Červený dům v České Lípě, Richard Vyškovský (ERKOtyp, m1:150) - HOTOVO

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 46

Červený dům v České Lípě, Richard Vyškovský (ERKOtyp, m1:150) - HOTOVO

Príspevokod užívateľa Saskardin » 05 Jún 2020 22:23

Po statku zo SV Čiech som sa rozhodol pustiť do kompaktnejšej, no v určitých aspektoch zložitejšej stavby. Červený dom je renesančná stavba, ktorá sa ako jediná časť zachovala z palácového komplexu v České Lípě. Dal ju postaviť Jetřich Jiří Berka z Dubé údajne ako lovecký zámoček v roku 1583. Dnes slúži ako jeden z objektov českolipského múzea. Autorom modelu je Richard Vyškovský.

Budovu som sa rozhodol podľa rád miestnych skúsených matadorov lepiť až na výnimky na tupo, preto prakticky všetky chlopne pôjdu preč - ak bude potreba, vyrobím si vlastné. Začiatok stavby bol o úvahách ako a čím podlepovať. Priečelie budovy je členité, s arkádami a rozsiahlymi oblúkovitými časťami, ktoré je potrebné vyrezať. Zároveň sa našťastie nejedná o nosnú stenu objektu, preto som diel podlepil len výkresom a na zadnú stranu preniesol všetky potrebné navigačné čiary pre ďalší postup.
Obrázok

Pokračovalo sa vlepovaním stropu arkád. Celý tento diel je z jedného kusa a úprimne som si nevedel predstaviť, ako niečo také natvarovať a vlepiť tak, aby to celé sedelo. Takže som sa rozhodol ho takisto podlepiť výkresom a rozrezať na menšie úseky. Arkády tak vznikali postupne a vyhol som sa kumulácii nepresností. Šlo to pomerne dobre a s prihliadnutím k svojim skúsenostiam som s výsledkom spokojný.

ObrázokObrázok

Takto vyzerá takmer dokončené priečelie s vlepením aj arkádových oblúkov v prízemí.

Obrázok
Naposledy upravil/-a Saskardin v 22 Jún 2020 16:08, upravené celkom 1 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

johnny7 | 36
Wykonawca
Meno: Jano

Re: Červený dům v České Lípě, Richard Vyškovský (ERKOtyp, m1:150)

Príspevokod užívateľa johnny7 » 06 Jún 2020 20:04

Vyzera to super. Podla mna si bud velmi sikovny, alebo uz mas nieco odlepene, len nam to nechces prezradit :) Ten strop si vyriesil sikovne. A urcite odporucam taketo postupy aklikovat aj pri inych dieloch. Vo vacsich dieloch, ktore treba takto tvarovat je dobre rozstrihat si to na mensie celky - strati sa pnutie, ktore vznika pri ohybani. Ake lepidla pouzivas? Skusil si uz klasicke, alebo gelove sekundove lepidlo?
Hotovo: M4A3 Sherman
Na Stole: Brabham BT26
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 06 Jún 2020 22:22

Vďaka za pochvalu, ale naozaj to čo je v galérii je všetko (Pretým ešte dve drevené skladačky uGears, ale to sa nepočíta). :-) Zatiaľ iba Herkules a na podlepenie tyčinkové lepidlo Pritt Original (inak že by ktovieako držalo, asi prejdem aj pri podlepovaní na Herkula, aj keď potom bojujem s vlhkosťou a ohýbaním dielov). Sekundové som ešte neskúsil.
Ono zas toto nie je nejako strašne konštrukčne zložité (keď tu vidím napr. tie autá, tak mám veľký rešpekt), zatiaľ to chce iba premýšľať trochu dopredu. A kto vie, čo som už nedomyslel a za pár dní ma to dobehne :haha:

Trošku mimo témy k tomuto modelu: V hlave mi stále behá, že by mal existovať nejaký spôsob, ktorý by papier vystužil a urobil by z neho tak trochu plast. Hrany by boli hladšie a dalo by sa napríklad i brúsiť (skúšal som jemným šmirglom i ihlovým pilníkom, ale nie je to úplne ono; papier je príliš mäkký - že by tu pomohol ten sekunďák?) Čo som si tu prebehol, tak niektorí používate impregnáciu riedeným nitrolakom ešte pred zastrihnutím, ale stojí to fakt za to? Mám z toho dosť rešpekt. A ešte jedna vec: zistil som, že 1 mm kartón je málokedy presne 1 mm kartón - často je odchýlka aj o 2-3 desatinky (väčšinou plus), aspoň u toho z môjho zdroja. Tak si dávam mentálnu poznámku, že či toto by mohlo byť okrem nepresnosti samotného modelu dôvod, prečo občas nesadne napr. obšívka lode či tanku...
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

iconmaster | 31
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Jún 2020 22:26

Saskardin napísal:V hlave mi stále behá, že by mal existovať nejaký spôsob, ktorý by papier vystužil a urobil by z neho tak trochu plast. Hrany by boli hladšie a dalo by sa napríklad i brúsiť (skúšal som jemným šmirglom i ihlovým pilníkom, ale nie je to úplne ono; papier je príliš mäkký - že by tu pomohol ten sekunďák?)

Presne, na toto je ideálny sekunďák. Dá sa impregnovať aj nitrolakom, ale ten nevystuží v takej miere. Ten je dobrý na impregnáciu povrchov (či už pred farbením alebo pred čistostavbou).

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 09 Jún 2020 16:09

Tak je tu ďalší pokrok v podobe kompletácie nosných stien. Podlepené tentokrát 1 mm kartónom.

Obrázok

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 13 Jún 2020 20:33

Ďalší progres, priečelie hotové. Najväčší problém bola podlaha pavlače, kde bolo treba opatrne formovať dlhý a plochý diel, aby nedošlo k jeho nežiadúcej rotácii. Odporúčam buď lepiť postupne a opatrne, alebo použiť 2 mm drevené hranoly ako kostru. Ešte dali zabrať stĺpy, pre ktoré som nenašiel "nosič" s ideálnym priemerom, takže sú to iba papierové trubičky; navyše bolo treba individuálne upravovať ich výšku buď miernym skrátením, alebo naopak podlepením bázy. Dopadlo to, myslím, vcelku dobre.
Napasovanie prednej a zadnej steny šlo napodiv celkom bez problémov; sú tam samozrejme menšie nepresnosti, spôsobené skôr mojou neskúsenosťou ako nepresnosťami modelu.

Obrázok

Uvidím, ako sa podarí skompletovať steny a hlavne či sadne strecha; čo som pozeral jediný report tejto stavby, bol to najväčší problém.

Saskardin | 46

Re: Červený dům v České Lípě, Richard Vyškovský (ERKOtyp, m1:150) - HOTOVO

Príspevokod užívateľa Saskardin » 22 Jún 2020 16:14

Tak, a máme hotovo. Steny i strecha nakoniec s menším laborovaním a úpravami sadli a na výsledok sa dá pozerať :-)

P.S. Ten dom je skutočne takto "našikmo", odporúčam preto vynechať rôzne fixačné pomocné priečky (vlastné i priamo vo vystrihovačke), ľahšie sa to potom dáva celé dohromady...

ObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázok

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný