu zbierku s ktorou sa da dalej pekne pracovat.

Oliver | 26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Oliver » 14 Aug 2020 12:18

Olejovky a retuš radšej NIE. Ako píše Xavi, schnú veľmi dlho, hoci nemám žiaden Oilbrusher, na ktorom by som si túto vlastnosť odskúšal. Vychádzam zo skúseností s olejovkami z tuby. Na Tw29 som niektoré diely farbil čiernou olejovou farbou a čiastočne som si ušpinil ruky od chytania týchto dielov aj po 24 hodinách. Lepiť model pri takom dlhom procese schnutia zrejme nechce nik. Na patinu sú olejové farby vynikajúce, ale na retuš by som ich rozhodne neodporúčal.

Náhradou by mohli byť Revellky. Ja som zo začiatku zretušoval celého Shermana a Dragon Wagon syntetikou od Revellu. Ale mať riedilo pod nosom celý čas a otvorenú plechovku tiež nie je bohvie čo. S akrylom od Revellu moc skúsenosť nemám, no ľúbia vyschnúť ak si nedáš pozor a nestaráš sa o vrchnák a poriadne nádobu nezatváraš. Celkom slušný sortiment týchto produktov majú v obchode All Toys, obmedzený v Dráčikoch.

Ideálne je vypestovať si zvyk na temperky. Postupne si vycibríš aj cit a trafiť retuš nebude až taký problém. Ja si jednotlivé farby miešam v nádobe na lieky (niečo ako forma na ľad do mrazáku), v ktorej mám za ten čas celkom slušnú paletu odtieňov, ktoré používam. Okrem toho sú po ruke vždy vodové farby. Plusom by mohlo byť, že akurát sa nachádzame v období kampaní Back to School, takže tieto potreby vieš zohnať za relatívne lepšie peniaze. Dva týždne dozadu som si kúpil Kooh-I-Noor balenie temperiek len za 2,99€ a teraz som videl reklamu v Tescu na 20% zľavu s Club kartou na BTS produkty.

(sorry za reklamu :haha:)
Oliver

Na stole: Jagdpanzer 38(t) Hetzer
Naposledy dokončené: Messerschmitt Bf 109E-4

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 15 Aug 2020 09:22

Vďaka za reakcie a rady. Zatiaľ retušujem vodovkami, tempery mám v skrinke, tie tiež hodlám vytiahnuť, keď príde na nejaký farebne homogénnejší väčší model. Inak mám "pár" fľaštičiek Model Color (akryl) od Valejjo, tie asi tiež vyskúšam.
Zaujala ma práve tá jednoduchosť použitia pri oboch tých systémoch, tak som bol zvedavý, či to niekto nepoužíva systémovo. Možno keď budem niečo objednávať od Betexy, skúsim prihodiť pár tých vodovkových "pier" v základných farbách, čo to urobí...

P.S. Som pomerne silno krátkozraký a tak je pre mňa lepšie si dať dolu okuliare a retušovať zblízka. Lenže potom blbo vidím veci/farby na stole, tak by mi takýto jednoduchý systém vyhovoval. :red:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), miniboxy

Roman | 47
2K+
Meno: Roman

Príspevokod užívateľa Roman » 29 Sep 2020 07:16

navod ako si spravit mokru paletu
https://www.youtube.com/watch?v=iIncEi8PoMU

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní