Panská Rychta z Frýdlantska - 1:150 - Ing.Arch.Richard Vyškovský - ZKV - Svo

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 39
Meno: Švo

Panská Rychta z Frýdlantska - 1:150 - Ing.Arch.Richard Vyškovský - ZKV - Svo

Príspevokod užívateľa Svo » 15 Dec 2019 14:53

Ahojte.
Ako som uviedol vo svojom príspevku na kostol v Borgundu, pracujem aj na modely Panská Rychta z Frýdlantska. Autorom modelu je dobre známy pán Ing.Arch.Richard Vyškovský a model lepím z jej reedície, ktorá bola v Zlatej knihe vystřihovánek.

Predloha modelu je opísaná v popise modelu:
Objekt představuje historicky odlišný stavební vývoj než ty, které jsme doposud představili. Je to stavba hrázděná - její konštrukční prvky tvoŕí dřevené štenýře (trámy) a cihelné výplně. Tento zpúsob do českých zemí pronikal z Německa.
Tento model som raz už v detstve mal postavený a v siedmom ročníku ZŠ som ho venoval svojmu triednemu učiteľovi. Tak je to pre mňa aj taká malá spomienka na neho.

Postupoval som podľa návodu, tj. spracoval som všetky okná a dvere na jednotlivých fasádach a pôdorysne som steny uzavrel.
Vzhľadom na to, že papier sa má tendenciu rozštepovať a je hrubší ako klasický papier z ABC, tak som sa zo zapustenými dverami a oknami dosť trápil. Navyše rozmer tých okien bol veľmi tesný a občas sa mi zdalo, že je dokonca menší ako otvor. Aj otvory som vyrezával tak, že som rezal po vonkajšej hrane čiary ako to len šlo. Pozeral som si príspevky k tejto stavbe aj na českom fóre a tiež som videl, že s tými oknami je to len tak tak.
Ale v rámci možností som ich ako tak zlepil a uspokojil som sa s tým, že je to tak ako je (čo je u mňa veľká zmena prístupu :haha: ). Tu by som ešte podotkol, že pri tej zapustenej "roubenej" časti som na spodku namiesto čiernej hrany volil retuš šedú a vyzerá to lepšie. V Nitre na výstave som si kúpil 8 poschodové vodovky, kde je viac odtieňov a tak skúšam meniť svoje konzervatívne zvyky :wink:
Iné problémy okrem tých okien som nemal. Ešte treba poznamenať, že na jednej hrane sa pán Vyškovský sekol a namiesto plnej čiary použil bodkočiarkovanú. Našťastie mi ten ohyb tak nedával zmysel a narýhoval a ohol som to správne. Celkovo si pri ryhovaní a ohýbaní treba dávať s týmto papierom pozor. Tlač má totiž tendenciu sa pri ohybe lámať. Ale o tom neskôr.

Tak pár foto z prvej fázy stavby:

Potom som pokračoval strechou. Tu sa mi stalo to čo som popísal vyššie. Rýhovanie , teda stenčenie papiera z rubu som na vrchole strechy neurobil dostatočne hlboké, a ako som to zahol papier a tlač sa škaredo "dolámali" . Skúšal som to vyretušovať, ale keďže to bolo škaredé, tak som to vrátil do 2D podoby rozdupaním :beat plaster:
Keďže nemám kópiu, podarilo sa mi časom kúpiť ešte jeden výtlačok a strechu som ohýbal znova. A napriek tomu, že som si dával pozor, na jednej krátke časti sa mi to stalo znova. To sa mi už ale podarilo zaretušovať k svojej spokojnosti a keďže chcem model dokončiť, tak som pokračoval.

Potom som pristúpil k vystuženiu kartónom pomocou obojstrannej pásky. Túto metódu som "odkukal" tu na fóre a je to výborná vec. Treba si len dávať pozor, aby sa človek trafil s polohou kartóna na prvý raz, lebo náprava neexistuje.

Potom som postupne prilepil aj strechu. To bolo dosť zdĺhavé, ale dával som si fakt pozor na každý krok. Začal som od vikiera a potom postupne veľkou a malou strechou. Nešiel som ale do radu. Najprv som si pár kvapkami lepidla zafixoval polohu časti strechy a až potom som postupne prilepoval "podhľady". Aj tak bolo treba občas niečo dorezať, ale nakoniec to dopadlo dobre.

Momentálne je model vo fáze doplnkov.

Keďže som si chcel troška od modelu oddýchnuť, pustil som sa do dreveného kostola. To je u mňa ďalšia zmena, lebo predtým som nechcel mať rozrobených veľa modelov, teraz ale razím (pre mňa) novú metódu a to tú, že robím to, čo sa mi práve chce. Tak dúfam, že aj niečo raz dokončím. :)
Už som rozmýšľal, že skúsim k modelu urobiť aj svoju prvú podložku. Už mám aj ucelenú predstavu, ale ešte zbieram odvahu. Ale inak sa to nenaučím, len keď vyskúšam.
Naposledy upravil/-a Svo v 05 Jan 2020 18:23, upravené celkom 1 krát.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Svo | 39

Re: Panská Rychta z Frýdlantska - 1:150 - Ing.Arch.Richard Vyškovský - ZKV - Svo

Príspevokod užívateľa Svo » 30 Dec 2019 16:42

Tak pridávam menší postup.
Dolepil som terén a pridal nejaké drobnosti. Nalepil som podlhovastú striešku a striešku nad vchodom. Pod striešku pri vchode som doplnil drevené trámiky. Ani neviem prečo, ale tá zadná prístavba ma dosť potrápila. Keďže sa mi nepáčil postup, ktorý bol v návode, tak som zvolil iný, a to tak, že som najprv stenu prístavy prilepil k hlavnej časti a až potom som na ňu nalepil striešku. Ale nakoniec ani tento postup nebol dobrý a napojenie striešky na stenu bolo škaredé. Ešteže som kvôli hlavnej streche zohnal ďalší výtlačok a tak mal náhradné diely. Strechu striešky som jednoducho prelepil novou strieškou a na okraj som doplnil akoby bočné zadoskovanie.
Urobil som aj pokus o kopu dreva, lebo tá papierová sa mi nepáčila, ale to je už štandardná úprava pri tomto modely. Popravde sa mi naživo páči viac ako na foto...
Ešte holubník a prahy a bude hotovo. Podložku s terénom nakoniec robiť nebudem, iba na zelené plochy decentne nasypem trávičku, ako som to urobil pri Sione.
Popravde chcem už tento model dokončiť, nech už niečo mám a ísť na iný model. Pri tomto modely mi ide hlavne o čisté lepenie a dokončenie modelu.

Inak, keď čítam niektoré príspevky, aké skvelé a aké zložité modely tu robíte, nechápem, prečo mne takýto relatívne jednoduchý model tak trvá.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

pisho66 | 35
Meno: Martin

Re: Panská Rychta z Frýdlantska - 1:150 - Ing.Arch.Richard Vyškovský - ZKV - Svo

Príspevokod užívateľa pisho66 » 31 Dec 2019 18:05

Veľmi pekne zlepené, najprv som nevedel čo je to rychta, klikol som a už viem :victory:
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Svo | 39

Príspevokod užívateľa Svo » 31 Dec 2019 18:16

Ďakujem.

Keďže sa mi nechcelo dnes lepiť drobotinu, a lepím aj iné, tak som len troška zatrávňoval.
Škoda, že pomaly končí dovolenkové obdobie, tak by som ešte lepil...

Off topic: Takže tento rok toľko. Prajem Vám všetkým krásneho Silvestra a úspešný budúci rok 2020. A hlavne veľa zdravia a času na modelovanie, teším sa na Vaše modely. Ahojte.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

LuPa | 44
Meno: Lubo

Príspevokod užívateľa LuPa » 02 Jan 2020 23:38

Super, velmi pekne.Trava a kopa dreva na kurenie to sikovne ozivia. :big smile:

Svo | 39

Príspevokod užívateľa Svo » 05 Jan 2020 18:23

Ahojte.

Doplnil som holubník a latovanie na strechu, prahy dvier.
Ešte som zabudol, že pri chlebovej peci som zo strieškou bojoval, jej pôdorysný tvar nie celkom sedel s tvarom stien. Ako som pozeral iné reporty, tak aj iný mali ten istý problém a zo striešky orezávali. Inak sa model lepil dobre, klasická práca p.Vyškovského. Jediným problémom je moje piplanie, rád by som lepil troška vyšším tempom, pri zvyšujúcej sa kvalite. Snáď nabudúce, teraz bol primárny cieľ model dokončiť tak, aby som s ním sám bol spokojný. Je to pre mňa príjemná spomienka na môjho triedneho p. učiteľa Darázsa zo ZŠ SNP v GA, ktorému som ten model venoval, keď som mal cca.13 rokov. Model venujem práve jeho pamiatke.
Môžem sa pustiť teda do ďalších mojich nedorobkov.

A tak teda hlásim HOTOVO :-) . Niekoľko finálnych fotiek.

Galéria Švo
Večný začiatočník...

Trak-Tor | 47
2K+
Meno: Juraj
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 05 Jan 2020 20:15

Veľmi vydarené!
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

LuPa | 44
Meno: Lubo

Príspevokod užívateľa LuPa » 07 Jan 2020 00:39

Paradne, pekna stavba.

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných